Pozor, kde si půjčujete: ČOI pokutovala dva ze tří poskytovatelů

Před tím, než se zavážete k půjčce, si vše dobře promyslete. (Ilustrační foto)  (Autor: profimedia.cz)
Autor: zst - 
26. února 2016
10:50

Kontroly firem, které nabízejí půjčky a úvěry, zjistily porušení předpisů ve dvou ze třech případů. Vyplývá to ze statistik České obchodní inspekce (ČOI). Kontroly subjektů, které nejsou zároveň bankami, skončily pokutami v celkové výši téměř 10 milionů korun. Chyby byly v nabídkách úvěrů, reklamě i poskytování povinných informací.

Dvě třetiny nebankovních subjektů, které se zabývají poskytováním a zprostředkováním spotřebitelských úvěrů a které v loňském roce kontrolovala Česká obchodní inspekce (ČOI), porušily právní předpisy. Nedostatky se týkaly zejména nabídky úvěrů, internetové reklamy na ně a poskytování povinných informací spotřebiteli. Inspektoři za prokázaná pochybení uložili 176 pokut za více než 9,5 milionu korun.

Obchodní inspekce loni při akci zaměřené na dodržování podmínek pro poskytovatele a zprostředkovatele spotřebitelských úvěrů provedla 258 kontrol. Z toho 176 bylo u zprostředkovatelů úvěrů, 68 u věřitelů a 14 kontrolovaných poskytovalo služby v této oblasti. Chyby zjistili inspektoři ve 164 případech, přičemž ve 105 případech to bylo porušení zákona o spotřebitelském úvěru a v 86 případech i zákona o ochraně spotřebitele.

Nekalé praktiky: Zaplatíte jinou částku, než slibovali

V případě zákona o spotřebitelském úvěru kontrolovaní podle inspekce nejčastěji chybovali v obsahu reklamy na úvěr a ve smlouvách sjednávajících úvěr, týkalo se to hlavně informací ohledně celkové částky splatné spotřebitelem. U zákona o ochraně spotřebitele ČOI zjistila nejčastěji porušování zákazu používání nekalých obchodních praktik.

„Věřitel například na svých webových stránkách uváděl nepravdivé informace o počtu klientů, včetně konkrétních jmen a výše zapůjčené částky, s nimiž údajně uzavřel smlouvy sjednávající spotřebitelský úvěr. Tyto údaje kontrolovaná osoba průběžně měnila a na žádost inspektorů o doložení konkrétních smluv sdělila, že se jedná jen o reklamu a že žádnou takovou smlouvu neuzavřela,“ uvedla inspekce.


V porovnání s rokem 2014 zjištěných pochybení ale ubylo o 12 procent, přesto bude inspekce s kontrolou v oblasti spotřebitelských úvěrů pokračovat i v letošním roce.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud