Soví známka z Česka bodovala mezi nejkrásnějšími známkami světa. Je stříbrná

Tento známkový arch uspěl v mezinárodní soutěži.
Autor: bud, ČTK - 
8. 7. 2016
16:20

Druhou nejkrásnější známkou světa za rok 2015 je aršík Evropské sovy od České pošty. Získal stříbro v prestižní soutěži Grand Prix de l'Exposition WIPA 2015 ve Vídni. Soutěž vyhrála kosočtvercová švýcarská známka s vyobrazenou broží.

Do prestižní soutěže spojené se světovou výstavou WIPA mohly poštovní správy přihlásit vždy maximálně jeden exemplář. V roce 2012 Česká pošta soutěž vyhrála s písmenovou známkou „Poštovní muzeum“.

Výtvarníci letos oceněného aršíku jsou Libuše a Jaromír Knotkovi a rytec Martin Srb. Aršík je tištěný ocelotiskem z ploché desky v černé barvě kombinovaný vícebarevným ofsetem. Vyšel loni v září a je stále v prodeji.

Tento známkový arch uspěl v mezinárodní soutěži.Tento známkový arch uspěl v mezinárodní soutěži. | ČTK

V Evropě se vyskytuje 13 původních druhů sov a všechny jsou na aršíku vyobrazeny. Sovy patří k nejzajímavější skupině v ptačí říši. Jejich atraktivita a zájem o ně jsou zřejmě dány skrytým, převážně nočním způsobem života. Dříve byly řazeny mezi dravé ptáky s noční aktivitou, později z nich badatelé na základě anatomické stavby těla vytvořili samostatný řád.

Česká pošta ročně vydá asi 35 až 45 nových známek, z nichž některé jsou vydány v soutisku v podobě aršíku či výplatního známkového sešitku. U aršíků se náklad pohybuje mezi 50 a 60 tisíci kusů, u malých tiskových listů je to 100 tisíc až 270 tisíc známek. Nejvyšší náklad je u výplatních známek, kde se pohybuje od čtyř milionů výše.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Zobrazit celou diskusi
Další videa