Na Strakonicku se protrhla hráz rybníka: V ohrožení je několik obcí

Autor: ČTK ljš, hra - 
10. května 2016
18:24

Nedaleko Tchořovic na Strakonicku se v úterý ráno protrhla hráz rybníku Smyslov. Voda z více než dvacetihektarové plochy se rozlila do okolí. Zasáhla dva obytné domy, z nichž museli být evakuováni lidé. Vodu pak zachytila soustava rybníků, ale stále hrozí, že by mohla uniknout dále a zaplavit i město Blatná.

„Voda se postupně vsakuje, ale stále není vyloučeno, že by se mohla šířit dál. Okolní rybníky se následkem protrhnutí hráze přeplnily,“ uvedl zastupitel Tchořovic Jan Křivanec. Dodal, že obec vyhlásila třetí, tedy nejvyšší stupeň povodňové aktivity.

„I když voda částečně odtekla, rozlila se do luk a polí, dostala se i na zahradu a do sklepa domu. Jedna žena byla evakuována, babičku si vzali příbuzní raději k sobě,“ řekla Blesk.cz starostka Tchořovic Eva Křivancová.

Podle jejích slov voda poškodila místní komunikaci a strhla mostek. V obci zasedal krizový štáb. „Momentálně nám dělá starosti rybník Starý, který je přeplněný vodou a ta prosakuje na několika místech. Rybáři se snaží utěsnit otvory, kterými voda uniká,“ popsala aktuální večerní stav starostka.

Případem se zabývá i policie. „Jednou z možných příčin, proč se hráz protrhla, je řádění hlodavců. Poškození mohly způsobit nutrie, krysy, ondatry. To je jedna z vyšetřovacích verzí,“ řekl jihočeský policejní mluvčí Milan Bajcura.

Na místo ráno vyrazili profesionální hasiči. „Ale žádné čerpání vody nebo jiné podobné zásahy jsme neprováděli. Velitel vzhledem k situaci ponechal na místě jen dobrovolné hasiče,“ řekla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

 

Necelých deset kilometrů od Tchořovic jsou Metly, které se staly jedním ze symbolů povodní v roce 2002. Tehdy tam voda z protrženého rybníka zničila střed vsi. Povodně tenkrát v Metlách způsobily škodu přibližně za 100 milionů korun. „Lidé ten rok 2002 mají samozřejmě stále v paměti, a když nastane taková situace, vzbudí to v nich obavy,“ řekl Křivanec.

Dodal, že voda z rybníku Smyslov se rozlila hlavně do okolních polí a luk. Tam se vsakuje do země nebo odtéká dál.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud