Na „šmejda“ natrefíte i v realitách: Senior na rok a půl ztratil práva na byt

23. 2. 2016
08:31

V souvislosti se šmejdy se lidem vybaví hlavně předváděcí akce, na kterých podvodníci z důvěřivých seniorů vytahují peníze například za předražené nádobí. Česká obchodní inspekce ale nyní řeší i první případ šmejda v realitách. Informuje o tom Právo.

Napáleným se stal Pavel R. (67) z Plzně. Chtěl prodat byt a v inzerátu důrazně upozornil, aby ho nekontaktovaly realitní kanceláře.

To ale šmejda – majitele realitky – neodradilo. Využil svou přítelkyni jako volavku. Ta seniora kontaktovala s tím, že o byt má zájem. Na prohlídku však přišla v doprovodu partnera, který seniorovi přiznal, že sice v oblasti realit podniká, ale je tu jen proto, aby pomohl ženě s koupí.

S panem Pavlem se dohodli, že uzavřou smlouvu o prodeji bytu. Důchodce si myslel, že jde o smlouvu o smlouvě budoucí kupní, která má sloužit hlavně k tomu, že zájemkyně bude moci dostat hypotéku. Jenže podepsal smlouvu rezervační, čímž se zbavil možnosti 18 měsíců s vlastním bytem disponovat.

Papíry přede mnou rychle přelistoval a řekl mi jen, kde to mám podepsat,“ vzpomíná podvedený muž.

Když poté zjistil, co podepsal, neustále muži volal. Ten ho vždy odbyl s tím, že nemá čas. Senior se poté vydal přímo do realitky, kde potkal šmejdovu přítelkyni. Ta mu přiznala, že o byt zájem nemá a ani ho nikdy neměla. Prý to je jejich běžný postup, jak získat byt, aby ho pak mohli prodat.

ČOI už zahájila správní řízení za nekalé obchodní praktiky v realitním byznysu. Inspekce eviduje už několik případů, kdy tento šmejd především seniory napálil. „Snažil se od nich získat exkluzivitu při nabízení a prodeji jejich nemovitostí na trhu s realitami, a to i za cenu, že jim účelově uváděl nepravdivé údaje,“ sdělil ředitel oblastního inspektorátu ČOI v Plzni Jan Řezáč.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa