Kolapsu ledvin má předejít nová prohlídka. Lékařka: Lidé prevenci zanedbávají

Jedním z varovných signálů při kolapasu ledvin je bolest v bederní oblasti.
Autor: mib - 
8. 6. 2016
17:00

Na hrozící poškození ledvin by mohla Čechy včas upozornit nově zaváděná preventivní prohlídka. Podle návrhu ministerstva zdravotnictví by ji lidem nad 50 let věku hradily pojišťovny každé čtyři roky, upozornilo středeční Právo. Lidé často do ordinace přijdou až s akutními problémy a pomoc nevyhledají preventivně. Obtíže ledvin pak skončí jejich selháním. Podle doktorky Zuzany Miškovské je ale základní vyšetření ledvin součástí preventivních prohlídek už dávno, jen lidé k praktickým doktorům preventivně nechodí.

S problémy ledvin se potýká čím dál více lidí. Podle odborníků je to dokonce každý desátý člověk. O začínajících obtížích většinou vůbec nevědí. „Změnu, která klade důraz na včasné odhalování některých závažných onemocnění, jsme připravili na základě zkušeností odborníků,“ řekl Právu ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). 

Pojišťovny by mohly uhradit vyšetření lidem nad 50 let, a to každé čtyři roky. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ladislav Šticha však pro Blesk.cz upřesnil, že návrh teprve projde meziresortním připomínkovým řízením a odborníci se tak nutně nemusí shodnout na věku, odkdy bude „nové“ preventivní vyšetření ledvin placené, a ani na četnosti, se kterou ho budou lékaři poskytovat. 

Doktorka Zuzana Miškovská navíc vysvětlila, že vyšetření ledvin je základní součástí preventivních prohlídek už teď. „Jakmile lidé chodí jednou za dva roky ke svému lékaři, kde jsou registrovaní, tak základní vyšetření na funkci ledvin mají, protože se vyšetřuje moč. Pokud s ledvinami není něco v pořádku, projeví se to na moči. S funkcí ledvin souvisí také krevní tlak, to je provázané – vysoký tlak a ledviny. Součástí každé prevence je měření tlaku. To už je druhá možnost, jak mít kontrolovanou funkci ledvin,“ řekla pro Blesk.cz Miškovská.

V počátečním stadiu onemocnění ledvin navíc člověk na svém těle nemusí zpozorovat výrazné změny, které by ho upozornily právě na kolaps ledvin. V dalším stadiu mezi nejčastější příčiny špatné funkce ledvin patří přibírání na váze v důsledku zadržování vody v organismu, bolest v bederní oblasti, časté noční močení či naopak nedostatečné močení přes den a v neposlední řadě člověka upozorní na problém nezvyklá barva moči.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

petrusaa ( 25. října 2016 17:49 )

Všechna moudrost v jedné větě, Strava tvá bude tvým lékem, Avicena. Vše nejlepší co rostlina má,dává do budoucnosti,tedy do semen,jezte tedy mletá lněná semínka ,ořechy,mandle, jednoduchá jídla na která nesáhla lidská ruka,patří k tomu částečně i vejce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa