Změna u hypoték a úvěrů. Poslanci chtějí uzákonit předčasné splacení zdarma

Poslanci rozhodují o změnách ve spotřebitelských úvěrech. Zákon má omezit lichvu a umožnit jednorázové splacení bez sankcí, pokud dlužník nemovitost prodává.
Poslanci rozhodují o změnách ve spotřebitelských úvěrech. Zákon má omezit lichvu a umožnit jednorázové splacení bez sankcí, pokud dlužník nemovitost prodává.  (Autor: Profimedia, ČTK)
Autor: Zuzana Štíchová - 
10. března 2016
15:40

Hned několik klíčových úprav má přinést nová verze zákona o spotřebitelských úvěrech. V zásadě posílí postavení lidí, kteří se zadluží. Půjček by se mohli nově zbavit kdykoliv a odpadly by jim pokuty za předčasné splacení. Vládní novelou se bude zabývat především sněmovní rozpočtový výbor. Jeho šéf Václav Votava (ČSSD) má přitom plán, jak postavení spotřebitelů dál vylepšit. Debatovat chce i opozice, i když se zákonem v zásadě souhlasí.

Větší práva spotřebitelů a omezení nebankovních poskytovatelů, jejichž podnikání zavání lichvářstvím. Takové mají být dopady návrhu zákona o úvěrech pro spotřebitele, který už v prvním kole podpořili poslanci. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) už dříve uvedl, že předloha posílí ochranu spotřebitele v oblasti, v níž jsou jeho práva často porušována. Citelné sankce by měly poskytovatele úvěrů odradit od případných nekalých praktik.

Norma se ale zřejmě dočká ještě řady „zlepšováků“. Projednávat ji bude rozpočtový a ústavně právní výbor.

Pokuta maximálně 200 tisíc korun?

Zákon v aktuální podobě například počítá se stropem pro výši takzvaných smluvních pokut. Ten si vláda představuje na 70 procent jistiny, tedy vypůjčené částky, a v maximální výši 200 tisíc korun. Předseda Rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD) by ale byl pro nižší sazbu.

„Myslím si, že to je ještě poměrně dost. I když říkám jasně, dluhy se platit musí. To je bez debat. Nicméně musí být možnost ty dluhy splácet a ne, aby ta pokuta byla pro někoho likvidační. Budeme navrhovat, aby to bylo nižší. Dejme tomu 50 procent,“ okomentoval svou představu pro Blesk.cz Votava.

Nad limitem 70 procent se pozastavil i člen podvýboru pro bankovnictví a jeho bývalý předseda Adolf Beznoska (ODS): „Musíme hledat nějakou rozumnou míru. Je třeba to trochu rozvolnit, z mého pohledu tento bod příliš zvýhodňuje dlužníky,“ uvedl.

Budete se stěhovat? Hypotéku splatíte bez sankcí

Za hlavní změnu ale považuje místopředseda poslanců ČSSD Votava prosazení možnosti bez jakékoliv sankce splatit hypotéku, pokud dotyčnou nemovitost dlužník prodává. To by se týkalo především lidí, kteří se potřebují odstěhovat za prací.

„Jsou tam samozřejmě nějaké nutné náklady toho poskytovatele. Máme ale vzor v Německu a ve Francii, kde to takto funguje. Já vím, že banky tím asi nebudou nadšeny, ale umožňuje to mobilitu pracovní síly,“ vysvětlil Votava s tím, že bude také prosazovat zvýšení limitu pro jednorázové splátky.

„V návrhu je teď 20 procent té zbývající částky každý rok. Bez toho, aby ten člověk musel platit něco navíc. Budeme navrhovat možná 25 procent, zkrátka o něco více,“ dodal.

Místo „živnosťáku“ budou muset mít poskytovatelé licenci od ČNB

Zákon by měl také omezit množství poskytovatelů a zprostředkovatelů úvěrů, kteří nejsou zároveň bankami. Aktuálně jich v České republice působí na 60 tisíc a ke svému podnikání potřebují pouze živnostenské oprávnění. Pokud se novela v tomto bodě nezmění, budou poskytovatelé potřebovat speciální oprávnění od České národní banky a také počáteční kapitál - minimálně 20 milionů korun.

To by mělo trh v Česku zregulovat. „Úplně vyčistit se trh asi nepodaří,“ nastiňuje Votava limity zákona. 20 milionů se ale zdá například Beznoskovi příliš. „Musíme zvážit, jestli to není extra devastující,“ řekl Blesk.cz a poukázal na to, že podobný zákon na Slovensku téměř zlikvidoval sektor nebankovních poskytovatelů úvěrů.

„Na tomto poli je potřeba udělat pořádek, aby zákon vždy ochránil poctivější před těmi nepoctivými. Zejména na poli nebankovních poskytovatelů se odehraje taková očista. Je to průlom, ale musíme nastavit správnou míru,“ shrnul závěrem Beznoska a potvrdil tak předpoklady, že až na detaily se tento vládní návrh líbí i opozici.

Na rozsáhlou debatu ale mají poslanci pouze 30 dní, což je polovina standardní doby. Do debaty navíc hodlá rozpočtový výbor přizvat i ty, kterých se zákon týká. Tedy banky i zástupce nebankovních poskytovatelů. Jednání výboru jsou totiž veřejná.

Banky: Přijatelný kompromis

Česká bankovní asociace označila návrh v aktuální podobě za přijatelný kompromis, mimo jiné i proto, že se na jeho sestavneí podílela. „Zavedení licencování nebankovních subjektů vítáme i vzhledem k tomu, že je to běžná praxe v jiných zemích EU. V důsledku zavedení této regulace by se měl výrazně snížit počet nebankovních poskytovatelů úvěrů, kterých je v současné době řádově 60 000 a jejich kontrola nebyla dostatečná,“ poznamenal pro Blesk.cz ředitel asociace Petr Štěpánek.

Další navrhované změny, které se poslanci chystají navrhovat, už to ale tak růžové podle bank nebude. „Další navrhované úpravy považujeme za problematické. Jejich zavedení by dále zvýšilo náklady bank a ty by se nejspíše promítly do cen všech klientů, nejenom těch, kteří využijí možnost předčasného splacení, nebo těch, kteří se dostanou do problémů se splácením svého úvěru,“ dodal Štěpánek.

Martina159 ( 16. března 2016 22:26 )

Krásný večer přeji! Udělejte dobrý skutek a vyplňte studentce dotazník zaměřený na chování spotřebitele na trhu bankovních služeb. Dotazník se vztahuje POUZE na domácnosti s čistým příjmem na osobu nižším než 10 000 Kč. Výsledky budou sloužit jako podklad pro tvorbu doporučení pro tento typ domácností. Děkuji mockrát všem za ochotu a pomoc! http://umbrela.mendelu.cz/vyzkumy/vyzkum?id=1373

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa