Na neplatiče výživného platí bič: Zabavování řidičáku. Jak o něj můžou přijít?

Účinný bič na neplatiče výživného: Odebrání řidičáku  (Autor: Profimedia)
Autor: ula - 
24. ledna 2016
17:25

Zákon, díky kterému může exekutor zabavit neplatičům výživného na dítě řidičský průkaz, platí v Česku od roku 2013. Odborníci se shodují, že tahle metoda se osvědčila. Kdy může exekutor řidičák zabavit a kdy ne?

„Exekutorská komora možnost pozastavení řidičského oprávnění uvítala, je to jeden z dobrých a funkčních nástrojů, který určité typy dlužníků dokáže motivovat, aby plnili své závazky,“ řekl Blesk.cz mediální zástupce Exekutorské komory ČR David Sahula.

470 příkazů ročně

Od roku 2013, kdy začal zákon platit, bylo každý rok vydáno průměrně 470 exekučních příkazů pozastavením řidičského oprávnění.

Pokud ovšem prokážete, že řidičák potřebujete k práci, nebo jste řidič z povolání, exekutor vám řidičák zabavit nemůže. Navíc exekuční příkaz k pozastavení řidičského oprávnění povinného může exekutor vydat pouze tehdy, jestliže je v exekuci vymáhán nedoplatek výživného na nezletilé dítě.

Na koho trest funguje?

Zabavení řidičáku samozřejmě nemůže fungovat na ty, kdo nevlastní žádný majetek a příjmy, které by mohl exekutor zabavit. Naopak platí na ty, kteří nechtějí výživné platit kvůli sporům s bývalým partnerem či partnerkou. To si pak každý rychle rozmyslí, zda nebude platit výživné, pokud mu hrozí odebrání řidičského oprávnění.

„Často se stává, že si expartneři nebo manželé v rozvodovém řízení vyřizují své účty právě skrze neplacení alimentů,“ uvedl advokát Pavel Staněk z České asociace věřitelů. Pokud ovšem exekutor pohrozí odebráním řidičáku, každý si svoji „pomstu“ rychle rozmyslí.

Každý rok je odhadem zahájeno 3 600 exekučních řízení k vymožení výživného. V roce 2013 dlužili Češi dohromady na výživném 13 miliard. Neplacení výživného je navíc 3. nejčastější trestný čin v Česku.

Podívejte se na příběh Petra a poslechněte si od odborníka, co můžete dělat, pokud vám váš bývalý partner nebo partnerka dluží výživné:

Video „Otec nám dluží 800 tisíc,“ říká Petr. Co se s tím dá udělat? - Andrea Ulagová, Jan Jedlička, Lukáš Červený

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Další videa
Články odjinud