Přes UNICEF osobně pomáhat v zahraničí nemůžete. Fond jen získává peníze

Autor: Tomáš Polák - 
21. 3. 2016
06:12

Češi často netuší, k čemu vlastně slouží jedna z nejznámějších charitativních organizací na světě UNICEF. Tato největší světová organizace zaměřená na pomoc dětem pracuje ve více než 190 zemích světa, kde dětem pomáhá přežít a podporuje jejich rozvoj. Organizace přitom hlavně zajišťuje finanční pomoc ohroženým dětem. Češi ji ale často oslovují s tím, že by sami chtěli přímo pomoct. S tím ale u UNICEF neuspějí.

Marie (23) chtěla jet pomáhat chudým dětem do Afriky a pomoc nabídla organizaci UNICEF. „Jsou nejznámější a řekla bych, že mají dobrou pověst mezi lidmi. Proto jsem se na ně obrátila jako první,“ řekla Blesk.cz Marie, která byla jednou z mnoha, kteří přes UNICEF chtěli vyjet do zahraničí jako dobrovolníci. „Myslela jsem si, že mě buď vyšlou do zahraničí, nebo to alespoň zařídí, ale mýlila jsem se,“ řekla.

„Dotaz na možnost vycestovat prostřednictvím UNICEF do některé z rozvojových zemí a pomáhat místním komunitám dostáváme poměrně často. Český výbor pro UNICEF se však – stejně jako dalších 33 národních výborů pro UNICEF ve vyspělých zemích – soustředí především na získávání finančních prostředků na podporu programů pomoci dětem a dále na monitoring a osvětovou činnost v oblasti dětských práv v příslušné zemi,“ vysvětlil Blesk.cz tiskový mluvčí za ČR Miroslav Ledvinka.

Dětský fond Organizace spojených národů, neboli UNICEF, byl původně založen pro pomoc dětem v utrpení po 2. světové válce v roce 1946. O sedm let později se stal součástí OSN a postupně se stal největší organizaci pomáhající ohroženým dětem. Jeho programy pak v potřebných místech organizují hlavně místní.

„Programy UNICEF přímo v terénu jsou již 70 let v převážné většině zajišťovány pracovníky a dobrovolníky, kteří z dané země pocházejí, a detailně tak znají místní kulturu, ovládají lokální nářečí a mají respekt místních obyvatel,“ řekl Ledvinka.

„Zahraniční pracovníci jsou vůči místním zaměstnancům a dobrovolníkům vždy ve velmi výrazné menšině a jejich náplní práce je především koordinace pomoci a komunikace s ústředími UNICEF,“ vysvětlil mluvčí. Přesto si mnoho Čechů myslí, že mohou přes UNICEF vycestovat a přímo pomáhat.

Národní výbory tedy vůbec nenabírají pracovníky pro mise UNICEF v zahraničí. Nábor dobrovolníků pro všechny agentury OSN zajišťuje organizace UNV (United Nations Volunteers), která má zastoupení i v Praze.

Doporučujeme
1912 ( 21. března 2016 08:40 )

200 let terorismu USA: Přehledný seznam všech amerických válečných zločinů, teroru a válek

slunicko ( 21. března 2016 08:08 )

na živelne pohromy bych poslala ale na migranty ne mužou si za to samy my jsme bojovali proti fašismu kolik lidi umřelo ale bojovalo se za svobodu a oni utikaji jen aby se mneli dobře a zadarmo nikdy pracovat nebudou jen parazitovat na našich nemocnych detech a duchodcim kteři maji co delat aby vyžili a jak se maji ti organizatoři z unicef to nepišete

1912 ( 21. března 2016 07:54 )

1912 ( 21. března 2016 07:09 )

ani háléř protože tyto peníze se jen rozkrádají a pořádají si dovolené třeba u nás takové ště tky a co..ury

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa