„Dělali jste během Vánoc generální úklid a objevili spoustu věcí, pro které nemáte využití? Nebo se Ježíšek trochu spletl?“ lákali Klinikáři na událost do takzvaného freeshopu Zdrojovna, který je součástí autonomního sociálního centra.

Zdrojovna funguje už delší dobu jako bezpeněžní obchod. Z věšáků si tak při návštěvě můžete odnést mikinu nebo kabát, aniž by za vámi někdo běžel s žádostí o zaplacení.

„Už jsem si tady dvakrát něco odnesl. Moc se mi tento nápad líbí. Škoda jen, že nepřišlo více lidí a nemohli jsme si dárky předat z ruky do ruky a seznámit se,“ hodnotil úterní akci Štěpán (39), který dorazil s kamarádem. Zájem opravdu nebyl valný. Dorazilo jen pár jedinců.

Vyměňování bylo v typickém stylu Zdrojovny. Přinesený dárek jste předali organizátorkám akce, které jej uložily k podobným věcem, aby na Klinice nedošlo ještě k většímu chaosu. „Mockrát děkujeme. Dárek si teď stačí za tento vybrat. Knihy jsou dole,“ říkala s úsměvem na tváři Jana, která se starala o chod akce.

Oblečení je i v přízemí.
Oblečení je i v přízemí.
Autor: Eva Fornálová

Zdrojovna je otevřená dvakrát týdně

Bezpeněžní obchod se během své existence rozrostl z druhého patra až do přízemí. Oblečení k rozebrání zaplnilo veškerý prostor Kliniky. Ale neobjevíte zde jen to. Například knihovna skýtá na několik desítek knih, ať už naučné literatury nebo beletrie. Odnést si domů ovšem můžete i nejrůznější nádobí, boty nebo dokonce skříň.

A i když jste akci promeškali, není důvod zoufat. Zdrovojna je přístupná dvakrát týdně. „Máme otevřeno v úterý a ve čtvrtek od páté do osmé hodiny večer,“ prozradila jedna z autorek projektu.

Podívejte se, co vše ve Zdrojovně najdete:

Fotogalerie
24 fotografií