Do dluhů vás může stáhnout i dítě. Jak je to s exekucí na nezletilého?
Víte, že jste si nikdy nevzali žádnou půjčku, nikomu nic nedlužíte a náhle vám na dveře klepe exekutor. Vaše dítě školou povinné jelo na černo, nic vám o tom neřeklo a z malé pokuty se náhle stává dluh v několika tisícové výši. Může být vůbec uvalena exekuce na nezletilého?
Odpověď je jednoduchá. „Nařídit exekuci vůči nezletilému možné je, i když v exekučním řízení bude exekutor jednat se zákonným zástupcem nezletilého,“ říká šéf právního oddělení Provident Financial Martin Šváb.
Pokud tedy vaše nezletilá ratolest vlastní nějaký majetek, a to může být například i drahé kolo, playstation nebo mobil, lze tyto věci v exekuci zpeněžit a výtěžek použít k úhradě dluhu. Je také možné s výkonem exekuce počkat do doby, než dlužník dosáhne zletilosti, začne pracovat a mít příjem. Pak mu může exekutor strhávat dlužnou částku každý měsíc z jeho platu nebo mzdy.
Jsou rodiče za dluhy zodpovědní?
Za dluhy je především odpovědný sám dlužník, nikoli třetí osoby, tedy např. rodiče. Jsou však i případy, kdy zákon určuje jako odpovědného přímo zákonného zástupce nezletilého (např. zákon o veřejném zdravotním pojištění).
Pokud tedy např. 13leté dítě jede na černo a nezaplatí pokutu, jsou děti v tomto případě za jednání zodpovědné, i když zpravidla samostatně jednat před soudem v případném sporu o zaplacení pokuty nebudou. Soud v takovém řízení jedná se zákonným zástupcem nezletilého.
Exekuce na majetek dítěte
Pokud se vaše dítě zadlužilo, hrozí mu exekuce a pokud má u vás nahlášeno trvalé bydliště, buďte si jistí, že exekutor zazvoní u vašich dveří. Exekutor, který bude výkonem exekuce pověřen, je oprávněn do vašeho bytu vstoupit i bez vašeho souhlasu, protože bude předpokládat, že se v bytě nacházejí věci dlužníka. Na vás potom bude, abyste nejlépe hned na místě doklady a účtenkami prokázali, že věci jsou ve vašem vlastnictví, nikoli zadluženého dítěte.
Trvalé bydliště není podmínkou k exekuci. Pro exekutora je zásadní, kde se dlužník alespoň částečně zdržuje a má své věci. Exekutor má přitom právo vstoupit do prostor, kde jsou věci dlužníka.
„Může také zabavit věc, která nepatří dlužníkovi, pokud se nachází na místě, kde jsou dlužníkovi ostatní věci, a zároveň není zřejmé, že věc dlužníkovi nepatří. Skutečný vlastník věci se pak musí jejího navrácení domáhat,“ vysvětluje právník.
Schovávejte účtenky
O prováděné exekuci musí exekutor v bytě sepsat protokol, v něm musí uvést všechny věci, které hodlá exekučně postihnout. A pokud na seznam zapíše i nějakou věc, která nepatří zadluženému dítěti, ale vám – a nepodaří se vám přitom hned na místě prokázat, že je věc skutečně vaše – můžete do 30 dnů podat k exekutorovi návrh na vyškrtnutí věci ze soupisu. I pak ale budete muset prokázat, že věci skutečně patří vám. Opět nejlépe dokladem o koupi.
Je ale logické, že si jen málokdo z nás schovává účtenky od spotřebičů dlouhá léta i po záruční době. V takovém případě je pak nutné předložit jiné důkazy – například svědecké výpovědi sousedů či známých. Exekutor by měl do 15 dnů od doručení návrhu rozhodnout o vyškrtnutí věci ze soupisu. Pokud ale návrhu na vyškrtnutí věci nevyhoví, nezbude vám než se obrátit s žalobou na vyloučení věci z exekuce k soudu.
Kam se obrátit, pokud se vaše dítě zadlužilo?
V případě jakýchkoli finančních problémů se zadlužením vašeho dítěte je vhodné kontaktovat některou z bezplatných právních, finančních či občanských poraden, kde vám rádi pomohou a poradí, jak problém nejvhodněji vyřešit. Na stránkách www.obcanskeporadny.cz nebo www.financnitisen.cz naleznete tu, která je vašemu bydlišti nejblíže. Můžete tam i zavolat.