Středa 17. dubna 2024
Svátek slaví Rudolf, zítra Valérie
Oblačno, déšť 10°C

Lesní muž z Hradce Králové zemřel: Město ho uštvalo, říká dokumentaristka Silvie Dymáková

Autor: oj - 
5. února 2016
09:47

Tisíce lidí sledovaly příběh „lesního muže“ Miroslava Vojtěcha (†63) z Hradce Králové. Desítky let žil uprostřed lesů v hájence z 19. století. Město se ale rozhodlo starobylou budovu zbourat a na jejím místě postavit moderní centrum. Záměr šokoval nejen pana Miroslava, ale i širokou veřejnost. Všichni společně bojovali za zachování historické stavby. Pan Miroslav svůj boj bohužel prohrál. Ve čtvrtek večer zemřel. Ostatní ale slibují, že jeho hájenku budou bránit dál.

Miroslav Vojtěch zemřel ve čtvrtek večer kolem 20. hodiny. S největší pravděpodobností na infarkt. „Zprávu o jeho smrti nám potvrdila rodina,“ informovala dokumentaristka Silvie Dymáková, která se případem hájenky od začátku zabývá. „Smrt Miroslava Vojtěcha je důsledkem štvanice, která se proti němu rozpoutala v souvislosti s výstavbou envirocentra. Doufám, že radní vidí, že kvůli svému arogantnímu přístupu a slepé snaze proinvestovat stůj co stůj evropské dotace, mají na rukou krev. Rezignace náměstkyně Liškové by měla být logickým krokem. Smrt Miroslava Vojtěcha neznamená, že v aktivitách na záchranu hájenky polevíme. Naopak. Využijeme všechny možné zákonné cesty, jak bourání hájenky a výstavbě UFA zabránit,“ dodala.

Hradec Králové oficiální zprávy o úmrtí nemá. „Pokud je to pravda, pak se jedná o velkou lidskou tragédii a nešťastnou událost, která nás velice nemile překvapila. V tuto chvíli je předčasné hovořit o tom, jaký bude další postup v této věci,“ řekla Blesk .cz mluvčí magistrátu města Hradce Králové Magdaléna Vlčková.

 

Nechte nám hájenku

Plán na výstavbu nového lesního výukového centra na místě původní hájovny U dvou šraňků v královéhradeckých městských lesích vyvolal obrovskou vlnu nevole nejen u obyvatel Hradce. Internetovou petici za záchranu hájovny podepsaly tisíce lidí.

Autoři petice požadují přemístění plánované stavby na jiné místo, které bude dostupnější a které bude svým charakterem více odpovídat potřebám centra. „Stavba do lokality nepatří a podstatným a nevhodným způsobem by narušila ráz lesní krajiny,“ stojí v petici.

Podle města by nové výukové centrum za zhruba 19 milionů korun, které je navržené jako moderní kruhová stavba, mělo školákům nabízet informace o chovu zvěře, ochraně přírody či o lesnictví. Součástí stavby by měly být také voliéry s různými druhy zvířat.

 

 

jetotak ( 10. února 2016 21:45 )

Pána je mi líto. A Dymáková se na něm sprostě zviditelňuje...

panda82 ( 8. února 2016 19:36 )

Jo dej úředníkovi židli pod *** a hned něco vymyslí, co se všechno zničí, kolik stromů a zeleně padne při výstavbě toho centra, kolik provize jim spadne do kapsy z dotace EU, tak tam kvete korupce v HK

jana49 ( 6. února 2016 12:21 )

Každopádně Magistrát se na jeho smrti podepsal,když jsem pána viděla v televizi s jakou láskou a péčí tam kameramany provázel a jak plakal nad nelítostným rozhodnutím úřednice Liškové,která člověka milujícího přírodu a zvířata chtěla nacpat do paneláková garsonky ne sídilšti,tak každému ho muselo být líto.Je smutné,když v demokratické zemi na kterou si hrajeme vítězí jenom peníze a chybí lidský přístup....

angrybear ( 6. února 2016 09:50 )

Já jsem v klidu, ale ty jsi nějaký nervózní, psychouši

kadlicek ( 5. února 2016 20:26 )

No, to je tédák úrovňa, a tá gramatýka tiež o dačom vypoviedá, milé "HU11". Ešče, že tjé smajlíky se Vám tam podarílo dajáko vložíť

Zobrazit celou diskusi