Vynášela Nečasová informace? Chtěla nás mít pod palcem, říká Rittigův člověk

Autor: ČTK - 
1. června 2016
14:27

Hlavní aktéři kauzy údajného vyzrazení informací BIS Ivo Rittigovi trvají na své nevině. Z odposlechů je podle obžalovaných Davida Michala a Tomáše Jindry zřejmé, že žádné tajné informace předány nebyly. Řekli to ve středu u pražského městského soudu, který se případem zabývá. Kromě dvou advokátů čelí obžalobě někdejší šéfka kabinetu premiéra Jana Nečasová (dříve Nagyová) a lobbista Ivo Rittig. Soud bude v projednávání případu pokračovat v srpnu.

„V odposleších nejsou žádné utajované skutečnosti, které by někdo vyzrazoval. Za to mluví to, že byly přehrávány veřejně,“ řekl novinářům po skončení jednání Michal. „Včera (v úterý) jsme četli ty listiny, které utajované informace obsahují, a víme, že ten obsah je úplně jiný než obsah té diskuse,“ dodal obžalovaný advokát.

Odposlechy z pražského hotelu Ventana jsou stěžejní částí obžaloby, podle níž Rittig s Jindrou poslali právníka Michala v březnu 2012 na schůzku, kde mu Nečasová vyzradila obsah utajované informace ze zprávy civilní kontrarozvědky. Rittig tak prý následně mohl „učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány“.

Soud ve středu přehrál tu část záznamů, ve které nejprve Rittig s Jindrou čekají na Michala a právník jim potom osobně referuje o obsahu schůzky v Hrzánském paláci. Z rozhovorů vyplývá, že Rittig i Nagyová měli své zájmy a vliv v rezortu zemědělství. Aktéři odposlechů v této souvislosti zmiňují „čtyři zlaté žíly“, mezi nimiž byl Pozemkový fond ČR a Budějovický Budvar.

Michal: Nečasová nás chce mít na provázku

Zkratka BIS padla v přehraných rozhovorech poměrně často, nikde ale nezaznělo, že by se Rittig a ostatní bavili o konkrétních utajených informacích ani že by jim je Nečasová sdělila. Od tý doby, co běží (Roman) Janoušek, chodí každej den jakoby zprávy BISky ministrům nějakejm těm bezpečnostním,“ řekl po návratu ze schůzky Michal. „Já jsem jí (Nečasové) říkal, že je přece kurva rozdíl, jestli na nás jedou tanky s (Robertem) Šlachtou, nebo jestli pindá nějakej agent zprava zleva nějaký kecy,“ pokračoval. O tom, zda se na Rittiga zaměřuje Šlachtův Útvar pro odhalování organizovaného zločinu nebo i jiní policisté, diskutovali účastníci setkání v hotelu Ventana opakovaně.

„Je možný, že nás vona (Nečasová) chce dostat úplně na provázek, abychom na ní byli úplně ve všem závislí,“ spekuloval o postupu tehdejší šéfky premiérova kabinetu Jindra. „Já jsem jí říkal: hele, (Karla) Randáka už máme skoro, (Karla) Janečka skoro,“ popisoval Michal. Randák s Janečkem působí v protikorupčním fondu, který upozornil na některé Rittigovy praktiky. Rittig v odposlechu zmínil „prachy, co jí (Nagyové) máme dát“.

Nečasová v pondělí kategoricky odmítla, že by obsah zprávy BIS vyzradila. Údajně jej vůbec neznala a riskovala by tím ztrátu zaměstnání. S právníkem Michalem se podle výpovědi sešla nikoliv proto, aby vynesla informace Rittigovi, ale proto, že ji předseda vlády pověřil úkolem, aby tlumočila lidem okolo ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) Nečasovo rozhořčení nad děním v rezortu zemědělství.

Soud dnes jednání přerušil do 23. srpna kvůli návrhům na doplnění dokazování. Státní zástupci požadují přečtení přepisů zajištěných textových zpráv a protokolů o prohlídkách na Úřadu vlády. Obhájci chtějí mimo jiné předestřít žádosti policistů o zprávy BIS – údajně žádali celkem o čtyři, protože hledali nějakou, která by odpovídala odposlechům.

mirkazam ( 13. června 2016 14:31 )

Nejlépe se mě líbí ten připosraný výraz toho,který nám dělal premiéra.Ten je pro ni schopen tvrdit,že vůbec neví kolik je jedna a jedna....je to ostuda se na ty dva dívat... a jak ho Janinka titulovala v telefonu,tak byl zážitek

auslak ( 2. června 2016 08:32 )

kouká jak vyoraná myš a za sebou táhne tu udřenou kobylu ." Chtěla nás mít pod palcem . . . asi chtěla grupáč

1912 ( 2. června 2016 07:25 )

STAČILO SI POSLECHNOUT TU MRCH..U JAK NADÁVALA SAMA NEČASOVI V ODPOSLECHU KTERÝ BYL ZVEŘEJNĚN KDYSI A ON JAKO BL.B JÍ JEŠTĚ CHRÁNÍ NO NENÍ TO MAGOR ODESÁCKÝ

amaea ( 1. června 2016 17:38 )

Nagyová? To je ta ***, co dělala v kantýně? Boževolenakole, kam jsme se to dostali Nečasi - Nečasi ty hajzle. Zničil jsi i ODS

11karel11 ( 1. června 2016 17:06 )

 Tu kobylu patří zavřít ,až se z toho pose...Kvůli takové zradil svoji rodinu katolík, v kostele sliboval do smrti. Tací jsou nejhorší. Oni se vypovídají a jsou čistí.?.?.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud