Antidepresiva, šikana: Zaměstnanci pošty se bouří, trýzní je losy a pojistky

Autor: všm, ČTK - 
22. 2. 2016
13:32

Losy, SIM karty, životní pojištění. Kvůli takovýmto doplňkovým produktům demonstrovalo v pondělí v Praze zhruba 40 zaměstnanců České pošty a jejich sympatizantů. Pracovníci firmy mají totiž pevně nastavené limity, kolik zboží či smluv musí udat. Pokud je nesplní, přijdou o peníze. „Lidé jsou vystavováni čím dál víc stresovým situacím. Je jim vyhrožováno, že když nebudou plnit mimopoštovní produkty, nemají na poště co dělat,“ uvedl pro Blesk.cz šéf nezávislých poštovních odborů SOS 21 Petr Pohl. Právě ty a Federace výkonných zaměstnanců akci svolali.

„Jedním z nejdůležitějších problémů je pro nás plnění plánu aliančních partnerů, což je prodej různých pojistek, patří k tomu třeba i prodej losů a dalších doplňků na přepážkách. Na tohle všechno má zaměstnanec stanovený nějaký plán. Pokud ho nesplní, tak mu není přiznána výkonová mzda nebo její část,“ popsal Pohl. To podle něj není v pořádku už jen z toho důvodu, že ve smlouvě mají zaměstnanci uvedeno, že budou tyto mimopoštovní produkty nabízet, nikoliv plnit kvóty prodejů.

Jednodenním protestem chtějí odbory upozornit vedení podniku také na neproplácení přesčasové práce a diskriminaci provozních zaměstnanců v odměňování.  

Dobrovolně? Ne tak úplně 

„Spolupráce s aliančními partnery a nabízení jejich produktů začaly zhruba v roce 2007. Ze začátku to bylo na principu dobrovolnosti, šance, jak si přivydělat,“ vzpomínala pro Blesk.cz jedna z účastnic protestního pochodu Petra Brunnerová, bývalá zaměstnankyně pošty. To se ale pak údajně změnilo a nyní je to pro zaměstnance povinné. Spolu s tím samozřejmě vzrostl tlak na pracovníky, aby dané kvóty prodejů plnili. „Podle mě tím i pošta porušuje zákoník práce, protože smlouvy s aliančními partnery – to riziko – přenáší na zaměstnance,“ dodal k problematice Pohl.  

Nicméně na některých místech se již povedlo dosáhnout snížení limitů pro prodej doplňkových služeb. Týká se to prý primárně pošt ve venkovských oblastech. „My jsme v pohodě. U nás se limity snižovaly. Máme jako doručovatelé od každého produktu partnera udat jeden na celý rok. My jsme venkov, kde nemáme šanci jich udat víc. Ale zase nám naházeli losy a další,“ řekla další účastnice protestního pochodu, která nechtěla své jméno ani pracoviště uvádět. Mírnější limity ale samozřejmě neplatí pro Prahu. „Řada zaměstnanců žije ve strachu, berou antidepresiva a víme i o několika případech, kdy skončili na psychiatrii na léčení. V přímé souvislosti s prací,“ okomentoval šéf SOS 21.  

Požadavky nám nikdo nesdělil, říká pošta

Sama pošta ale celou situaci vidí odlišně. Vedení považuje pondělní protest menšinových odborů za neoprávněný a bude postupovat podle platných zákonů.Vzhledem k faktu, že standardní cesty k nalezení oboustranně akceptovatelného řešení pan Pohl evidentně využít nechtěl, pokládá Česká pošta dnešní protestní akci za neoprávněnou a bude v dalších krocích postupovat podle platných zákonů,“ sdělil mluvčí podniku Matyáš Vitík. K akci menšinových odborů SOS – 21 se ani nepřipojila největší odborová centrála. 

„Svoje požadavky nám organizátoři nesdělili, na posledním jednání se zástupci odborů vedení České pošty vyzvalo představitele menších odborových organizací, aby sdělili, co je cílem akce. Jediná odpověď byla, že cílem je likvidace vedení České pošty,“ uvedl Vitík pro Blesk.cz.

Česká pošta je podle něj připravena s odbory i nadále jednat, na pravidelných jednáních se zástupci odborů ale prý žádné konkrétní požadavky nezazněly. To odmítá organizátor celé akce Pohl. O problému se prý jednalo s vedením průběžně.

„Rudá Marta“ s megafonem

Na protestní akci dorazilo odhadem zhruba 40 lidí. Účastníci nebyli jen z Prahy, ale také z Brna, Jižních Čech či Olomoucka. Zhruba polovinu tvořili pošťáci a zbytek sympatizanti ze Strany zelených. „Zelení stojí za poštovními zaměstnanci a zaměstnankyněmi a žádají ministra Chovance, aby přestal přihlížet, jak se na poště z donucení kšeftuje s finančními produkty, místo aby se vedení pošty zaměřilo na upadající kvalitu zásilkových služeb,“ okomentovala na sociální síti Monika Horáková, členka předsednictva SZ.  Zaměstnance přišla podpořit i poslankyně Marta Semelová (KSČM). 

K protestu kvůli pracovním podmínkám na poště se sešlo zhruba 40 lidí.K protestu kvůli pracovním podmínkám na poště se sešlo zhruba 40 lidí. | 

Na poště působí osm odborových organizací. Většinu zaměstnanců, kolem 20 000, zastupuje Poštovní podnikový koordinační odborový výbor, který se k protestu nepřipojil. SOS – 21 a federace mají na poště řádově stovky členů.

Doplňkový prodej na pobočkách České poště ročně přináší na tržbách zhruba 200 milionů korun. Většinu prodávaného zboží tvoří noviny, časopisy, obaly a papírenský materiál. Zhruba 30 až 35 milionů připadá na prodej losů.  

Česká pošta zaměstnává přes 31 000 lidí a provozuje kolem 3200 poboček. Její roční tržby se pohybují mezi 19 a 20 miliardami Kč. 

Doporučujeme
oxygene.p ( 22. února 2016 19:32 )

Z pošty je mi na zvracení , z těch socek co stávkují. Doufám , že tato jejich sešlost bude vyhodnocena jako nezákonná a dostanou padáka. Není možné tolerovat , co si tahle lůza dovoluje.

placenta ( 22. února 2016 19:24 )

mě zase dostali ty hasící přístroje na poště na prodej chudáci zaměstnanci

marlen52 ( 22. února 2016 19:03 )

je mě velice nepříjemné když mě doručovatelka každou chvilku něco vnucuje

agfor ( 22. února 2016 17:10 )

Kdysi jsem chtěl k Poště - ranní rozvoz novin do šedých schránek, ale štědrá výplata (53 Kč/hod) mne odradila.

gabreta ( 22. února 2016 15:06 )

Mám dvě kamarádky na vesnických poštách a z jejich vyprávění, k čemu jsou nuceny vedením, je člověku na zvracení. Nutí je prodávat losy stařečkům, kterým přinesou důchody, čímš je mají vědomě okrádat. Doručovatelé si mnohdy kupujou losy sami, aby nemuseli starý lidi okrást a měli od vedení klid!!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa