Miminko vzali Češce v Norsku na Štědrý den. „Čirý sadismus,“ zuří právník

Autor: Jaroslav Šimáček - 
12. 1. 2016
22:00

Pod další palbu české kritiky se dostává norská sociálka Barnevernet. Po případu Evy Michalákové je zde další notně kontroverzní případ. Norové odebrali české mamince a norskému tatínkovi teprve devítiměsíční miminko se vzácným onemocněním ledvin. Rodině to oznámili na Štědrý den. Právník Evy Michalákové Pavel Hasenkopf to označil za "čirý sadismus", zuří i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Holčička trpí od narození extrémně vzácným syndromem způsobujícím nefunkčnost ledvin, uvedl v tiskové zprávě Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových.

Dítě české maminky prý čeká na transplantaci, rodiče o jeho odebrání byli vyrozuměni na Vánoce! "A rodičům to oznámili na Štědrý den... To už není jen blbost, to je čirý sadismus," zlobí se na Facebooku právník Evy Michalákové a zároveň mluvčí Petičního výboru Pavel Hasenkopf.

Výbor poukazuje na to, že rodiče přišli do kontaktu s úředníky Barnevernetu pouze dvakrát, společně s dítětem je však úředníci nikdy neviděli. Podnět na sociálku měl podat nadřízený zdravotních sester, když se rodiče rozhodli postěžovat si na přístup personálu v jedné norské nemocnici... Ani tento nadřízený rodiče s miminkem nikdy neviděl, dodává Výbor. 

Hasenkopf: Dítě jim vezmou, ledvinu očekávají

"Barnevern ohrožuje léčbu a život malého dítěte – to jen ukazuje naprostý diletantismus těchto lidí a absurditu situace, kdy o odebrání dětí rozhodují obecní úřady a centrální norská vláda na to jen hledí. Fascinuje mne, že Barnevern naprosto samozřejmě očekává, že rodiče darují dítěti ledvinu, ale nejsou mu dost dobří na to, aby byli dítěti mámou a tátou," reagoval Hasenkopf v tiskové zprávě.

Právník Evy Michalákové Pavel Hasenkopf o nejnovějším "českém" případu norské sociálkyPrávník Evy Michalákové Pavel Hasenkopf o nejnovějším "českém" případu norské sociálky | Facebook

Své rozhořčení neskrývala ani poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Jitka Chalánková. Původní profesí lékařka. "Všichni jsme v naprostém šoku. Po prostudování podkladů konstatuji, že Norsko překročilo veškeré hranice. Namísto pomoci rodině, vyčerpané každodenní péčí o dítě se vzácným onemocněním, nejdříve miminko zavřeli na nemocničním pokoji bez možnosti kontaktu s rodiči a poté ho svěřili bez jakéhokoliv důvodu neznámým pěstounům. Tady už nejde jen o psychický teror dítěte, ale o přímé ohrožení jeho života," uvedla. "Možnosti léčby v České republice již zjišťujeme," prozradila Chalánková.

Maminka v listopadu sdělila do Česka své obavy. Pak se odmlčela

Zajímavým momentem na nejnovějším případu zásahu sociálky do norsko-české rodiny je pak to, že maminka holčičky již v listopadu kontaktovala české úřady. Jenže pak se odmlčela. 

"Maminka se na nás obrátila loni v listopadu s případem hrozícího odebrání holčičky. Požádali jsme ji o podklady a dohodli jsme se, že budeme přímo kontaktovat Barnevernet, pokud o to bude mít maminka zájem. Uvedla, že věc probere se svým právním zástupcem. Na náš dotaz, zda máme vstoupit do jednání s Barnevernetem, od konce listopadu již nereagovala," řekl ČTK mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Petr Habáň.

Podle něj ministerstvo v úterý po zveřejnění informací matku oslovilo s dotazem, zda se může ke kauze vyjadřovat. "Do její reakce nehodláme případ jakkoliv komentovat - už jen z důvodu práva rodiny na soukromí," dodal mluvčí.

Proč se mohla maminka odmlčet a nevyžádala oficiální pomoc ministerstva? "Většina těch maminek, se kterými jsem měl možnost komunikovat, kterým byly odebrány děti, tak se prostě bojí. A je jim vyhrožováno Barnevernetem, že pokud kontaktují vlastní vládu, vlastní diplomaty, média, tak jim budou děti odebrány. To ukazuje nejenom případ Michaláková, ale i případ třeba norsko-rumunské rodiny Bodnariů. Rodiče zkrátka mají strach. V případě, že kontaktují nějakou pomoc mimo Norsko, tak je jim řečeno, že děti v životě neuvidí a teď se ukazuje, že je to všechno bohužel pravda," řekl Blesk.cz europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Zdechovský: Českých občanů se týká pět kauz

Případ nenechal Zdechovského, který se angažuje i v případu Evy Michalákové a nebude chybět na protestu proti norské sociálce v Praze před norskou ambasádou již tuto sobotu (13:00), rozhodně klidným.

"Norové ukázali svojí bezcitnost a krutost. Nedokážu si představit, co může být hnusnějšího, odpornějšího než současné chování norských představitelů, norských diplomatů a celé norské veřejnosti, která přechází tyto absolutně neomluvitelné zkraty několika úchylných pracovníků Barnevernetu," rozohnil se v reakci pro Blesk.cz Zdechovský. 

"Vždyť přece není normální, že ročně se v Norsku odebere 10 tisíc dětí. V tomto případě, který paní Chalánková a další dva dny 24 hodin studovali, překládali a koukali se na další spisy, je jednoznačně ukázané, že Barnevernet nikdy nenavštívil rodinu, nic neví o poměrech a přesto odebírá děti," poznamenal.

Zdechovský upozornil, že případ Michaláková ani nejnovější případ maminky 9měsíční holčičky nejsou jediné, které se týkají českých občanů. "S mým týmem máme nějakých 1200 kauz, kdy v Norsku byly odebrány děti, z toho pět kauz se týká občanů české národnosti, kteří tam žijí ve smíšeném norsko-českém manželství jako tato paní. I tento případ jednoznačně ukazuje, že jich může být daleko více a jen se dodnes rodiče báli a nebo bojí svůj případ zveřejnit a medializovat," prozradil Blesk.cz Zdechovský.

Prezidenta Zemana již o případu informovali

O posledním případu přitom byl informován již i prezident Zeman, který se již zasazuje o pomoc pro Evu Michalákovou a Norsko "potrestal" přístupem k jejich velvyslankyni v Praze.  

"Mohu potvrdit, že pan prezident byl o tomto případu rámcově informován. V každém případě, a to je zásadní, se nyní pan prezident bude zajímat o veškeré podrobnosti. Připomínám v souvislosti s případem, že názor pana prezidenta na činnost norské sociální služby je vysoce kritický," uvedl mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pro novinky.cz.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

oxygene.p ( 13. ledna 2016 09:45 )

Docela by mě zajímalo jak se k tomu postaví ministryně Marxová , která tak kritizovala matku dvojčat a že jim bude v Norsku lépe. Oproti tomu pořád vyzdvihuje cikánku , která má paterčata. Je tato ministryně v zájmu českých lidí? Nebo má s Norskou sociálkou nějaké kšefty a bere provize? Ať si na to každý odpoví sám , já mám na tuhle lůzu svůj názor.

balika ( 13. ledna 2016 08:25 )

Matka si dovolila (jako cizinka) vytknout něco norskému lékaři a ten na ně poslal gestapo-barnevernet.

balika ( 13. ledna 2016 08:22 )

Dítě je napojeno na umělou ledvinu - dialízu, ohrozila by je na životě. To není tak jednoduché.

oooo. ( 13. ledna 2016 07:19 )

naco cekala? Mela se sbalit a zmizet do cr, kdyz vi jak to tam chodi

rumungro ( 13. ledna 2016 03:25 )

Dokola-zkrátka,jedna paní povídala.Příklad:Michálkovic kluci psychologovi řekli,že je táta (uznalý duševně nemocný člověk) v nocí budil a osahával.Matka řekla, že,cituji "o tom nevím." To je dostatečný důvod,snad i u nás,k odebrání dětí.V Norsku dostává opatrovník 70.000 kč na 1 dítě,ale taky musí rodiče dodržovat jejich velmi striktní zákony,které mají na ochranu dětí.Štve mě,že se tímto supím způsobem snaží zviditelňovat takový lidé,kteří si na místě samém nezjistí veškerá fakta a souvislosti a předkládají nám de fakto bludy,kterými nás manipulují ke svému účelu.Článek prostě nemá žádnou dokumentární hodnotu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa