Sobota 27. dubna 2024
Svátek slaví Jaroslav, zítra Vlastislav
Polojasno 14°C
Nejčtenější
na Blesk.cz

Neberte nám odměny, prosí exekutoři stát. Bez nich prý nemohou vymáhat

Autor: ČTK - 
13. dubna 2016
17:36

Snížení odměn exekutorům, které navrhuje ministerstvo spravedlnosti (MSP), povede k rozpadu systému vymáhání práva. Hrozí, že exekutorské úřady svůj provoz dále neutáhnou a skončí, což povede k propuštění více než 3000 zaměstnanců. Na tiskové konferenci to ve středu řekla prezidentka komory Pavla Fučíková. Odměna soudním exekutorům by podle plánu ministerstva klesla až o dvě třetiny, dodala. Podle ministerstva spravedlnosti ale systém vymáhání pohledávek exekutory není ohrožený.

„Dramaticky se sníží vymahatelnost práva v ČR, čímž se věřitelé opět nedomohou svých peněz,“ varovala Fučíková. Exekutoři aktuálně vymáhají jistinu 350 miliard korun. Konečné důsledky takové radikální změny by ale podle ní byly mnohem širší a negativně by je pocítili jak občané, tak státní pokladna. Státu totiž v případě, že exekutoři budou nuceni svou činnost ukončit, reálně hrozí náhrada škody až 100 miliard korun, podotkla.

„Z analýzy exekučního prostředí na základě dat, která nám poskytla sama Exekutorská komora, vyplývá, že rentabilita exekutorských úřadů se pohybuje podle našich modelů na úrovni 20 až 25 procent,“ uvedla Kristina Labohá z tiskového oddělení MSP. V Česku je 158 obsazených exekutorských úřadů. I kdyby některý z nich hypoteticky přestal být rentabilní, zbylé úřady se podělí o zbytek trhu, podotkla.

„Prostor pro snížení exekučního tarifu podle našich dat neexistuje. Měli bychom naopak hledat cesty, jak kompenzovat úřadům stále rostoucí náklady a agendu. Už teď má řada exekutorů vážné finanční potíže a mnoho z nich zvažuje propouštění zaměstnanců či přímo uzavření úřadů,“ míní Fučíková.

Nevymůžeš, nedostaneš zaplaceno

Tarif, podle kterého jsou soudní exekutoři odměňováni, byl nastaven před 15 lety. Dílčími úpravami se pak o 50 procent snížily odměny a náhrady výdajů v případě dobrovolné úhrady dlužníkem a byly zavedeny limity na účtované náklady, jako je cestovné.

Již nyní komora zaznamenává podle svého viceprezidenta Vladimíra Plášila nepříznivou ekonomickou situaci exekutorských úřadů, která je zapříčiněna enormním nárůstem nákladů, agendy a stále rostoucím počtem nevymahatelných exekucí (až 70 procent řízení), za než exekutoři nedostávají zaplaceno.

Dvoutřetinové snížení exekučního tarifu vysvětlil na příkladu, kdy při vymožené pohledávce 20 000 Kč za dvouletou průměrnou dobu vymáhání by exekutor podle návrhu MSP dostal celkem 3000 Kč. Odměna by byla 1000 Kč, tedy 50 korun měsíčně, paušální náhrada nákladů další 2000 Kč. Nyní ve stejném případě získá 3000 Kč jako odměnu a ještě 3500 Kč na náklady.

Insolvenční správci ve výhodě?

Exekutorský tarif z roku 2001 byl ale podle MSP vysoce naddimenzovaný a neodpovídá dnešní sociální a ekonomické situaci. Ministerstvo na základě rozsáhlé analýzy dospělo k tomu, že i za současných legislativních podmínek existuje prostor pro snížení exekutorského tarifu. Navíc při provedení plánovaných změn, kterými bude především vyřešení problematiky vícečetných exekucí a zavedení obligatorních záloh, se prostor pro úpravu odměn exekutorům dále rozšíří, doplnila Labohá.

„Za paradoxní a nespravedlivé lze považovat nejasné zvýhodňování insolvenčních správců, kteří dostávají zaplaceno minimálně 45 000 Kč, a to vždy a bez ohledu na to, zda peníze vymůžou. Úhradu odměny jim garantuje stát. Naproti tomu minimální odměna exekutora by u navrhovaného snížení exekučního tarifu činila jen 500 Kč. Odměnu exekutor dostává jen v případě, že peníze vymůže,“ upozornil člen prezidia komory Martin Tunkl.

Exekutorská komora podporuje zavedení povinných záloh věřitelům, protože jde o cestu k zodpovědnému vymáhání, ale neotevírá to možnost ke snížení tarifu.

Zavedení poplatků a záloh by řešilo nově nařízené exekuce, ale nezajistilo by úhradu nákladů asi tří milionů aktuálně vedených marných exekučních řízení. Záloha za současné úpravy činí maximálně 50 procent odměny a paušální náhrady nákladů a týká se jen přímých výdajů, které se pojí s exekučním řízením. Neřeší další související náklady, jako jsou mzdy pracovníků, softwarové a počítačové vybavení, pronájmy kanceláří, skladů apod.

tvujosudzmrde ( 30. srpna 2016 14:22 )

Základní promlčecí doba u dluhu Promlčecí doba u dluhu je v České republice dle platných zákonů v délce 3 roky. Promlčecí doba u dluhu je tedy poměrně krátká, až po třech letech jsou tedy dluhy promlčené. Samotný dluh však po promlčecí době nezaniká, ale když se dlužník obrátí na soud a vy řeknete, že už uběhla promlčecí doba, tak nemusíte už nic platit. Pokud by jste u soudu však nenamítly, že pohledávka ja promlčená, tak by jste musely dluh uhradit i přes to, že je dluh již plně promlčen. Vymáhání promlčených pohledávek V poslední době se v Česku naplno rozjelo vymáhání promlčených pohledávek. Některé firmy ve velkém zkupují promlečené pohledávky a pak se je snaží vymáhat. Hodně lidí když jim přijde výzva, raději hned zaplatí. I když platit nemusely protože pohledávka byla již promlčená. Firmy vydělávají na tom, že lidé mají nízké právní vědomí. Dejte si tedy na to pozor.

acero ( 2. srpna 2016 17:48 )

Exekutoři - banda hulvátu, kteří uráží lidi a doklad od právníků nebo notářů prý nic neznamená. Prostě můžou si dovolit vše. Tak jsme vstoupili do Evropy. V Německu nebo ve Švédsku si toto dovolit nemohou a v USA je to trestné pokud vniknou do domu nebo bytu a chovají se jak prasata a oblepují majetek někoho jiného. Vůbec tam nemají takové pravomoce jako tady. Vláda jim to dovolila, asi tam mají také nějaký podíl co? A Přerov - nejhorší hulváti a hyeny, nedivím se, že je lidi chtějí zastřelit. Jejich Vrána, tlustý upocený prase jim zdrhl s 378 mil do zahraničí, tak teď musí jít přes mrtvoly aby to dostali zpět. Jen ať se vládě rozsvítí v hlavě a už to konečně zatrhne a vezmou si vzor třeba ve Švédsku, když je ODS neustále předhazovala při jiných řešeních!!!!!!!! O eXekucích v jiných zemích 14. 12. 2015 17:17:17 Naše kolaborantské vlády nám lžou, že v tom, jak u nás probíhají eXekuce kopírujeme jiné státy. V civilizovaných státech, oproti koloniím jako ČR, jsou lidská práva dodržovaná.Porušení se trestá. Politici, kteří je poruší, skončí. Např. v USA hlídají dodržování lidských práv jak státní úřady, tak rozsáhlá skupina advokátů, kteří si říkají Civil Liberties Union. Za porušování lidských práv by v USA, kdyby předváděli, co předvádí u nás, seděli prakticky všichni eXekutoři, i podnikatelé by byli přísně pokutováni. Německo V Německu probíhají exekuce např. jen srážkami ze mzdy, A to ještě musí být prokázáno, že majetek skutečně patří dlužníkovi a ne jako u nás, že exekutor může v podstatě vstoupit do jakýchkoli prostor, kde se domnívá, že tam je majetek dlužníka a zabavovat třeba i majetek, který dlužníkovi vůbec nepatří. V Německu jde většinou podle adresy, a když dlužník bydlí v pronajatém bytě, tak tam nemůže zabavit vůbec nic. USA V okamžiku předání na inkasní agenturu se dluh zcela zmrazí a dále už nenarůstá o žádné úroky ani poplatky! Je absolutně vyloučeno,aby vám exekutor vstupoval třeba i nenásilně do bytu, nebo bytového prostoru. Může

1pepan ( 14. dubna 2016 09:41 )

Jen jim ty odměny klidně vemte, oni i tak budou mít až moc. Já bych exekutory zrušil úplně, živí se lidským neštěstím, hyeny.

st.rec ( 14. dubna 2016 09:40 )

Exekutoři prosí???Jiní taky prosili marně,jeden i o život druhý zase o svobodu. . .https://www.youtube.com/watch?v=3nlCAZ7dVKU . https://www.youtube.com/watch?v=PbGiEGf81Jo

razuzana ( 13. dubna 2016 19:38 )

Exekutoří mají nakradeno na 100 let dopředu, to co provádějí slušným lidem je do nebe volající. AŤ NEFŇUKAJ

Zobrazit celou diskusi