Poprvé po 88 letech: Americký prezident přiletěl na Kubu

Autor: ČTK, mb - 
20. března 2016
21:31

Americký prezident Barack Obama (54) dnes přiletěl na historickou návštěvu Kuby. Jde o první cestu prezidenta Spojených států na blízký karibský ostrov po 88 letech. Všeobecně se má za to, že návštěva otevírá novou kapitolu vztahů USA s komunistickou vládou ostrova po desetiletích nepřátelství mezi bývalými soupeři z dob studené války.

Obamu doprovázeného manželkou Michelle na letišti v mírném dešti přivítal kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez (58). S kubánským vůdcem Raúlem Castrem (84) se má americký prezident setkat až v pondělí. Dnes má na programu návštěvu Staré Havany a setkání s kardinálem Jaimem Ortegou (79).

Obama přistál na mezinárodním letišti Josého Martího v Havaně na palubě prezidentského letadla Air Force One. Přítomnost letounu s nápisem „Spojené státy americké“ by byl ještě před nedávnem na tomto místě nepředstavitelný.

Obamova cesta se považuje i za příležitost pro posílení amerických investic na komunisty ovládaném ostrově či pro další uvolnění podmínek pro americké turisty. Kubánské vedení očekává, že se Obama vysloví pro zrušení letitého obchodního embarga.

Video Obama přistál na mezinárodním letišti Josého Martího v Havaně na palubě prezidentského letadla Air Force One. - Reuters

Oba státy předloni oznámily, že obnoví diplomatické styky po více než půl století nepřátelství. Uvolnění umožnilo americkým firmám podnikat na Kubě v řadě odvětví a dovoz některého zboží od kubánských výrobců.

Jen několik hodin před příletem Obamy dnes kubánské úřady zadržely desítky členek opoziční skupiny Dámy v bílém, která sdružuje manželky politických vězňů.

dietr ( 21. března 2016 18:14 )

je mi záhadou, co tam chce, že by kubánci měli ropu?

sicuba ( 21. března 2016 16:20 )

no jenže oni tam mají od roku 1959 socialismus, takže žádnej kapitalismus, s tím se vypořádali právě tenkrát a kam to došlo..sami si poradit neumí.

1912 ( 21. března 2016 12:59 )

asi jak mi si nedokázali s tím kapitalismen se vypořádat sami a nechat se stále ovládat ze zahraničí a rozkrádat vše co se ještě dá a ovlivnovat naší politiku ze zahraničí

tgbg ( 21. března 2016 10:59 )

Další komunistický krach. Další krach ruskofašistických imperialistů a militaristů. Dobře, že USA zachránily Kubu od ruské agrese a dalších ruských vojenských základen.

sicuba ( 21. března 2016 10:37 )

A odkud ty zlocinci jsou před tim to byli Rusove a jak to tam dopadlo. bida chatrajici domy, který padaji vsem na hlavu tak nevim. Socialisticky stat a neumi si pomoci sam, kde se asi stala chyba?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud