Čtvrtek 18. dubna 2024
Svátek slaví Valérie, zítra Rostislav
Oblačno, déšť 9°C

Varování inspekce: Filtr má čistit vodu, místo toho do ní ale pumpuje bakterie

Autor: ČTK, tmp - 
25. dubna 2016
11:15

Přijdou k vám domů a ukážou vám, jak nevhodnou k pití máte vodu z kohoutku. Ale je tu řešení za necelých dvacet tisíc korun. Zázračný přístroj, který udělá z vaší vody vodu tak čistou, že by ji mohli pít i kojenci. Tak vypadají nové předváděcí akce tzv. šmejdů. To, že je přístroj předražený, a vodu navíc zaplaví bakteriemi, které z ní udělají vodu nebezpečnou zdraví, už ale nezmíní.

Česká obchodní inspekce zakázala distribuci a prodej zařízení na úpravu pitné vody Aqua Pro, které lidem doma nabízejí někteří prodejci. Podle laboratorních rozborů přístroj udělá z vody pitné vodu k pití nevhodnou, která představuje pro lidský organismus vážné zdravotní riziko, sdělil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich. S prodejcem vede inspekce správní řízení, v němž rozhodne mimo jiné o pokutě.

„Kvalita dodávané pitné vody z kohoutku je pravidelně kontrolována a pro zajištění její kvality není potřeba využívat žádný externí přístroj,“ zdůraznili inspektoři, kteří nařídili prodejci nebezpečný výrobek okamžitě stáhnout z trhu a převzít zpátky od spotřebitelů.

Voda plná bakterií

V posledních měsících se ve schránkách řady lidí objevily letáky s nabídkou rozborů pitné vody přímo v domácnostech. „Lidé, kteří tuto nabídku využijí, si k sobě domů pozvou neznámou osobu, která je promyšleným způsobem, známým z předváděcích akcí, začne lákat k nákupu předraženého výrobku na údajně zázračné zlepšení kvality pitné vody. Ve skutečnosti si ale spotřebitel za desítky tisíc pořídí přístroj, který z pitné vody udělá vodu k pití nevhodnou, představující pro lidský organismus vážné zdravotní riziko,“ uvedl Fröhlich.

Zařízení na úpravu vody Aqua Pro (sériové číslo T 20264) v ceně zhruba 25 000 korun je podle ČOI spotřebitelům obvykle nabízeno „se slevou“ za 19 990 korun. Z provedeného laboratorního rozboru vody upravené tímto přístrojem vyplynulo, že představuje pro spotřebitele zvýšené zdravotní riziko. Mimo jiné snížil obsah vápníku v pitné vodě o 97,6 procenta a hořčíku o 97,8 procenta. Ve vodě byl zjištěn také nárůst mikrobiologického znečištění o dva řády. „Voda upravená přístrojem Aqua Pro nemá charakter vody pitné a nelze ji používat jako její náhradu,“ uzavřel mluvčí inspekce.

Máte doma tento přístroj? Reklamujte ho nebo se obraťte na soud:

Zobrazit celou diskusi