Na Žďársku objevili džbán plný stříbrných mincí: Nálezce dostane odměnu

Ilustrační foto
Autor: ČTK - 
18. 5. 2016
18:28

Náhodný nálezce objevil u Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku malovaný keramický džbán s 283 stříbrnými mincemi z období od druhé poloviny 15. století do první poloviny 17. století.

Archeologický nález je umístěn v Muzeu Vysočiny v Jihlavě. Ve spolupráci s oddělením památkové péče Kraje Vysočina budou zadány odborné posudky objeveného pokladu. Podle krajské radní Marie Kružíkové má poctivý nálezce ze zákona nárok na odměnu.

Podobný poklad našel nálezce na Vysočině i loni. V lese nedaleko Humpolce objevil keramickou nádobu obsahující 341 ryzích zlatých a stříbrných mincí ražených na přelomu 16. a 17. století a v první polovině 17. století. Sbírku podrobilo odborné analýze numismatické oddělení Národního muzea. Jako nejcennější se ukázala zlatá mince arcibiskupa Ditrichštejna z Olomouce. Podle archeologů si poklad pravděpodobně v nejistých dobách třicetileté války uložil bohatý humpolecký soukeník.

V pokladu, který se stal součástí sbírek havlíčkobrodského Muzea Vysočiny, byly zastoupeny mince holandské, španělské, rakouské a polské. Byly však mezi nimi také mince ze Sedmihradska a z Osmanské říše z území Egypta.

Doporučujeme
flesch2z ( 18. května 2016 21:09 )

super, to my jsme dnes našli hroudu litiny

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa