Soud zrušil osvobození Nečasové: Kauza vojenského zpravodajství nekončí

Autor: ČTK - 
27. prosince 2016
12:03

Pražský městský soud v pátek znovu zrušil osvobozující rozsudek nad Janou Nečasovou (dříve Nagyovou) a třemi bývalými zpravodajci Milanem Kovandou, Ondrejem Páleníkem a Janem Pohůnkem v kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství. Případem se bude muset počtvrté zabývat Obvodní soud pro Prahu 1. Podle obžaloby Nečasová chtěla nezákonným získáním informací o životě manželky premiéra Petra Nečase (ODS) uspíšit jeho rozvod. Na usnesení soudu dnes upozornila ČT24.

Podle obžaloby nechala někdejší šéfka Nečasova kabinetu Nagyová Radku Nečasovou v roce 2012 nezákonně sledovat vojenskými zpravodajci, a to z osobních důvodů. Čtveřice obžalovaných vinu od počátku odmítá. Zpravodajci se hájí tím, že Radku Nečasovou nesledovali, ale prováděli takzvané kontrasledování kvůli obavám z toho, že premiérově rodině hrozí nebezpečí.

Nečas jako svědek vypověděl, že Vojenskému zpravodajství zadal úkol on sám, Nagyová prý jen zprostředkovávala komunikaci. Kauza vedla před třemi lety k pádu Nečasovy vlády, Nečas se později rozvedl a bývalou ředitelku premiérova kabinetu Nagyovou si vzal za manželku.

Žalobci se opět úspěšně odvolali

Obvodní soud v kauze poprvé rozhodoval v roce 2014, kdy Nečasové uložil trestním příkazem roční podmíněný trest, Pohůnkovo stíhání zastavil a případ Kovandy a Páleníka předal ministerstvu obrany. Pražský městský soud však už tehdy soudkyni Heleně Králové případ zpravodajců vrátil.

Nagyová i státní zástupce navíc podali odpor, takže se muselo konat hlavní líčení. Loni v květnu pak Králová ohledně všech obžalovaných dospěla k závěru, že se trestný čin nestal. Žalobci se ale úspěšně odvolali, obvodní soud proto rozhodoval znovu a v červnu obžalované znovu nepravomocně osvobodil.

11karel11 ( 30. prosince 2016 22:18 )

Tu krůtu patří zavřít na 100 let.

salto ( 28. prosince 2016 10:45 )

Domnívám se, že ten nemá volební právo

joudajoudovy ( 28. prosince 2016 06:59 )

dusevni kastrat vypotil odpoved....

noacojezase ( 27. prosince 2016 22:49 )

Vzor pro pravicové voliče typu zdenekk.

montevideo ( 27. prosince 2016 20:36 )

Janinka je pěkná kredenc. Ta když mu jednu ubalí ....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud