„Sundali nám kukly a poslali do mrazu.“ Čech popsal propuštění v Libanonu

Autor: simao - 
7. února 2016
05:31

Pětici Čechů přivezli vládním speciálem z Libanonu. A zatímco oficiální místa o podmínkách a okolnostech jejich propuštění mlčí, jeden z navrátilců se rozmluvil. Jde o Jana Švarce, advokáta, který v minulosti zastupoval Libanonce Alího Fajáda. Toho ve čtvrtek propustil Městský soud v Praze a umožnil mu odletět do Libanonu.

Oficiální místa zatím nepotvrdila ani to, že byla pětice Čechů vyměněna právě za Fajáda. Bezpečnostní experti, oslovení Blesk.cz, se však na tom shodují. 

„Řekli nám, o co jde cirka po pěti měsících. Že jim jde o vydání třech Libanonců, kteří jsou neoprávněně ve vazbě v Čechách a o výměnu za ně,“ potvrzuje nyní na iDNES.cz advokát Jan Švarc. 

Po návratu absolvoval vyšetření v nemocnici, výslechy, až ho nakonec propustili. On sám se rozpovídal o jiném propuštění. V Libanonu.

„Oznámil nám to šéf těch únosců. Ten, který s námi vždycky jednal, pokud bylo co projednat. Odvezli nás zase dodávkou z toho posledního místa, kde jsme byli. Jeli jsme asi dvě hodiny. Dojeli jsme někam do hor, kde nás vyhodili ven, rozštípli nám pouta, sundali kukly a řekli nám, že tamhle v dálce jsou domy, běžte si zavolat policii,“ uvedl Švarc.

Domníval se tehdy, že tedy muselo dojít k nějaké dohodě. Konečně, po měsících, kdy byl držen se čtveřicí českých kolegů v Libanonu. „My jsme došli do domečku, kde přespávali řidiči nákladních aut. Byli to Syřani, byli velmi ochotní. My jsme byli zmrzlí, totálně, protože tam bylo pod nulou,“ dodává k okolnostem jejich propuštění na svobodu. 

O únoscích, kterých prý bylo 8 až 10, říká, že to amatéři určitě nebyli. Ale že naštěstí nešlo o příslušníky Islámského státu. Kdo je tedy unesl? Spekulace jsou různé. „Libanonská tajná služba to myslím nebyla, ale to je jen můj dojem,“ řekl iDNES.cz Švarc, který chtěl prý v Libanonu získat další důkazy pro Fajádovu obhajobu. Popírá, že by si únos objednala Fajádova rodina, která ho již v minulosti v Libanonu hostila a provázela.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tomik007 ( 7. února 2016 17:14 )

Tak ze tyhle kousky museli zaplatit aspon miliardu

Rytzbhll ( 7. února 2016 14:58 )

Podotýkám z vepře, to neberou do huby.

Rytzbhll ( 7. února 2016 14:56 )

To pozor chlape, tam psy žerou.

cc77 ( 7. února 2016 14:55 )

Potřebujete přibrat na váze? Staňte se zajatci.

Rytzbhll ( 7. února 2016 14:53 )

Zahoďte krémy s UV filtry, opálíte se zadarmo v kukle.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud