Zdeněk (51) je obézní, nemocný a bez práce. Čeští „tlouštíci“ rekordně marodí

Autor: bud - 
28. listopadu 2016
05:50

Obézní Češi nad 50 let nejvíce marodí, v průměru až 31 dnů v roce. Toto číslo je rekordní nejen v Česku, ale v celé Evropské unii. Jednoznačnou souvislost mezi kilogramy navíc, potížemi se zdravím a délkou nemocenské potvrzují nejen čísla, ale i lékaři. Častými marody jsou také kuřáci, a ti čeští patří opět na špici Evropy.

Jednapadesátiletý pan Zdeněk z Ostravy pracoval téměř polovinu života jako tirák. Poté, co jeho firma před lety kvůli krizi propustila několik řidičů, „přesedlal“ z nákladního auta do městského autobusu. Před třemi lety ho však začala bolet záda a během krátké doby pro něj sezení za volantem začalo být téměř nesnesitelné.

„Byl jsem asi tři měsíce na nemocenské, kdy jsem obešel snad deset vyšetření. Zjistili mi nějaké degenerativní výrůstky u páteře, ale bolest nikdy úplně neodstranili,“ řekl Blesk.cz pan Zdeněk. Po návratu lékař dopravního podniku konstatoval, že kvůli zdraví už řídit nemůže, takže skončil na úřadu práce. „Dostal jsem odstupné. Jenže bez práce už jsem skoro rok a půl,“ zoufá si bývalý řidič.

Důvodem, proč se jeho zdravotní stav nezlepšuje, je i to, že váží 110 kilogramů. Kvůli vysoké nadváze se mu hůře dýchá, bolí ho klouby a občas také špatně spí. „Chtěl bych chodit plavat nebo jezdit na kole, ale záda mě hrozně bolí. Je to začarovaný kruh,“ říká Zdeněk.

Evropští rekordmani

Podobě jsou na tom tisíce dalších Čechů trpících obezitou. Problémy mají nejen se zdravím, ale i s tím, aby si sehnali práci. Ukazuje to nová studie, kterou tento týden publikovala Evropská komise ve spolupráci s organizací OECD. Ukazuje se, že obezita se do dvou let do značné míry projeví na schopnosti sehnat si nebo udržet práci.

Rekordmani jsou však obézní Češi v tom, jak často stonají. V průměru je to 31 dnů za rok, čímž jednoznačně překonávají všechny státy EU. V závěsu jsou Slovinci a Italové s 30 dny, ostatní státy mají poloviční počet dnů pracovní neschopnosti.

Vysokou nemocnost lidí s velkou nadváhou potvrzují také lékaři. „Čím je člověk obéznější, tím je zdravotních problémů více. Obezita narůstá hlavně ve věku 45 až 65 let, kdy jsou lidé mnohem častěji obéznější a nemocnější,“ řekla Blesk.cz Petra Šrámková, primářka kliniky OB Klinika, která se zabývá léčbou obezity a souvisejících zdravotních problémů. Podle ní je například riziko rakoviny u obézních lidí až 8krát vyšší než u štíhlých. Roste také riziko potíží se žlučníkem, vysokého tlaku nebo třeba s kardiovaskulárních onemocnění. 

Obézní marodí až třikrát častěji

Podle Šrámkové mají lidé s nadváhou nemocenskou až dvakrát častěji než lidé s běžnou hmotností, čísla Evropské komise hovoří dokonce o trojnásobku. A nejvíce neschopenek souvisí práce léčení potíží způsobených obezitou. „Nejvíce pracovní neschopnosti jde na vrub bolesti zad,“ dodává Šrámková

Zmíněná studie ukazuje také další zajímavou spojitost, a to mezi kouřením a tím, jak jsou lidé nemocní. Češi patří mezi státy, kde kuřáci marodí nejvíce, v průměru 14 dnů v roce. „Dlouhodobé kouření má jednoznačnou souvislost s nižšími dlouhodobými výdělky,“ konstatuje studie.

Další videa
Články odjinud