
Nečasová odmítla, že Rittigovi řekla utajovanou informaci. U soudu je i Nečas
Hlavní aktéři kauzy údajného vyzrazení informace BIS Ivo Rittigovi dorazili v pondělí do soudní síně. Janu Nečasovou, dříve Nagyovou, přivedl už tradičně za ruku a s pevným stiskem expremiér Petr Nečas (ODS). Jeho manželce přitom hrozí až 8 let vězení. Nechyběl lobbista Rittig, ani dva obvinění právníci. Nečasová na úvod odmítla obvinění, že vyzradila utajovanou informaci. Rittigovu právníkovi prý tlumočila nespokojenost premiéra s děním v resortu zemědělství.
Pražský městský soud začal v pondělí projednávat kauzu někdejší šéfky kabinetu premiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové (dnes Nečasové), lobbisty Iva Rittiga a dvou advokátů.
Skupina čelí obžalobě kvůli vyzrazení utajované informace z Bezpečnostní informační služby (BIS). Nagyové hrozí až osmileté vězení, zbylým obviněným až tři roky odnětí svobody.
Podle obžaloby se Rittig s exnáměstkem ministra zemědělství, advokátem Tomášem Jindrou, dověděli od Nagyové a ministra zemědělství Petra Bendla (ODS) o existenci utajeného materiálu. Údajně dovodili, že se týká právě jich.
Rittig proto měl dohodnout schůzku svého právníka Davida Michala s Nagyovou, která dle obžaloby právníkovi 27. března 2012 vyzradila obsah zprávy zaslané premiéru Nečasovi šéfem civilní kontrarozvědky.
Nečasová: měla jsem již osmým rokem partnerský vztah s Nečasem
Obžalovaná Jana Nečasová u soudu odmítla obvinění, že právě ona vyzradila utajovanou informaci právníkovi lobbisty Rittiga. Právníkovi však prý jen tlumočila nespokojenost tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) s tehdejším děním v resortu zemědělství.
Utajovanou informaci by nevynášela už z toho důvodu, že by tím ohrozila Nečase, s nímž v té době měla osmiletý partnerský vztah, řekla Nečasová. „Měla jsem v té době již osmým rokem partnerský vztah s Petrem Nečasem. Nikdy bych svého partnera neohrozila tím, že bych na něm vyzvídala utajované informace. Byla jsem vůči němu absolutně loajální a oddaná,“ zdůraznila.
Premiér podle ní své výhrady sdělil ministrovi Petru Bendlovi (ODS), ale nebyl si jist, zda Bendl tuto nespokojenost přenesl dál. Proto pověřil Nagyovou coby šéfku svého kabinetu, aby se setkala s někým z Bendlova okolí a tlumočila mu Nečasovy pocity. Právě proto se sešla se spoluobviněným právníkem Davidem Michalem. „Byl to pro mě nepříjemný rozhovor,“ uvedla Nečasová a dodala, že premiér a Rittig stáli názorově proti sobě, takže nedává smysl, že by se přiklonila na stranu Rittiga a donášela mu.
Právník Michal: Vyměňovali jsme si s Nečasovou drby
Právník Michal měl dle obžaloby informaci obratem zatelefonovat Rittigovi a později ji ještě ústně sdělil lobbistovi i právníku Jindrovi v hotelu Ventana v pražské Celetné ulici.
Michal však pokládá obvinění za „zcela vykonstruované“. „Stručně řečeno jsme si vyměňovali drby,“ popsal Michal svůj vztah s Nečasovou.
Díky této zprávě mohl Rittig podle státních zástupců „učinit opatření k zakrytí svého vlivu na státní orgány“.
„Žádného trestného činu vyzvídání utajovaných informací jsem se nedopustil. Nikdy jsem žádné neměl, žádné jsem nezjišťoval a nikdy jsem po nikom nechtěl, aby je pro mě zjistil,“ vypověděl Rittig. Dodal, že je dlouhodobě obviňován „ze všech možných i nemožných věcí“.
Lobbista Rittig vznesl i řečnickou otázku, kdo za jeho stíháním stojí - zda policie, konkurenční podnikatelé nebo „psychicky nemocní jedinci“. Svou stručnou řeč četl z předem připravených poznámek, na otázky soudního senátu a státních zástupců odmítl odpovídat. Rittig i Nečasová odešli po polední pauze a líčení probíhá dál bez jejich přítomnosti.
Jana Nečasová s manželem a obhájcem Brunou u soudu v květnu 2015:
Je to všechno jedna pakáž
. Stačí se podívat na jednání poloprázdné sněmovny. Většinou slyší hlavně na peníze, z lásky k lidu to nedělá nikdo z nich
. A ty jejich majetky, ať netvrdí, že na VŠE vydělali vlastníma rukama
.