ODS bije na poplach, Nečas sedí v sále: Expremiéra zaujal čínský seminář

Autor: Václav Lang - 
21. 3. 2016
16:27

Do Poslanecké sněmovny zavítal v pondělí bývalý předseda vlády Petr Nečas (ODS). Tentokrát nikoli jako vrcholný politik, nýbrž jako host a podnikatel. Zúčastnil se semináře Zkušenosti pro řízení a rozvoj státu konaného pod záštitou čínské velvyslankyně krátce před příjezdem čínského prezidenta do Prahy. Nejhlasitěji přitom akci kritizuje Nečasova kolegyně z ODS Miroslava Němcová.

Seminář o čínských zkušenostech s řízením státu se uskutečnil týden před příjezdem čínské hlavy státu do České republiky. Zaštítila jej čínská velvyslankyně v Praze Ma Kche-čching, ale i předseda dolní komory Jan Hamáček (ČSSD).

Akci zkritizovala poslankyně ODS Miroslava Němcová, které vadí zejména vystoupení „čínského politruka“ na půdě sněmovny. „Účast profesora stranické školy ústředního výboru KS Číny je pro mne důkazem toho, že se jedná o akci stranicky zaměřenou, k níž nemá sloužit Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky,“ prohlásila.

Petr Nečas a Miroslava Němcová v době, kdy spolu ještě měli blízkoPetr Nečas a Miroslava Němcová v době, kdy spolu ještě měli blízko | ČTK/Jakub Dospiva

Jiného názoru je očividně její spolustraník a někdejší kolega z vedení ODS Petr Nečas, který se po skončení v čele vlády stal řadovým členem strany. Ten se totiž podle serveru Idnes.cz semináře zúčastnil. Sám Nečas to pro Blesk.cz potvrdil. „Zajímám se o česko-čínské vztahy, a proto mě logicky zajímají názory čínské strany na naše vzájemné vztahy i jejich vlastní pohled na vnitřní vývoj v Číně. Názory na Čínu si máme dělat na základě znalosti a ne předsudků a demagogie,“ uvedl v SMS zprávě.

Podnikání v Číně?

Za jeho návštěvou ale mohou stát i podnikatelské záměry. „Již zhruba rok a půl se podílím na několika podnikatelských projektech s Čínou,“ přiznal.

Expremiér Petr Nečas vypovídal u soudu v kauze NagyováExpremiér Petr Nečas vypovídal u soudu v kauze Nagyová | Foto Blesk - Petr Novotný

Němcová věc uzavřela tím, že se jedná o Nečasovu soukromou záležitost a do jeho soukromého života prý nechce zasahovat. V podobném duchu ostatně reagoval i šéf strany Petr Fiala: „Nekontroluji a nepředepisuji, kam chodí členové ODS. Petr Nečas nezastává nyní žádnou stranickou funkci a je zcela na něm, na jakou akci se jde podívat,“ odpověděl na dotaz Blesk.cz.

Petr Nečas ještě jako premiér proslul výrokem o tzv. dalajlamismu. Uvedl, že českému exportu nepomáhají módní politické projevy, jako je podpora ruské protestní skupiny Pussy Riot či tibetského vůdce dalajlamy. „Vzývání tohoto směru není podporou svobody a demokracie,“ uvedl před téměř čtyřmi lety.

Přečtěte si: Vše o návštěvě čínského prezidenta v Praze

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

schelly ( 13. června 2016 23:40 )

Neměla by být Němcová náhodou už v důchodu? Asi jo, ale bude se koryta držet jako hovno košile, co taky od modrých strak čeket, hm, že?

salto ( 22. března 2016 12:31 )

No a tato husička chtěla dělat premiérku - Miruško, trochu soudnosti

salto ( 22. března 2016 12:07 )

Když otevře rohlíková Miruška ústa, tak by ji měl přes ně někdo plácnout

1912 ( 22. března 2016 05:53 )

a US ne ta dokonce krade mozky !!!

tomik007 ( 21. března 2016 18:39 )

SVAZAK/KAPITALISTA - cloveka vzdy rozveseli

Zobrazit celou diskusi
Další videa