Malý postižený mnich chce do Česka. Čvančarová a UNICEF prosí o vaši pomoc

Autor: tmp - 
15. dubna 2016
21:15

Nadační fond UNICEF na počátku dubna spustil crowdfundingový projekt, díky kterému můžou lidé přispět na cestu mnicha Dorjiho do České republiky. Malý Dorji kvůli postižení nohou žije od svých šesti let v Bhútánském království. Do podpory projektu se zapojila i herečka a vyslankyně dobré vůle UNICEF Jitka Čvančarová, která všem, kdo projekt podpoří alespoň 300 korunami, zašle vlastnoručně podepsanou pohlednici.

Narodil se s postiženýma nohama a jeho chudí rodiče se o něj nedokázali postarat. „Narodil jsem se se zkroucenýma nohama. Pak jsem šel na operaci, ale ta moc nepomohla. Tak mě rodiče dali sem do kláštera,“ řekl Dorji (11) v dokumentu UNICEF Malý mnich. Nedaleký klášter Chorten Nyingpo Kabjitsa a život mnicha byl pro rodinu jediným řešením.

O jeho příběhu natočila Česká televize v koprodukci s dětským fondem OSN UNICEF dokument, který měl velkou diváckou odezvu.

„Rádi bychom pro Dorjiho zajistili v České republice odborné lékařské vyšetření jeho postižení a při té příležitosti rovněž dali české veřejnosti možnost setkat se v rámci série přednášek a besed přímo s Dorjim,“ uvádí UNICEF. Fond prostřednictvím crowdfundingové kampaně shání peníze na jeho cestu do České republiky.

Na uhrazení cesty pro Dorjiho a jeho doprovod a pobyt v ČR UNICEF potřebuje částku 100 000 korun. Už nyní, 13 dní před koncem kampaně, jsou získány zhruba dvě třetiny z celkové částky a dárci přispívají přes stránky Darujsprávně.cz.

Bhútánské buddhistické kláštery už celá staletí poskytují nejchudším dětem a sirotkům vzdělání a útočiště. Oficiálně přijímají chlapce od sedmi let věku, ve skutečnosti tam ale kvůli nejrůznějším těžkým životním situacím končí i pětileté děti. Dorjimu bylo šest, když ho rodiče do kláštera umístili. UNICEF v Bhútánu podporuje projekty zaměřené na vybudování hygienického zázemí a zdrojů pitné vody pro dětské mnichy v klášterech.

Projekt podporuje i herečka Jitka Čvančarová, která malého mnicha také navštívila. Všichni dárci, kteří přispějí částkou alespoň 300 Kč, od ní dostanou podepsanou pohlednici s bhútánským motivem.

Další videa
Články odjinud