Nebaví vás čekat na vlak? Zažeňte nudu hudbou, veřejné piano dorazilo i do Plzně

Autor: ČTK - 
19. 1. 2016
20:18

V secesní budově hlavního vlakového nádraží v Plzni si mohou od úterý cestující zahrát na piano. Zpříjemní si tím čekání na vlak. Černý akustický nástroj, který stojí samostatně uprostřed prvního patra haly, byl koupený z výtěžku aukce jednoho z portrétů obyvatel Plzně, které loni vznikly v charitativním projektu Evropského hlavního města kultury Plzeň 2015. Další peníze dali sponzoři, uvedl Christian Potiron ze společnosti Plzeň 2015, který obraz zhruba za 10 000 korun vydražil.

Plzeň se připojila k městům, která do veřejného prostoru umisťují piana, aby hudbou zkulturnila ulice či čekárny na nádražích. Na veřejný klavír si může zahrát kdokoliv a kdykoliv. Na nástroj už za první hodinu po instalaci zahrála desítka zvědavců. Piano by mělo na vlakovém nádraží v Plzni sloužit mnoha lidem mnoho let.

Projekt Tvář Plzně navazoval na výstavu portrétů novozélandských Maorů od plzeňského rodáka Gottfrieda Lindauera. Výtvarníci namalovali portréty deseti současných lidí spojených s Plzní.

Peníze z aukcí portrétů šly podle jejich přání na projekty charity, do psího útulku, do dětského domova, kavárně, která zaměstnává lidi se zdravotním znevýhodněním, a podobně. Jeden z portrétovaných, Adam Vlček, který provozuje Pivní kavárnu Francis na náměstí, chtěl piano do veřejného prostoru. Podle Potirona právě Vlček přidal na klavír další peníze a výhodnou cenou, instalací a servisem sponzorsky přispěl také plzeňský prodejce klavírů. „Odsouhlasily to České dráhy a pomohly tomu,“ řekl. Podle Potirona je nádraží nejlepším místem, není v něm zima a neprší tam.

„Představa veřejného piana v Plzni mi v hlavě ležela dlouho. V zahraničí jde o vcelku běžnou věc a s piany se člověk často setká na letištích, nádražích i v ulicích," dodal Vlček.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa