Neděle 24. října 2021
Svátek slaví Nina, zítra Beáta
Jasno 11°C

Stát chystá půjčky na bydlení: Mladým rodinám chce nabídnout až 600 tisíc

Levnou půjčku od státu budou moci mladé rodiny žádat možná již od března.
Levnou půjčku od státu budou moci mladé rodiny žádat možná již od března.  (Autor: Shutterstock.com)
Autor: tmp - 
24. února 2016
10:15

Až 600 tisíc korun si už brzy budou moci půjčit mladé rodiny nebo samoživitelé od státu na bydlení. Speciální půjčky ze Státního fondu rozvoje bydlení nabídnou půjčky se sníženým úrokem a splácením nejvýše patnáct let. Podle některých analytiků je ale podobná příležitost v dnešní době zbytečná. Informovaly Hospodářské noviny.

Státní fond rozvoje bydlení by měl rozjet nové půjčky, které nově nabídnou 50 až 600 tisíc korun rodinám mladším 36 let anebo samoživitelům, kteří se starají o dítě nebo děti mladší šesti let. Návrh ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) bude vláda schvalovat dnes. Půjčky by měly pomoci rodinám, které chtějí mít vlastní bydlení, ale nižší příjmy a vyšší výdaje za děti jim to nedovolí.

Úroky by se měly pohybovat kolem dvou procent a doba splácení bude maximálně 15 let. Budou zde ale výjimky pro mimořádné případy, například když se rodině narodí další dítě nebo když přijdou rodiče o práci. V takovém případě mohou přerušit splácení úvěru až na dva roky nebo prodloužit lhůtu splácení maximálně o 6 let.

Jde o zbytečnost

Podle některých je ale podobná příležitost úvěrů v dnešní době nízkých úroků nepotřebná. „V době, kdy se úrokové sazby pohybovaly nad pěti procenty, byla tato podpora pro mladé lidi významnou pomocí. V současné době je vlastně zbytečná,“ řekl Hospodářským novinám analytik společnosti Fincentrum Josef Rajdl. Průměrná sazba uzavřených hypoték se v současnosti podle statistiky Hypoindex pohybuje na úrovni 2,06 %.

Úroková míra státních půjček je navíc fixní jen prvních pět let, což je podle Rajdla podobné spíše tržnímu produktu. Jelikož fond půjčí maximálně polovinu ceny nemovitosti, budou si muset rodiny stejně půjčit ještě někde jinde, a proto by je mohla odradit i dvojitá administrativa.

Fond má na letošní rok připravených 100 milionů korun. Podle ministryně Šlechtové to postačí na uspokojení až 1800 žadatelů. Roční zájem ovšem očekává zhruba poloviční.

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa