Stát podpoří filmaře. Ročně mají dostávat až 200 milionů z rozpočtu

Autor: ČTK, kle - 
20. 1. 2016
17:00

Český film by měl pravidelně dostávat až 200 milionů korun ročně ze státního rozpočtu. Počítá s tím vládní novela audiovizuálního zákona, kterou sněmovna ve středu poslala do závěrečného schvalování. Předloha, o níž by mohli poslanci rozhodovat v únoru, také zprůhledňuje systém filmových pobídek pro zahraniční filmaře tak, aby natáčeli v Česku.

Cílem předlohy je podle ministerstva kultury vytvoření nového stabilního zdroje podpory kinematografie. Peníze mají směřovat hlavně na výrobu českého filmu a na jeho propagaci v tuzemsku i v zahraničí, na podporu kin a na výchovu filmového diváka.

Výše každoroční státní dotace fondu bude podle novely odpovídat jeho výnosům z audiovizuálních poplatků v předchozím roce.

Druhou změnou je úprava poskytování filmových pobídek. Nyní se výzva k podávání žádostí zveřejňuje pouze na začátku roku, podle novely by to mělo být možné kdykoliv během roku. Změna by měla zamezit odchodu zahraničních produkcí do jiných států.

Některá zpřesnění a doplnění vládní novely navrhl ve středu Roman Procházka (ANO). Chce například změnit definici pro animovaná díla tak, aby nevylučovala české animátory ze spolupráce na zakázkách sériové seriálové animace.

Novela přinese podle předkladatelů také větší transparentnost rozhodování členů rady Státního fondu kinematografie.

Tom Cruise natáčel v Praze:

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

flesch2z ( 20. ledna 2016 20:18 )

Do pr*ele, to je určitě na vymývání mozků dětí muslimy ve školách, proto tak vysoká částka. Totáč ještě neskončil!!!

stacho ( 20. ledna 2016 19:00 )

Těmhle ožralým povalečům přidat a důchodce nechat chcípnout hlady.Fuj hnus..Přeji brzký konec těm co to navrhli... (N)

tomik007 ( 20. ledna 2016 18:07 )

 A zase bude na bumbani

Zobrazit celou diskusi
Další videa