Rakouský Sobotka chlácholí Italy: Plot kvůli migrantům nebude, kontroly ano

Autor: ČTK, tmp - 
28. dubna 2016
20:35

Zábrany na hranicích Rakouska a Itálie nebudou. Ve čtvrtek o tom ujistil Itálii rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka. Zpřísnění hraničních kontrol podle něj nastane jen v případě nutnosti, tedy pokud by do Rakouska začali nekontrolovaně proudit migranti. Italský ministr vnitra Angelino Alfano po setkání se Sobotkou v Římě před zpřísněním kontrol znovu varoval, podle něj by obě země poškodily.

Rakouská policie ve středu oznámila, že v Brenneru vznikne pět kontrolních stanovišť a 370 metrů dlouhý plot. Kromě cestujících na frekventované dálnici jsou policisté připraveni kontrolovat i provoz na souběžné rychlostní silnici a na železnici, přesný termín zahájení kontrol ale zatím znám není. Rakouská vláda už dříve uvedla, že opatření mají začít platit nejpozději 1. června.

„Rakouská strana musí být rozumná a zabránit blokádě, která by znamenala enormní škody pro turistický průmysl, dovoz a vývoz a také pro dopravu v obou zemích,“ řekl po setkání se svým protějškem Alfano.

„Žádná zeď ani zábrany na hranicích nebudou. Pokud to bude nutné, zavedeme kontroly,“ ujistil Řím Rakušan Sobotka. Zavedení kontrol pak podle něj záleží na tom, zda italská strana dokáže zabránit tomu, aby migranti ve směru z Itálie hranici ve větších počtech překračovali.

Proti kontrolám je Řím i EU

Řím rakouské plány na zavedení kontrol na vnitřní schengenské hranici ostře kritizuje. Podle premiéra Mattea Renziho se krok Vídně nedá ničím ospravedlnit, ministr dopravy Graziano Delrio varoval, že zpřísnění kontrol způsobí vážné škody hospodářství a dopravě.

Podle ministra vnitra Alfana Itálii v jejím postoji podporuje i Evropská komise včetně jejího šéfa Jeana-Clauda Junckera. „Ve hře je budoucnost Evropy,“ řekl Alfano v rozhovoru pro italskou televizní stanici Sky Tg24. Uvedl také, že hraniční kontroly plánované Rakouskem jsou „proti veškeré logice“, protože počet migrantů mířících přes vzájemné hranice v poslední době klesl na rekordní minimum.

Mluvčí unijní exekutivy Mina Andreevová řekla, že podle Evropské komise by neměla být přijímána žádná opatření, která by mohla ovlivnit zamýšlený návrat k normálnímu fungování schengenského prostoru volného pohybu nejpozději na konci letošního roku.

Další videa
Články odjinud