Kontroloři rozdali 800 postihů. Nejvíc „simulantů“ bylo v Plzeňském kraji
Za tři měsíce bezmála 800 simulantů. Taková je bilance pracovníků okresních správ sociálního zabezpečení, kteří od letošního ledna do konce března uskutečnili přes 40 tisíc kontrol lidí na neschopence. Za nedodržení režimu dočasné pracovní neschopnosti pojištěncům hrozí odejmutí nemocenské nebo její snížení.
Kontroloři udělili za tři měsíce celkem 787 postihů za nedodržení léčebného režimu během trvání dočasné pracovní neschopnosti. Kontroloři vyrazili do terénu 40 997krát, tzv. neschopenku v daném období vypsali lékaři pojištěncům v 450 715 případech. Nejvíce „simulantů“ kontroloři odhalili v Plzeňském kraji, tam jich bylo 113. Naopak nejméně jich objevili v Jihočeském kraji, pouze 18.
Celkově ale kontroloři odhalili pouze necelá dvě procenta osob, které nedodržovaly režim dočasné pracovní neschopnosti. Průměrně zkontrolovali pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení každého desátého člověka na neschopence.
Po dobu čerpání nemocenského mají lidé povinnost dodržovat režim dočasně práceneschopného pojištěnce. Zaměstnavatel i pracovníci české správy sociálního zabezpečení pak mají možnost zkontrolovat nemocného pojištěnce kdykoliv během pobytu na tzv. neschopence, včetně prvních tří dnů, za kterou se nemocenská dávka nevyplácí. Lidé musí kontrolu umožnit.
Dejte pozor na nefunkční zvonek
Pojištěnce neomlouvá ani nefunkční zvonek nebo byt neoznačený jmenovkou. Lidé musí předložit rozhodnutí o vzniku dočasné pracovní neschopnosti nebo průkaz totožnosti. Při nesplnění může příslušná sociální správa uložit sankci ve formě odnětí nebo krácení nemocenského. „A to na dobu nejdéle 100 kalendářních dnů ode dne provedení neúspěšné kontroly, ne však na delší dobu než do skončení dočasné pracovní neschopnosti,“ uvádí Česká správa sociálního zabezpečení.
Mezi povinnosti nemocného pojištěnce na neschopence patří také dodržování časů vycházek, které mu povolí ošetřující lékař. Tyto vycházky mohou být nejvýše 6 hodin denně v době od 7 do 19 hodin. „Rozhodnutí, zda se vycházky vymezí na konkrétní časový úsek nebo několik konkrétních časových úseků, je plně v kompetenci ošetřujícího lékaře s ohledem na zdravotní stav pacienta, a na to, aby se nenarušil stanovený léčebný režim,“ uvádí Česká správa sociálního zabezpečení.
Ve výjimečných případech může lékař povolit nemocnému pojištěnci, aby si volil dobu vycházek podle svého aktuálního zdravotního stavu. Tomu však musí předcházet písemný souhlas příslušné okresní správy sociálního zabezpečení na základě žádosti lékaře.
blivaci konecne zverejnuji pravdive udaje. v plzenskem kraji je mnoho "nasich" obcanu, kteri simuluji plicni onemocneni. vali se u tv v lecebnach, nedodrzuji lecbu a cekaji na lekarske zpravy k priznani invalidniho duchodu. kontrolori by meli udelat pruzkum, kolik je procent ID u "nasich" obcanu a kolik u zbytku. ja to odhaduje 90:10