Řekli nám, že jednoho z nás zastřelí, šokoval novinář po návratu z Libanonu

Autor: Vlaďka Hradská, ljš - 
8. února 2016
17:49

Pohublí, ale šťastní, že se setkali se svými rodinami. Takové jsou hlavní pocity dvou jindřichohradeckých novinářů Miroslava Dobeše a Pavla Kofroně.

I když se zprvu bránili, nakonec prozradili podrobnosti o svém únosu v Libanonu. Do vzdálené země jeli natočit dvě reportáže. Kdo za únosem stojí, prý dodnes nevědí.

"Jsem rád, že to takhle dopadlo, že jsme to přežili ve zdraví a jsme zpátky u rodin," přiznal pohublý Pavel Kofroň. "Za šest a půl měsíce jsem zhubl třicet kilo. Podobně je na tom i kolega," poznamenal.

"Přepadli nás, když jsme měli poruchu na autě. Byli maskovaní, ozbrojení samopaly. Vysvlékli nás do naha, svázali ruce páskami a vezli nás několik hodin neznámo kam. Spali jsme v jakési kobce na zemi. Asi po měsíci nás zase převezli na jiné místo, měli jsme na hlavě kuklu, abychom nic neviděli. Pořádně jsme za tu dobu neviděli denní světlo," popsal.

V rozhovoru pro iDnes.cz Kofroň také prozradil, že útočníci hned na počátku zmínili ISIS. "Jeden jediný řekl ,Welcome to DAES‘, vítejte u Islámského státu," uvedl. Únosci byli podle něj profesionálové, žádní fanatici. Stěhovali přibližně po měsíci.

Zhruba v polovině jim řekli o chystané výměně. Že jim jde o Fajáda, nejprve nevyvraceli, pak ale tvrdili, že mají zájem o jiného svého muže. "Pak už to vypadalo, že dojde k výměně, dokonce nám připravili i oblečení a už to vypadalo, že půjdeme domů, a najednou přišli ze dne na den a že co si to Češi dovolili, že to neklaplo. Řeknu něco, co jsem nechtěl říkat a manželka se z toho zblázní, ale řekli – my jsme dostali rozkaz někoho zastřelit, ale ještě to s vámi zkusíme," šokoval.

Svému propuštění proto do poslední chvíle nevěřili. "Když nás v horách vypustili, řekli, abychom šli k osvětleným domům v dálce. Trvalo to asi půl hodiny. Celou cestu jsem měl strach, že nás zase někdo unese," uvedl Pavel Kofroň.

Když pak narazili na řidiče kamionu, půjčili si mobil a zavolali policii. "Policie nás odvezla a zavřela. Až druhý den jsme vypovídali, co se stalo," dodal Kofroň s tím, že teď chtějí v klidu strávit nějaký čas v soukromí rodin.

montevideo ( 8. února 2016 19:05 )

"Šokoval"? Tito Kašpárci snad nemohou šokovat nikoho.

kapsle ( 8. února 2016 18:10 )

V jednom článku se dozvím, že jeli ma schůzku v odlehlé části a na té schůzce je přepadli, teď píší, že měli poruchu na autě. A na to , že by byli celou dobu v místnosti bez oken na matracích, taky nevypadají Tak nevím...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud