Obama na Kubě pohřbil pozůstatky studené války. Došlo i na lidská práva

Autor: ČTK, kle - 
22. 3. 2016
20:39

Lidé by měli mít právo kritizovat vládu a organizovat poklidné protivládní protesty. Řekl to v úterý americký prezident Barack Obama v projevu ke Kubáncům během své historické návštěvy Havany. Lidská práva jsou univerzální, řekl Obama, podle něhož mají vlády obou zemí na tuto věc rozdílný názor. Ve vstřícně vedené řeči zároveň nabídl Kubáncům „přátelskou ruku“ a vyzval americký Kongres ke zrušení obchodní blokády. Rovněž se setkal se skupinou kubánských disidentů.

V proslovu přenášeném po celé Kubě Obama nesáhl přímo ke kritice kubánské vlády, prohlásil však, že Kubáncům představí hodnoty, které uznává on sám i celé Spojené státy. Vedle svobody shromažďování a projevu hájil rovněž svobodu médií a volný přístup k internetu, které na komunisty ovládaném ostrově nejsou.

„Jen se svobodným přístupem k informacím a k různým názorům budete moci plně využít svůj potenciál,“ řekl šéf Bílého domu, který je na návštěvě Kuby jako první úřadující americký prezident po 88 letech.

Poprvé po 88 letech:  Americký prezident přiletěl na KubuPoprvé po 88 letech: Americký prezident přiletěl na Kubu | Reuters

Historické oteplování vztahů

Již v pondělí jednal s kubánským vůdcem Raúlem Castrem o možnostech hospodářské spolupráce, rozvoje turistiky a rovněž o demokracii a lidských právech, jejichž porušování podle něho stojí v cestě ke zrušení více než půl století platného embarga.

Jeho případný konec je v rukou Kongresu ovládaného republikány, jejichž většina se k Obamově snahám zlepšit vztahy s Kubou i k současné cestě staví velmi kriticky a tvrdí, že nejprve musí přijít na řadu demokratizační změny na Kubě. Castro, který Obamův projev sledoval z prezidentské lóže Velkého divadla v Havaně, v pondělí odmítl, že by na Kubě byli političtí vězni a prohlásil, že žádná země nedodržuje lidská práva stoprocentně.

Obama v úterý před mnohdy aplaudujícím plným sálem divadla řekl, že cílem jeho cesty je „pohřbít pozůstatky studené války mezi USA a Kubou a nabídnout přátelskou ruku Kubáncům“. Jeho řeč se nesla ve velmi vstřícném duchu, když zdůraznil řadu společných hodnot uznávaných obyvateli obou zemí a citoval báseň bojovníka za nezávislost Kuby na Španělsku Josého Martího, k jehož pomníku v pondělí položil věnec.

Záznam Obamovy řeči Kubáncům (anglicky):

 

Největšího potlesku se Obama dočkal, když vyzval ke zrušení embarga, lidé však tleskali i jeho slovům, že všechna dosavadní dílčí zlepšení zablokovaných ekonomických a diplomatických vztahů jsou ve prospěch řadových Kubánců. Americký prezident sice přímo nevyzval ke změně režimu, lidé se však podle něho nemají bát změn a musí si uvědomit, že mají věci ve svých rukou. USA jim podle něho demokracii silou vnucovat nebudou ani nemohou.

Setkání s disidenty

Součástí programu posledního dne Obamovy cesty bylo i setkání s kubánskými disidenty, které bylo podle amerických diplomatů předem dohodnutou podmínkou celé návštěvy. V krátkém projevu na soukromé schůzce na velvyslanectví USA prezident ocenil „mimořádnou odvahu“ kubánské opozice a podle agentury AP vyjádřil nesouhlas s represemi Castrova režimu.

Washingtonu jde podle Obamy o to, „abychom mohli hlas kubánského lidu slyšet přímo, aby jeho hlas byl slyšet a aby jeho obavy a myšlenky pomohly formovat politiku USA“. Prezident poznamenal, že „být aktivní v občanském životě vyžaduje tady na Kubě často velkou odvahu“.

Schůzky se podle Bílého domu zúčastnila asi desítka kubánských disidentů. Byli mezi nimi novinářka Miriam Celayová, advokátka Laritza Diversentová nebo opoziční aktivisté Manuel Cuesta a José Daniel Ferrer.

Baseball na závěr

V závěru úterního programu měli Kubánci výjimečnou příležitost vidět prezidenty Kuby a USA, jak společně sledují baseballový zápas. Když Obama a Raúl Castro zasedli do čestné lóže, aby sledovali exhibiční zápas mezi kubánským národním týmem a americkým celkem Tampa Bay Rays, dav přihlížejících reagoval nadšeným aplausem.

Před utkáním představil americký host Castrovi Rachel Robinsonovou, vdovu po Jackie Robinsonovi, legendárním americkém sportovci, který se ve 40. letech v USA stal prvním černošským hráčem profesionální baseballové ligy MLB.

Obama přijel na Kubu stvrdit sbližování ještě nedávno znepřátelených zemí, jehož začátek spolu s Castrem oznámil předloni. Od té doby obě země obnovily diplomatické styky, letecké a poštovní spojení a USA povolily dovoz některého zboží a podnikání amerických firem v některých odvětvích.

Návštěva Kuby v obrazech:

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

joudajoudovy ( 1. června 2016 08:33 )

bama navstivil kubu neb je nutne ji zaplnit amiky. jasna prevence proti spolku: havana + ivan. az uncel sam, z ukrajiny, zacne palit na ivana, ruske rakety na kube nebudou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa