Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 10°C

Za zhmožděný hrudník 125 tisíc, za utržené ucho 5x méně. Chybu hasí Němeček

Autor: Václav Lang - 
7. dubna 2016
05:00

Nová pravidla pro odškodňování za pracovní úrazy platí teprve půl roku a ministerstvo zdravotnictví pod vedením Svatopluka Němečka (ČSSD) už musí nařízení měnit. Ukázalo se totiž, že bodová hodnocení jednotlivých úrazů jsou značně disproporční. Chybou úředníka byly některé úrazy silně nadhodnocené.

„Při aplikaci současného znění nařízení vlády zhmoždění hrudní stěny o ploše 100 centimetrů čtverečních (10 cm x 10 cm) je oceněno 500 body, tj. finanční částkou 125 000 Kč. Přitom ztráta ucha je hodnocena 100 body (25 000 Kč), ztráta jazyka 150 body (37 500 Kč), ztráta končetiny v kyčelním kloubu 400 body (100 000 Kč),“ píše se v materiálu, který poslalo ministerstvo zdravotnictví do vládního připomínkového řízení.

V tabulkách, jež platí od loňského podzimu, je totiž u čtyř položek chyba. Týká se běžných zranění bez zlomenin, například pohmoždění následkem pádu, kdy doba léčení nepřesáhne dva týdny.

Místo aby se pět bodů (1250 Kč) účtovalo za pohmoždění kůže nebo svalů až do rozsahu 20 centimetrů čtverečních, jak to v upravené verzi navrhuje ministerstvo, se nyní takový počet bodů uděluje za každý čtvereční centimetr zhmožděniny. Resort proto ohodnocení u takovýchto poranění snižuje na adekvátní hodnotu.

Drahá chyba jediného úředníka

„Vůbec to nemá žádné věcné opodstatnění, je to chyba jednoho úředníka, který když dělal korekturu – když se dával předpis do sbírky zákonů – tam udělal tuhle gramatickou chybu, proto se dává tato novela,“ vysvětlila pro Blesk.cz náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD).

Zaměstnanců, kteří už případně dostali takto vyplacené peníze, se ale změna nijak nedotkne. „Nikdo se nemusí bát, že bude pojišťovně něco vracet. Teď platí tahle tabulka, podle které se to vyplácí, a právě proto, že potřebovala změnu, děláme tuto novelu. Takže od chvíle, kdy začne platit, budou úrazy ohodnocené jinak, ale v žádném případě se nestane, že by to někdo chtěl zpátky. Prostě co je platné, je zatím platné,“ uvedla pro Blesk.cz mluvčí ministerstva zdravotnictví Dana Šalamounová.

Novými pravidly chtělo loni ministerstvo zdravotnictví posílit práva zaměstnanců, kteří se zraní při výkonu povolání. Obsahovala mimo jiné i navýšení hodnoty jednoho bodu ze 120 na 250 korun. Na náhradu za bolest nebo ztížené společenské uplatnění má nárok zaměstnanec, který se prokazatelně zranil při výkonu zaměstnání nebo trpí nemocí z povolání.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa