Čtvrtek 1. říjen 2020
Svátek slaví Igor, zítra Olívie
Oblačno, déšť 15°C

Nečas půjde k soudu. Žalobce: Expremiér uplácel poslance

Autor: zst - 
20. června 2016
11:05

Nikdy v historii České republiky nebyl předseda vlády oficiálně obžalován z trestného činu. Petra Nečase to jako prvního čeká v nejbližších dnech. Obžaloba je totiž podle dozorujícího státního zástupce hotová. Nečas měl podle ní uplácet trojici poslanců ODS. Ti výměnou za lukrativní posty složili mandáty, a umožnili tak prosadit v roce 2012 zájmy vlády. Píšou to pondělní Hospodářské noviny.

Zatímco Nečasova bývalá šéfka kabinetu a jeho současná manželka Jana Nagyová (dnes Nečasová) je v kauze zneužívání vojenské rozvědky nevinná, expremiér se na soudní stání může pomalu chystat. Podle žalobců je případ uzavřen a obžaloba už čeká jen na „doladění“.

„Žaloba je fakticky hotová,“ potvrdil dozorující státní zástupce Rostislav Bajger. Před soud tak zamíří vedle Nečase znovu také Nagyová a ministerský exnáměstek Roman Boček. Nečasovi hrozí 6 let vězení. Trojice měla uplatit stejný počet poslanců ODS lukrativními posty poté, co složili své mandáty v dolní parlamentní komoře.

„Kdybych chtěl něco říct, tak to řeknu,“ odmítl komentář minulý týden u soudu se svou manželkou Nečas, který byl u Obvodního soudu pro Prahu 1 jako „morální opora“.

Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř měli podle žalobce dostat za svůj odchod ze sněmovny politické „trafiky“. Trojice si „satisfakci“ vysloužila, protože odmítala podpořit zákon, kterým se zvyšovalo DPH. Ten byl na podzim roku 2012 pro Nečasovu vládu klíčový. Jejich náhradníci pak zákon podpořili.

„Došlo to do fáze, kdy jim řekli: 'Odstupte a my se o vás postaráme',“ řekl k tomu Bajger. Lukrativní posty měl Nečas diskutovat přímo s Nagyovou, ta pak kontaktovala Bočka a Tluchoře, který vše tlumočil také svým dvěma stranickým kolegům.

Nečas úplatky odmítá, zapleten je i Kalousek

Policie v obvinění cituje jednu z sms zpráv, kterou Nečas Nagyové poslal. „Čepro nebo Mero, předseda DR (dozorčí rady - pozn. red.) - Šnajdr,“ píše se v ní. A Marek Šnajdr se skutečně po několika dnech stal členem dozorčí rady Čepra. Fuksa se zase radoval z angažmá v Českém Aeroholdingu. Tluchořovo dosazení do ČEZu se nepovedlo. Tyto státní podniky spadaly v té době pod ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Podle Nečasova právníka Josefa Lžičaře se expremiér ničeho nedopustil. „V každém případě odmítá to, že by šlo o úplatek,“ prohlásil.

Nejdřív vazba, pak imunita

Vedle Nagyové byli také všichni tři poslanci obviněni po zásahu ÚOOZ na Úřadu vlády ČR v červnu 2013. Šnajdr se tehdy bránil, že si proti platu poslance v Čepru finančně pohoršil zhruba o 60 %. „Je jedno, že měli méně peněz. Garantovali jim, že budou mít příjem,“ konstatoval Bajgar.

Tluchoře, Fuksy a Šnajdra se přitom vyšetřování už dlouho netýká. Zachránila je měsíc po zatčení poslanecká imunita. Rozhodl o tom Nejvyšší soud a trojice dostala dokonce statisícové odškodné.

Šnajdr dnes pracuje jako živnostník. Fuksa je společníkem několika firem. Tluchoř je zaměstnancem firmy, která podniká v oblasti rozvoje lidských zdrojů.

Podívejte se na fotogalerii z posledních dnů procesu s Janou Nagyovou kvůli zneužívání Vojenského zpravodajství:

holcman ( 21. června 2016 15:20 )

Těžké břímě si svazák Péťa nabral na svoje bedra. http://www.krajskelisty.cz/images/theme/20130803104943_CertKaca.jpg

holcman ( 21. června 2016 15:18 )

Těžko mu Péťovi na bojišti, lehko pak s Jaňulkou na letišti.

salto ( 21. června 2016 08:13 )

V ódées jde všechno

babamotorkarka ( 20. června 2016 17:23 )

Kantýnskou Nagyovou a jejího trotla a poskoka Nečase (N+N), papátuneláře Klause, Topolánka + Dalíka, Langera (u zádele s jeho ženou Langerovou, soudkyní z Olomouce, jež možná ovlivňuje Královou z OS Prahy 1, a to asi na přání svého mužíčka ÍÍÍčka, aby Králová neuvrhla do basy jeho kámoše N+N), takže ODS + TOP + ČSSD + KDU nikdy více ! Volme ANO, SPD Okamuru, KSČM a jiné !

babamotorkarka ( 20. června 2016 17:06 )

www.novinky.cz/diskuse?id=448574&articleId=/domaci/406996-sef-protikorupcni-policie-tomu-projekt u-a-slouceni-verim.html&sectionId=8&page=1#c15668374 Jaroslav Vild,šéf ÚOKFK,původně jen vyučený, jehož dosadil do úřadu Sobotka+Chovanec+Nečas+Kalousek ? Na vysoké posty u PČR i jako komisaře je nutno jmenovat originál SŠ,VŠ, ne dálkaře po vyučení ! K.Loskot:Vild na mě v noci bafnout,tak mu daám i svou legitimaci ROH ) V.Ringel: To je dáreček(Vild), fuj! J.Popelka: Jako policajt klidně Vild prohlásí: „já tomu věřím“. Je to od policie nebo z kostela ? To koresponduje s pí.JUDR Královou (Nagyová),ta taky dává přednost osob.dojmu,justiční zásady a praxe stranou. To se to vydělávaj prachy IMUNITA - dojem a důvěra co je víc. Po ZŠ si v Plzni dodělám právnickou fakultu. D.Demko: Podívejte se na ten jeho ksicht (Jaroslav Vild,ÚOKFK)a to stačí. Ve francouzských filmech hráli malý liliputi jemu podobní. Nic dobrýho z očí mu nekouká, jen faleš. Fr.Kosina: Je někdy střízlivej (Vild), tady to nevypadá. R.Příborsky: Už je to foto Jaroslava Vilda, šéfa ÚOKFK naznačuje,ze je to dobrak od kosti,zrejme slusnej oddil J.Trnka: Jde do Tuhýho - a tj. dobře. B.Unzeitig: Už od pohledu "poctivej" chlap. Jako Chovanec s Tuhým.To bude dobrá parta R.Pokorný: Do kdy ze sebe daňový poplatníci nechají dělat pitomce ? Vy,co chodíte do práce, kdybyste "dřeki" jako papaláši,tak už jste dávno vyhození. Nekvalitní,nekompetentní a fušerská práce,plná podvodů,intrik a podmazávaní. To si platíme ze svých daní!Lidi,vzbuďte se! B.Hromuláková:J.Vild: „Bereme to jako rozhodnutí našich nadřízených a respektujeme ho. Hledáme v tom nějaké příležitosti ke zlepšení práce obou útvarů.“ Vilde,co to plácáš ? Ty budeš dobrej anální migrant. Na fotce máš naváté 2 promile ? V.Dudek: Jen je potřeba ututlat OKD, ve kterém má Sobotka namočenej rypák. Vidim z fotky Vilda, že to s protikorupční policií myslí "upřímně", křišťálově upřímně.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud