České dlužníky exekutoři ponižují, tvrdí asociace a chce změnit systém

Autor: sou, ČTK - 
12. 7. 2016
05:49

Exekuce a dluhy trápí čím dál více lidí. Důkazem je i momentální zadluženost českých domácností, která během května poskočila o deset miliard a přesahuje už částku 1,3 bilionu korun. Zatímco do nedávna v Česku našli zastání spíše vymáhající, od začátku července zahájila svou činnost i Česká asociace povinných (ČAP), která chce sdružovat občany dotčené exekucí, poukazovat a včasně reagovat na snahy nepřiměřeného omezování práv povinných a usilovat o takovou systémovou změnu exekucí, kdy bude jasně definované, zda se jedná o státní úřad anebo o podnikatelský subjekt. 

Česká asociace povinných (ČAP) je uskupení několika aktivistů, spolků, hnutí a zákonodárců, která se chce soustředit na dodržování práv dlužníků. Právě ti jsou prý často při výkonu exekuce ponižováni a zbavováni lidské důstojnost. „Zasazujeme se o narovnání práv povinných především rovnosti stran před zákonem, práva na spravedlivý proces a jiných, které poškozují povinné,“ uvádí ČAP na svém webu. 

Založena byla jako určitá protiváha Exekutorské komory a České asociace věřitelů. „Hlavním důvodem bylo to, že se až doposud s problematikou exekucí směrem k médiím a k moci zákonodárné vyjadřovaly pouze strany hájící zájmy vymáhajících. Oproti tomu stanovisko povinných vycházející z reálné, kruté praxe nebylo v podstatě od koho získat,“ upozorňuje asociace. 

ČAP chce poukazovat a hlavně reagovat na snahy nepřiměřeného omezování práv dlužníků, předkládat vlastní návrhy dílčích změn exekučního řádu a spolupracovat se státními orgány při přípravě a zavádění legislativních i dalších opatření v této oblasti nebo konzultovat navrhované změny exekučního řádu a systému vymáhání pohledávek. 

České domácnosti už dluží přes 1,3 bilionu korun

Dalším bodem je i snaha o systémovou změnu tak, aby bylo jasně definované, zda se jedná o státní úřad anebo o podnikatelský subjekt. „Tím by bylo nezpochybnitelně dáno postavení exekutora ve společnosti, zda se jedná o orgán veřejné moci požívající ochrany úřední osoby, anebo o běžného majitele firmy,“ upřesňuje asociace. 

Z údajů České národní banky přitom vyplývá, že dluhy českých domácností stále rostou. Jen v květnu vzrostly oproti dubnu o deset miliard korun a přesahují tak částku 1,3 bilionu korun. Meziročně se pak zvýšily o bezmála sto miliard korun. Proti dubnu vzrostla i zadluženost podniků. Firmy na konci května dlužily bankám zhruba 1,162 bilionu korun, meziměsíčně přibližně o 11 miliard korun více. Před rokem podniky bankám dlužily 1,062 bilionu korun.

Doporučujeme
tvujosudzmrde ( 30. srpna 2016 14:25 )

http://www.dluhyreseni.cz/promlceci-doba-u-dluhu/ Základní promlčecí doba u dluhu Promlčecí doba u dluhu je v České republice dle platných zákonů v délce 3 roky. Promlčecí doba u dluhu je tedy poměrně krátká, až po třech letech jsou tedy dluhy promlčené. Samotný dluh však po promlčecí době nezaniká, ale když se dlužník obrátí na soud a vy řeknete, že už uběhla promlčecí doba, tak nemusíte už nic platit. Pokud by jste u soudu však nenamítly, že pohledávka ja promlčená, tak by jste musely dluh uhradit i přes to, že je dluh již plně promlčen. Vymáhání promlčených pohledávek V poslední době se v Česku naplno rozjelo vymáhání promlčených pohledávek. Některé firmy ve velkém zkupují promlečené pohledávky a pak se je snaží vymáhat. Hodně lidí když jim přijde výzva, raději hned zaplatí. I když platit nemusely protože pohledávka byla již promlčená. Firmy vydělávají na tom, že lidé mají nízké právní vědomí. Dejte si tedy na to pozor.

zdenek43 ( 13. července 2016 10:07 )

VRATISLAV MYNÁŘ– Ex-předseda Zemanovy strany SPOZ a současný kancléř ovládá firmy TESSILE DITTA a.s., TESSILE DITTA SERVICES a.s. a také CREDIT MANAGEMENT a.s. Tyto firmy, jsou správci a druhotní vlastníci pohledávek pražského dopravního podniku a dalších firem a tedy majoritními dodavateli zakázek pro spřátelené eXekutorské úřady. MARTIN DVOŘÁK– Martin Dvořák byl kontroverzním ředitelem DPP Dopravního Podniku Praha, odstoupil v souvislosti s obvinením v kauze eXekucí. TOMÁŠ VRÁNA– eXekutor.Zajímavé je, že Předpis 120/2001 Sb. známý jako „Zákon o soudních eXekutorech a eXekuční činnosti (eXekuční řád) a o změně dalších zákonů“ nabyl účinnosti až od 1. 5. 2001. Exekutor Vrána však zahájil činnost – čili zaregistroval se jako eXekutor již 23.5.2000 a k DPH se přihlásil jako fyzická osoba již od 01.07.2000. Vrána tedy věděl co se chystá a měl vše připraveno a sjednáno s politickou reprezentací. Proto se stal největším eXekutorským úřadem, který vydělává na vymáhání především bagatelních dluhů a prodeji nemovitostí miliardy korun ročně. Vrána jednal se Zemanem, který byl tehdy předsedou vlády. JURAJ PODKONICKÝ– eXekutor, spoluzakladatel projektu eXekucí, sám se zásadně finančně angažoval v zakládání offshore holdingů. výhradní vlastník licence na Exekutorský software používaný rozsáhlou skupinou eXekutorů slouží jako nástroj nátlaku,pod hrozbou odebrání licence zlobivým eXekutorům. TOMÁŠ SOKOL– renomovaný právník nejhrubšího zrna, spolutvůrce projektu eXekucí, vymahatel exekucí pro DPP. Návrh zákona, na kterém výše uvedený seznam osob zbohatl o miliardy, byl rozeslán poslancům jako tisk 725/0 dne 22. 9. 2000. Zákon byl tedy projednáván Parlamentem České republiky, Poslaneckou sněmovnou ve 3. volební období, 1998 – 2002. V mezidobí se na podnikání v roli eXekutora Vrána již připravoval a věděl detaily od Miloše Zemana. Svou vinnu nese zajisté i ministr spravedlnosti OTAKAR MOTEJL, který vedl úřad od 1. srpna 1998 do 16. října 2000 a po něm nastoupil a věc dokonči

zdenek43 ( 13. července 2016 10:03 )

proti exekutorum se v CR neudela nic ..... zaprve - EXEKUTORY stvorili soudruzi - pratele z CSSD ... zadruhe - EXEKUTORY jsou nejvyssi?? obcane??? v Ceske republice Zákon o soudních eXekutorech a eXekuční činnosti nabyl účinnosti od 1. 5. 2001. Zákon, který zabil od roku 2001 v sebevraždách asi 18000 českých občanů, způsobil život v bídě 1200000 občanů a vytvořil asi 65000 bezdomovců. V první části se zaměříme na nejodpornější ze zúčastněných, na samotnéstrůjce exekučního byznysu. MILOŠ ZEMAN– s oblibou se stylizuje do role ochránce chudých, ale jeho transparentní účet dokládá jasně, kolik eXekutorů a soudců financovalo Zemanovce či Mlhovu prezidentskou kampaň a jakými částkami. Vláda Miloše Zemana zastávala úřad od 22. července 1998 do 15. července 2002. Jako předseda vlády se podílel na projektu eXekucí. ---

Dylann_Roof ( 12. července 2016 17:03 )

Česká asociace povinných (ČAP) je uskupení několika aktivistů, spolků, hnutí... Tohle je u mě aktivismus, nebo nějaké hnutí. Ne jak ty nacistický anarchisti, co dokážou jen ničit soukromý majetek, útočit na všechny, čmárat po zdech, fetovat, nemýt se, nosit zacuchané vlasy, nepracovat, krást domy, poskytovat azyl nebezpečným teroristům jak od nás tak ze zahraničí, vystavovat se na zvráceně nemorálních a nenormálních pridech a akcích atd. je toho hodně ale nikdo by to nečetl.

aaobcanka ( 12. července 2016 14:18 )

Soudkyně mnohdy manipulují s fakty obdobně, jako před nimi SZ (st. zástupkyně). A hlavně se zbytečně ponižují tím, že se tyto, jinak bystré VŠ, ztrapňují přizpůsobováním se stupidním, původně jen vyučeným kriminalistům, kteří prolezli ZŠ se čtyřkami. Není to případ šéfů Vilda z ÚOKFK nebo Murína z GIBS ? Paní Murínová je náhodou SZ a mladý Murín byl u Víta Bárty v jeho sledovací agentuře ? Ptáme se, nic netvrdíme, aby nás "náhodou" nezavřeli tito "geniální" papaláši PČR, kteří na ZŠ možná skoro propadli. Ruku na srdce : vy byste dali pro vás důležitý úkol, např. stavbu vašeho domu apod., k realizaci spolužákovi, čtyřkaři, ze ZŠ ? A tj. stejné i u PČR. Tam nemůže takový "bystrouš" najednou umět konstruktivně, analyticky, systematicky, kompatibilně myslet. Stop tzv. rychlokvaškám, dálkařům, tj. po příchodu k PČR rádoby studentům na dálku, tzn. absolventům SŠ, VŠ za pouhou docházku ! Kdo by si z profesorů na SŠ, VŠ dovolil nedat policajtovi maturitu nebo diplom ?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa