Obamu na Kubě čeká Castro. Nejdřív vzal ale rodinu i tchyni do Staré Havany

Autor: mts, ČTK - 
21. 3. 2016
07:40

Barack Obama, který v neděli přiletěl na Kubu jako první prezident USA po 88 letech, označil svou návštěvu této karibské země za historickou. Před zaměstnanci americké ambasády v Havaně též vyjádřil přání, aby pro jejich děti už bylo přirozené, že prezident Spojených států zavítá na Kubu.

V první den svého třídenního pobytu si Obama spolu s manželkou Michelle, oběma dcerami a tchyní prohlédl centrum kubánské metropole – Starou Havanu, která je od roku 1982 na seznamu světového dědictví UNESCO. 

Prezident v neděli s rodinou navštívil mimo jiné havanskou katedrálu, v níž se setkal s kardinálem Jaimem Ortegou, který hrál důležitou roli při jednání Havany s Washingtonem o obnovení vzájemných vztahů. Před katedrálou vítalo Obamu několik stovek Kubánců. Poté povečeřel prezident v soukromé restauraci, k níž se jeho kolona musela prodírat jásajícím davem.

Ještě před příletem Obamy ale kubánská policie zadržela desítky členek opoziční skupiny Dámy v bílém. Sdružuje manželky politických vězňů.

Před zaměstnanci ambasády, kterou Spojené státy na Kubě znovu otevřely po více než půlstoletí loni v létě, Obama prohlásil: „Jste nyní nejdůležitější vyslanci USA ve světě.“ Prezident rovněž vyzdvihl historický charakter své cesty, kterou označil jen za „první krok“ v nové kapitole vztahů mezi oběma zeměmi.

Trump zkritizoval Castra, že Obamu nevítal

Kritiku sklidil v souvislosti se zahájením návštěvy kubánský vůdce Raúl Castro od republikánského kandidáta na prezidenta USA Donalda Trumpa. Tomu se nelíbilo, že Obamu na letišti nevítal Castro, ale jen kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez.

„Wow, prezident Obama právě přistál na Kubě, velká událost, a Raúl Castro tam nebyl, aby ho přivítal. Ostuda,“ napsal Trump na twitterovém účtu. A dodal, že stane-li se prezidentem, bude se snažit o lepší dohodu s Kubou. Nicméně přivítal „nový přístup“ USA ke Kubě.

Bílý dům uvedl, že se necítí uražen tím, že Castro nebyl na letišti. Podle Obamova poradce pro národní bezpečnost Bena Rhodese se o tom ani nediskutovalo, neboť oficiální uvítací ceremoniál se uskuteční v pondělí.

Obama se sejde s Castrem i opozicí

Oficiální část návštěvy zahájí Obama položením věnce u památníku hrdiny boje za nezávislost Josého Martího, poté ho čeká jednání s kubánským prezidentem Raúlem Castrem. Obama se rovněž zúčastní podnikatelských fór a den zakončí státní večeří v havanském Paláci revoluce.

Obama má v úmyslu se sejít i s představiteli kubánské opozice.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

balika ( 21. března 2016 13:35 )

Doufám, že Obomba Castrovi sdělí přesné datum, kdy už konečně vyklidí Quantannamo.

1912 ( 21. března 2016 12:46 )

tgbg ( 21. března 2016 10:58 )

Další komunistický krach. Další krach ruskofašistických imperialistů a militaristů. Dobře, že USA zachránily Kubu od ruské agrese a dalších ruských vojenských základen.

tgbg ( 21. března 2016 10:56 )

200 let terorismu RUSSKA: Přehledný seznam všech ruských válečných zločinů, teroru a válek

konimrd ( 21. března 2016 09:36 )

na Kubu se již blíží demokracie a s americkým prezidentem pocítil lid Kuby její závan, konečně si užijí svobody, tak jako my když jsme se osvobodili z komunistických kleští, jež svíraly každého z nás a nemohli jsme volně dýchat jelikož jsme byli perzekuováni a zavíráni do žalářů, nýní už se máme dobře, což také přejeme kubánským soudruhům, kterým posíláme plno plamených pozdravů

Zobrazit celou diskusi
Další videa