Čtvrtek 25. dubna 2024
Svátek slaví Marek, zítra Oto
Oblačno, déšť se sněhem 9°C

„Nečasovou nezákonně sledovali.“ Podle žalobce to potvrdil šéf policejní sledky

Autor: ČTK, zst - 
13. června 2016
16:45

Obvodní soud pro Prahu 1 v pondělí začal znovu projednávat kauzu zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování někdejší manželky expremiéra Petra Nečase (ODS) Radky. V neveřejném líčení vypovídá také šéf policejních sledování Vladimír Šibor.

K hlavnímu líčení, které se zatím koná s vyloučením veřejnosti, dorazili všichni čtyři obžalovaní – tedy Nečasova současná žena Jana (dříve Nagyová), bývalí šéfové zpravodajství Ondrej Páleník a Milan Kovanda i zpravodajec Jan Pohůnek. Ten zpochybnil relevantnost výpovědi svědka, šéfa policejního Útvaru zvláštních činností Vladimíra Šibora.

Obžaloba tvrdí, že Nagyová na podzim 2012 zaúkolovala bez vědomí ministra obrany Vojenské zpravodajství k tomu, aby sledovalo její sokyni. Šlo jí prý o to, aby manželství jejího tehdejšího milence Nečase skončilo. Zpravodajci se hájí tím, že prováděli tzv. kontrasledování kvůli obavám z toho, že premiérova rodina je v nebezpečí. Tuto verzi dříve potvrdil ve svědecké výpovědi i Nečas, který uvedl, že úkol zadal on a Nagyová jen zprostředkovala komunikaci.

Státní zástupce Rostislav Bajger později k svědectví šéfa Útvaru zvláštních činností řekl, že potvrdilo verzi obžaloby, že Vojenské zpravodajství nezákonně sledovalo Nečasovu ženu. Soud má podle něj jen velmi málo prostoru k tomu, aby opětovně dospěl k osvobození obžalovaných.

Expremiér Petr Nečas dnes svou manželku k soudu doprovodil. Hlavní líčení začalo přesně tři roky poté, co policejní razie na Úřadu vlády související mimo jiné i s případem Vojenského zpravodajství znamenala začátek konce Nečasova kabinetu.

Souviselo sledování s gripeny?

Soudkyně Helena Králová bezprostředně po zahájení hlavního líčení vyloučila z projednávání veřejnost. Předvolaní svědci vypovídali ke skutečnostem, které jsou utajené. Jako první hovořil v soudní síni český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý, jenž měl jako náměstek ministra obrany v gesci jednání o prodloužení pronájmu gripenů. Podle obhajoby obžalovaných totiž mohlo ohrožení premiérovy rodiny souviset právě s gripeny. Svou pondělní výpověď odmítl jakkoliv komentovat.

Po Šedivém šel svědčit Šibor, šéf Útvaru zvláštních činností. Útvar má na starosti policejní odposlechy a sledování lidí i věcí, v trestní kauze Nagyové zpracovával odborné vyjádření.

„Stále se ohání zákonem o policii a trestním řádem. S činností zpravodajské služby to nemá nic společného. Pokud má policie nějaké stanovené postupy, tak zpravodajská služba má ty postupy asi trochu jiné, že,“ řekl novinářům obžalovaný Pohůnek. „Já se moc omlouvám, ale jsem si jistý, že nemám vůbec žádné oprávnění cokoliv sdělit,“ uvedl při odchodu ze soudní síně Šibor. Jeho výpověď bude pokračovat po polední pauze.

Nečasová se k případu nevyjadřuje, její advokát Eduard Bruna uvedl, že na hodnocení vývoje hlavního líčení je zatím příliš brzy.

Obvodní soud čtveřici, které hrozí za zneužití pravomoci až pětileté vězení, původně osvobodil. Odvolací senát však případ vrátil k doplnění dokazování. Jednání je nařízeno do konce týdne.

hejhej ( 14. června 2016 12:42 )

Nagyové advokát trvá opět na vyslechnutí lháře Nečase, který bude svědčit ve prospěch kobyly - jak jinak. Ta mrcha Nagyová se vyspala se všemi vlivnými - bohužel. Všimli jste si, jak je bez hrubé vrstvy makeupu škaredá, navíc kozí nohy. Nic na ní není, až na aktivitu v posteli a na to se chudák Nečas nechal nachytat. Vyměnil hezkou, inteigentní ženu za k.....

schelly ( 13. června 2016 23:36 )

No jo mít nad někým moc, to je pro někoho, jako je tahle kreautura, slastné.

defakto ( 13. června 2016 22:25 )

... tahleta vychcaná fena Nagyová by měla konečně skončit za mřížema ! Nečas vedle ní vypadá jako hromádka neštěstí , no když se nechal komandovat touto kreatúrou , dostal co zasloužil !

ellenic ( 13. června 2016 20:03 )

To je zase další pokračování seriálu Jak Nečas si kantýnskou za ženu vzal . Tahle dvojka jen baví český národ . Že se ten tupoun takhle nestaral o svojí příjemnou a sympatickou ženu Radku. Je vidět, že Jana Nečasová nemá ani vkus, posledně měla hrozné šaty, bylo jí vidět až kdo ví kam. Dnes má relativně slušivé šaty, ale zazdila to tou hroznou kabelkou. Některým lidem ani diplom z VŠ vlastní inteligenci nezvýší .

janebulim ( 13. června 2016 19:06 )

Nedbalost bude stačit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa