Dalík dostal za Pandury čtyři roky natvrdo. Lobbista má zaplatit i čtyři miliony

Autor: ČTK, sou - 
31. května 2016
14:50

Za korupci při nákupu obrněných vozidel Pandur pro českou armádu si lobbista Marek Dalík odpyká čtyři roky ve vězení. V úterý o tom rozhodl pravomocně pražský vrchní soud, který o jeden rok zmírnil původní rozsudek. Dalík musí zaplatit také peněžitý trest čtyři miliony korun. Pokud je nezaplatí, tak stráví ve vězení o dva roky víc.

Dalík původně dostal pět let vězení a peněžitý trest pět milionů korun. Odvolací soud v úterý po shrnutí dosavadního soudního řízení, které trvá téměř dva roky, vyslechl Dalíka a bývalého premiéra Mirka Topolánka, jehož byl poradcem. Dalík odmítl vypovídat a odkázal na svá dřívější vyjádření před soudem, kde vinu odmítl. 

Policisté vyšetřovali Dalíka na základě svědectví bývalého zaměstnance firmy Steyr Stephana Szücse. Ten v březnu 2011 uvedl, že lobbista požadoval 18 milionů eur (půl miliardy korun) za pokračování v nákupu pandurů. Podle spisu si o úplatek řekl na neformální schůzce v listopadu 2007 v pražské restauraci U Malířů.

Předstíral blízký vztah k představitelům české vlády a to, že může ovlivnit jejich rozhodování, ačkoliv podle žalobce nemohl. Zároveň předstíral, že má vliv na zakázku.

Topolánek se Dalíka znovu zastal 

Topolánek se Dalíka zastal stejně jako v minulosti. Bývalý premiér tvrdil, že o žádném korupčním jednání nevěděl. Soud, který nepravomocně Dalíka poslal za mříže, však ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že Dalík chtěl peníze získat pro někoho ze členů vlády. Konkrétní jméno ale soud neuvedl. 

Podle žalobce Bašného se jednání Dalíka podařilo bezpečně prokázat. Zastává ale názor, že se pokusil o podvod. Soud případ vyhodnotil jako pomoc k trestnému činu přijetí úplatku. Zpřísnění trestu Bašný zdůvodnil mimo jiné závažností jednání, které podle něj měl Dalík promyšlené.

Podle obhájce přišel Dalík o právo na spravedlivý proces 

Dalíka od začátku případu zastupuje advokát Tomáš Sokol, který si k odvolacímu řízení přivedl i kolegu Tomáše Gřivnu. Očekává se, že jejich závěrečná řeč bude poměrně dlouhá.

Sokol v úvodu mimo jiné zpochybnil rozsudek městského soudu a posouzení celého případu. Podle něj se neprokázalo jednání, které je popsáno v obžalobě, nebo byla porušena práva Dalíka na spravedlivý proces. Právníci tak podle všeho navrhnou zrušení původního rozsudku a budou chtít, aby byl Dalík zproštěn obžaloby nebo aby byl případ vrácen na začátek k novému projednání. 

Nákup pandurů v celkové hodnotě 20,8 miliardy korun schválila v roce 2006 vláda Jiřího Paroubka (tehdy ČSSD). Koncem roku 2007 Topolánkův kabinet od zakázky ustoupil kvůli porušení smluvních podmínek ze strany dodavatele – firmy Steyr. O půl roku později ale rozhodl o nové zakázce, v jejímž rámci Česko koupilo 107 transportérů za 14,4 miliardy korun.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

babamotorkarka ( 4. července 2016 05:46 )

Vladimir Olsina, Bruntál a já : No, a chlap s gulama je zase z obliga. "Běžná částka" půl mega, to se jim to pak staví ty paláce, nakupují vily v Miami a Toscánsku a o akciích a cihličkách zlata ani nemluvě. Ale aspon že tak ... 4 roky. Možná ,že se ho podaří během dalších 9 let dostat tam, kam patří aspon na 1/2 roku. A nejen jeho. To ale zas bude stehů na hlavě (komediant Janoušek si schválně vyholil k soudu = pro TV kamery lebku na straně údajného zranění) a též záruk od clubu kominíků (za Alexandra Nováka se zaručil čerstvě vzniklý club pochybných motorkářů a možná, že se přidá i club VIP kriminálníků.

joudajoudovy ( 1. června 2016 06:33 )

....a co dal? jaka nemoc u dalika propukne, aby se vyhnul teplakum jako janousek?

1pravda1 ( 31. května 2016 23:46 )

TAKŽE DALÍK CHTĚL ZA USKUTEČNĚNÍ PRODEJE PANDURŮ PŮL MILARDY KORUN, KOLIK ASI CHTĚL NEČAS - TOPOLÁNEK(TEN TY RESTITUCE NAVRHOVAL NEŽ PADLA JEHO VLÁDA) A KALOUSEK ZA CÍRKEVNÍ TUNEL, kdy podepsali nevýhodné smlouvy pro stát, např. pozemky, které měly hodnotu do 10 Kč za metr2 tak církvím dávali za 44Kč!! Církev podala 1300 dalších žalob na majetek obcí a krajů, i když za tyto majetky dostali 59 miliard korun..... takže církve chtějí i ten majetek, za který dostali zaplaceno!!!! Podvod století!!!

defakto ( 31. května 2016 18:55 )

... měl dostat víc , co je to 4 roky , odsedí si půlku a ten zloděj Topol a spol . jej dostatečně odškodní . ... a že má zaplatit směšné 4 miliony ? ... to je pro něj pakatel !

flesch2z ( 31. května 2016 18:34 )

spapadne kola, nebo si nechá odsát modřinku a bude doma.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud