Americké vlajky, uniformy a Schapiro: Praha si připomněla osvobození

Autor: bru/ČTK - 
29. 4. 2016
15:01

Konvoj s desítkami historických vozidel americké armády dnes v Praze připomněl osvobození Československa na konci druhé světové války. Fanoušci vojenské historie v dobových uniformách a s autentickými vozy projeli centrem Prahy. Před americkou ambasádou na Malé Straně se s nimi sešel americký velvyslanec Andrew Schapiro.

Organizátor Mirko Trubka řekl, že jde již o 11. ročník Konvoje svobody. „Je nás tady zhruba 40 vozidel. Jde o vzpomínkovou akci příjezdu americké armády do západních Čech, které byly až po demarkační linii osvobozeny spojeneckou armádou,“ poznamenal.

Podle organizátorů je konvoj nejen poctou všem vojákům americké armády, kteří se na osvobození podíleli, ale i „splněním přání“ amerického generála George Pattona osvobodit Prahu. „Jaltská konference a rozkazy generálního štábu rozhodly jinak,“ poznamenali organizátoři s odkazem na spojeneckou dohodu, na jejímž základě osvobození Československa připadlo sovětské Rudé armádě. Americké jednotky se musely zastavit na demarkační linii u Rokycan, i když je povstalci v Praze žádali o pomoc.

Konvoj se dnes nejprve seřadil na náplavce u Kampy a poté za značné pozornosti turistů a kolemjdoucích přejel k americké ambasádě. Tam jim Schapiro za jejich akci poděkoval. Poznamenal, že pomáhají zapamatovat si 71 let staré události, kdy spojenecká vojska Československo osvobodila.

Připomněl, že během osvobozování Evropy zaplatily životy i tisíce Američanů. „Obětovali své životy za naši bezpečnost a naše lidská práva,“ řekl. „My všichni máme odpovědnost chránit bezpečnost a svobodu,“ pro kterou tehdy vojáci umírali, řekl. Události druhé světové války mohou být podle něho důležitou lekcí, která ukazuje, že i v době útlaku si lidé pomáhají. „I dnes lidé, kteří utíkají z bojů a nebezpečí, stále potřebují pomoc. A je naší odpovědností jim pomáhat,“ poznamenal.

Oslavy osvobození části tehdejšího Československa americkou armádou budou tradičně pokračovat na začátku května v Plzni, kam se vypraví i účastníci dnešního konvoje. V Plzni se budou mít možnost setkat s americkými veterány druhé světové války.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

hanka666 ( 30. dubna 2016 19:32 )

Američtí okupanti go home. Měl hlavně při pomenout, jak nás amíci bombardovali. Prý za svobodu, já nemůžu, ty kecy si nechte pro pražskou kavárnu.

1912 ( 30. dubna 2016 07:22 )

to už blbnete že Prahu osvobodili US ??Ten Šapiro at táhne !!!!!!!!!!!!!!!!!!Je to americká provokace !!!!!!Táhnout Prahou kterou ještě bombardovali koncem války !!!

1912 ( 30. dubna 2016 07:17 )

naše armáda r 2016 !! Co se stane, když USA napadne ČR. 80 - Americký expediční sbor překročil hranice ČR 85 - laserem naváděné střely zničily základnu stíhaček Grippen a pivovar ve Velkých Popovicích 8:27 - Armáda ČR si všimla, že jsme pod útokem 8:35 - proti nepříteli startují bitevníky L-159 8:50 - byly povolány zálohy větroňů a rogalistů, začínají si montovat vzduchovky 90 - na MO si mnou ruce, neboť se konečně zbavili bitevníků L-159 100 - americké síly zaznamenaly ztrátu šesti tanků Abrams, kterým někdo v okolí Mostu odcizil za jízdy pásy 105 - útok na Prahu přesto pokračuje 10:30 - transportéry Pandur vyjíždějí z kasáren bránit hlavní město 10:45 - Bruntál vyhlásil samostatnost 110 - pro pracovníky BIS začíná oběd (nechtějí být rušeni nějakými zprávami...) 12:30 - všechny Pandury mimo, většinou ani nevyjely, někdo jim ukradl naftu 12:45 - náčelník štábu buší na vrata vojenského muzea Lešany a dožaduje se nějaké funkční bojové techniky 12:47 - správce mu daroval kolo zn. Ukrajina a poté ho vyhnal koštětem 130 - americké jednotky doposud ztratily 12 tanků Abrams a 23 obrněných vozidel Bradley, vesměs kvůli poškození podvozku na českých silnicích 13:15 - VALAŠSKÉ KRÁLOVSTVÍ BOLKA POLÍVKY VYHLAŠUJE SAMOSTATNOST 14:30 - první americké jednotky v Praze 15:40 - velitel 22 americké divize, poručík T. Taxis Taylor, byl na Žižkově udeřen cepem 16:30 - američtí vojáci vztyčují vlajku na Pražském hradě 170 - Clint Eastwood sleduje záběry z Evropy a píše scénář pro svůj nový film: „Kde všude vlají vlajky našich synů“ 180 - oficiálně podepsáno příměří 23:30 - náčelník štábu dorazil na kole do Bratislavy a žádá o azyl 23:45 - VELITELÉ AMERICKÝCH DIVIZÍ zjišťují, že Čečensko je jinde...

Zobrazit celou diskusi
Další videa