České dlužníky exekutoři ponižují, tvrdí asociace a chce změnit systém
Exekuce a dluhy trápí čím dál více lidí. Důkazem je i momentální zadluženost českých domácností, která během května poskočila o deset miliard a přesahuje už částku 1,3 bilionu korun. Zatímco do nedávna v Česku našli zastání spíše vymáhající, od začátku července zahájila svou činnost i Česká asociace povinných (ČAP), která chce sdružovat občany dotčené exekucí, poukazovat a včasně reagovat na snahy nepřiměřeného omezování práv povinných a usilovat o takovou systémovou změnu exekucí, kdy bude jasně definované, zda se jedná o státní úřad anebo o podnikatelský subjekt.
Česká asociace povinných (ČAP) je uskupení několika aktivistů, spolků, hnutí a zákonodárců, která se chce soustředit na dodržování práv dlužníků. Právě ti jsou prý často při výkonu exekuce ponižováni a zbavováni lidské důstojnost. „Zasazujeme se o narovnání práv povinných především rovnosti stran před zákonem, práva na spravedlivý proces a jiných, které poškozují povinné,“ uvádí ČAP na svém webu.
Založena byla jako určitá protiváha Exekutorské komory a České asociace věřitelů. „Hlavním důvodem bylo to, že se až doposud s problematikou exekucí směrem k médiím a k moci zákonodárné vyjadřovaly pouze strany hájící zájmy vymáhajících. Oproti tomu stanovisko povinných vycházející z reálné, kruté praxe nebylo v podstatě od koho získat,“ upozorňuje asociace.
ČAP chce poukazovat a hlavně reagovat na snahy nepřiměřeného omezování práv dlužníků, předkládat vlastní návrhy dílčích změn exekučního řádu a spolupracovat se státními orgány při přípravě a zavádění legislativních i dalších opatření v této oblasti nebo konzultovat navrhované změny exekučního řádu a systému vymáhání pohledávek.
České domácnosti už dluží přes 1,3 bilionu korun
Dalším bodem je i snaha o systémovou změnu tak, aby bylo jasně definované, zda se jedná o státní úřad anebo o podnikatelský subjekt. „Tím by bylo nezpochybnitelně dáno postavení exekutora ve společnosti, zda se jedná o orgán veřejné moci požívající ochrany úřední osoby, anebo o běžného majitele firmy,“ upřesňuje asociace.
Z údajů České národní banky přitom vyplývá, že dluhy českých domácností stále rostou. Jen v květnu vzrostly oproti dubnu o deset miliard korun a přesahují tak částku 1,3 bilionu korun. Meziročně se pak zvýšily o bezmála sto miliard korun. Proti dubnu vzrostla i zadluženost podniků. Firmy na konci května dlužily bankám zhruba 1,162 bilionu korun, meziměsíčně přibližně o 11 miliard korun více. Před rokem podniky bankám dlužily 1,062 bilionu korun.
http://www.dluhyreseni.cz/promlceci-doba-u-dluhu/ Základní promlčecí doba u dluhu Promlčecí doba u dluhu je v České republice dle platných zákonů v délce 3 roky. Promlčecí doba u dluhu je tedy poměrně krátká, až po třech letech jsou tedy dluhy promlčené. Samotný dluh však po promlčecí době nezaniká, ale když se dlužník obrátí na soud a vy řeknete, že už uběhla promlčecí doba, tak nemusíte už nic platit. Pokud by jste u soudu však nenamítly, že pohledávka ja promlčená, tak by jste musely dluh uhradit i přes to, že je dluh již plně promlčen. Vymáhání promlčených pohledávek V poslední době se v Česku naplno rozjelo vymáhání promlčených pohledávek. Některé firmy ve velkém zkupují promlečené pohledávky a pak se je snaží vymáhat. Hodně lidí když jim přijde výzva, raději hned zaplatí. I když platit nemusely protože pohledávka byla již promlčená. Firmy vydělávají na tom, že lidé mají nízké právní vědomí. Dejte si tedy na to pozor.