V pasti exekuce je 84 tisíc důchodců. Dohnaly je tam děti i nepozornost
Nedokážou se bránit a propadají se do velkých dluhů. Řeč je o důchodcích, na které je uvalena exekuce. V současné době je jich přes 84 tisíc a jejich počet rok od roku roste. Celkem už letos exekutoři zabavili penze za téměř 1,5 miliardy korun. Více než polovina exekucí přitom nemůže být „stržena“, protože jsou důchody velmi nízké.
Pan Jiří (65) ukončil své podnikání a přešel do invalidního důchodu. Zapomněl však tuto skutečnost nahlásit své zdravotní pojišťovně, takže mu začal nabíhat dluh na zdravotním pojištění. Na jeho trvalé bydliště mu přišlo několik upomínek, ale protože se tam nezdržoval, o ničem nevěděl. Nedoplatky tak rychle vyskákaly až na 200 tisíc korun, které potom pojišťovna začala vymáhat v exekuci. Dluh byl Jiřímu srážen z důchodu a on kvůli tomu přestal vycházet s penězi.
A rozhodně není jediný. Počet zadlužených důchodců rok od roku stoupá. Podle údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) má v současné době nařízenou exekuci na výplatu penze více než 84 tisíc důchodců. To je každý 34. důchodce v Česku. Průměrná srážka z důchodu přitom činí 1910 korun. Nejvíce exekucí je vedeno v Moravskoslezském kraji, a to bezmála 12 tisíc.
Jen do září letošního roku už věřitelům odešlo celkem 1,47 miliard korun, což je prakticky stejná částka jako za celý rok 2014. V roce 2015 tato částka činila 1,84 miliardy.
Ženy se zadlužují kvůli dětem
Do exekuce se může důchodce dostat rozdílně, často jde například o různé nedoplatky za bydlení, energie, internet nebo telefon. Jiní se zadlužují kvůli svým partnerům, dětem nebo jiným příbuzným. V obavách, aby je nenavštívil exekutor a nezabavil jim věci, pak platí dluhy za zadlužené děti nebo vnoučata. „Převážně ženy v důchodovém věku řeší pohledávky za své dospělé děti, kvůli kterým se samy zadlužily,“ uvádí mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Řada lidí si navíc podle ní dluhy do důchodu již přináší.
Právník Jan Vobořil z organizace Iuridicum Remedium má zkušenosti s řadou seniorů, kteří se dostali do potíží. Popisuje třeba případ 69leté ženy, která si vzala svého partnera, aniž by tušila, že je velmi zadlužený. Když potom odešla do důchodu, začaly nabíhat exekuce na její důchod. „Exekuce byly zastaveny poté, co byl exekutorovi zaslán návrh na částečné zastavení exekuce, protože dluhy vznikly ještě před uzavřením manželství, a nebyly tak součástí společného jmění manželů,“ popsal Blesk.cz Vobořil.
Ne všechny případy ale končí takto dobře. Senioři mnohdy nemají o dluzích, exekucích a souvisejících záležitostech téměř žádné povědomí, takže se nedokážou bránit. „Senioři mají malé povědomí o problematice dluhů a exekucí a vzhledem ke svému věku nejsou často bez pomoci schopni hájit svá práva,“ je přesvědčen Vobořil.
Nízké důchody a dluhová past
Situace, kdy se o exekuci dozví, je navíc pro mnoho z nich velmi stresující – velmi rychle se mohou dostat do problémů s placením bydlení nebo jídla. Stěží pak najdou dostatek peněz na právní pomoc. Mnoho důchodců navíc věc řeší nevýhodným úvěrem, který je uzavře v dluhové pasti.
Průměrné české důchody jsou velmi nízké, takže se řada důchodců dostává do paradoxní situace – sice je na ně uvalena exekuce, ale ČSSZ ji nemá z čeho strhávat. „ČSSZ k září 2016 nerealizovala exekuci u téměř 46 tisíc důchodů pro jejich nízkou výši, důchod dlužníků nedosahoval takzvané zabavitelné výše,“ uvedla mluvčí Jana Buráňová. Nezabavitelná částka činí 6 178 korun, případně 9 268 korun, pokud dlužník někoho vyživuje.
No jako první co bych udělal bych zakázal takovéhle půjčky pro důchodce https://www.bezvamoney.cz/nebankovni-pujcky/ když vidím jako nabízejí důchodcům půjčky a nejlépe ještě se splátkami měsíčními vyššími než je jejich příjem se mi až nožík v kapse otevírá!