Pátek 26. dubna 2024
Svátek slaví Oto, zítra Jaroslav
Polojasno 14°C

Český odborník na teror Brzybohatý: Zničení Islámského státu terorismus nezastaví!

Autor: František Prachař - 
22. listopadu 2015
18:01

Pro teroristy je smrt (i vlastní) pracovním nástrojem. V České republice je jedním z nejuznávanějších odborníků na teror a vše s ním spojené docent Marian Brzybohatý (64), děkan bezpečnostně právní fakulty Policejní akademie ČR v Praze. Nedělnímu Blesku poskytl exkluzivní rozhovor.

Jste odborníkem na teror. Pokud byste ale stál na druhé straně barikády, postupoval byste stejně jako teroristé v Paříži?

„To by záleželo na cíli, kterého bych chtěl dosáhnout. Nicméně nejsem terorista a použití brutálního násilí proti nevinným lidem považuji za zvrhlé a neospravedlnitelné. Události v Paříži dokumentují, jakými prostředky chce Islámský stát vlastní proklamované vize dosáhnout. Strategickým cílem je vyhlášení chalífátu a šíření islámu v globálním měřítku.“

Ptám se tak proto, že o cílech, které si v Paříži teroristé vytyčili, se toho moc neví.

„Cíle mají taktické a strategické. Mezi prvně jmenované patří vyvolat ve společnosti velkou vlnu strachu a emocí. V tomto stavu je pak možné společnost ovlivňovat, měnit vztahy v ní samotné, což může vyústit ve změnu sociálních, politických i ekonomických vazeb i k zásadním systémovým a společenským změnám.“

A strategická úroveň?

„Ta se kryje s cíli Islámského státu. Což je jeho faktické uznání, rozšíření fundamentalistického militantního islámu a získání politické dominance.“

Je tedy islám reálnou hrozbou?

„Islám samotný ne, ale to, čemu říkáme islamismus. Směr využívající islám jako politickou a ideologickou platformu k dosažení mocenských cílů. Islám zahrnuje celou řadu proudů, je třeba rozlišovat, ale radikální islamisté jsou nejvíc vidět.“

Útoky teroristů se množí, jsou stále brutálnější. Znamená to, že mění svoji taktiku? Že se rozhodli ovládnout Evropu?

„Islamistický terorismus se neomezuje na žádnou konkrétní zónu, má globální charakter. Za svou operační oblast považuje celý svět. Taktika se podle mne nemění, mění se ovšem kvalita, intenzita a prostředky použitého násilí. Dlouhodobé používání stejných metod může vést k adaptaci společnosti, což snižuje psychologický efekt násilných aktů.“

Jak s taktikou a metodami teroristů souvisí výběr jejich cílů?

„Teroristé vždycky počítají s určitou symbolikou. Z čistě vojenského hlediska nemá jejich násilí žádný význam. Teror je v podstatě formou psychologické války a násilí je používáno jako prostředek psychologického úderu.“

Jak se díváte na nositele teroru? Co je to za člověka, který postřílí samopalem desítky nevinných a bezbranných lidí?

„Často frekventované typologie teroristů jsou podle mého soudu zavádějící téma. Jsou mezi nimi psychopati, hluboce indoktrinovaní fanatici i racionálně uvažující jedinci, kteří považují terorismus v daném čase a podmínkách za vhodnou metodu k dosažení svých cílů.“

Jakou přípravou asi teroristé procházejí?

„Někteří nemusí mít žádnou, pověsí na sebe bombu a v cílovém prostoru ji odpálí buď sami, nebo to někdo udělá na dálku za ně. Řada z nich ale prochází tábory, kde absolvují výcvik na často profesionální úrovni. Mnoho z nich má válečné zkušenosti a v žádném případě je nelze podceňovat.“

Na co lze usuzovat z toho, že islamističtí teroristé při akci takřka vždy křičí Allahu Akbar, tedy Bůh je velký?

„Vypovídá to o tom, že prošli hlubokým indoktrinačním procesem, který je dovedl až k potlačení pudu sebezáchovy a k ochotě obětovat svůj život.“

Náboženská a ideologická motivace teroru je zřejmá…

„Ty dvě kategorie nelze oddělovat. Náboženství je typem idealistické ideologie, principy jsou stejné a v případě věřících jednodušší. Tam nemusíte nic vysvětlovat ani racionálně argumentovat. Stačí říci, že je to ve jménu boha, a pro mnoho lidí je to argument.“

A co další druhy motivace? Jsou?

„Jistě. Například ztráta blízkých lidí, pomsta. Své sehrává i ekonomická a sociální motivace. V dané souvislosti je podle mého názoru důležitá frustrace. Lidé nespokojení se stavem společnosti, s vlastní sociální pozicí, s ekonomickou situací – přistěhovalci a konvertité – hledají hodnoty a možnosti k naplnění vlastních představ. Když je nenaleznou a někdo jim nabídne jako východisko víru, může to část z nich oslovit. S těmito lidmi je pak možné manipulovat a dovést je až k terorismu. Jedná se o cílevědomě propracovaný proces indoktrinace, který je při verbování teroristů doveden ad absurdum.“

V Paříži prý mohli teroristé vraždit díky islámské komunitě a její podpoře. K nám se teď valí obrovská lidská migrační vlna, která hrozí vytvářením stejných zón.

„Potenciální riziko to určitě je. Ale zastavit se prakticky nedá, je možné ho však omezit a kontrolovat.“

Ale co s tím? Rozsídlit je daleko od sebe?

„O to se pokusili nedávno v Rakousku. Ale dnes je v Evropě už přes milion migrantů a další se očekávají. Takže tento způsob řešením není. Vezměme si příklad Německa, které kdysi přijalo spoustu Turků…“

…teď už jich tam prý je asi šest divizí…

„Je to možné. V případě těchto lidí převládala ekonomická motivace a nebyly s nimi žádné problémy. Jejich děti se už narodily v Německu, uměly výborně řeč, ale jejich integrace byla problematická. Většinová společnost je přijímala obtížně a totéž platilo i pro zem jejich původu, pokud se tam pokusily vrátit. Byli cizinci, vykořenění a frustrovaní. V tomto stavu je člověk velice náchylný k manipulaci a dá se lehko zneužít.“

Do stejné situace se může dostat i Česká republika?

„Nepochybně. Z toho důvodu přijímá vláda České republiky řadu opatření, která by měla případná rizika omezit.“

Jinými slovy – hrozí, že silná asimilovaná menšina cizí kultury může říci: Dejte nám? A když nedostanou, budou si brát, nejdřív po dobrém, pak s noži, se samopalem…

„To, co naznačujete je možné, ale jedná se skutečně o krajní možnost. Myslím si, že z hlediska dlouhodobé perspektivy je základní problém v demografické oblasti. Křivka porodnosti jednoznačně dokumentuje, že v průběhu dvaceti třiceti let bude Evropa zaplavena lidmi, kteří budou inklinovat k islámu. Ty komunity, které jsou tady historicky zakořeněné, budou zatlačovány a obávám se, že tento proces už nejde zastavit. Ve Francii už k tomu víceméně dochází, ale nejen tam. Nedávná studie ruského ministerstva zahraničí tvrdí, že v průběhu patnácti let budou šedesát procent ruské armády tvořit muslimové.“

Takže buď jako evropské národy zanikneme, anebo se tomuhle trendu postavíme. Ale jak?

„To je naprosto zásadní problém. Okamžik, kdy to bylo možné provést prostřednictvím ekonomických, sociálních, legislativních a dalších opatření jsme už, myslím, propásli.“

Německá kancléřka Merkelová nepochybně umí uvažovat. Přesto právě ona odstartovala takříkajíc kolektivní evropskou sebevraždu v podobě pozvání kohokoliv, kdo chce přijít.

„To je otázka pro ni. Co tím chtěla říci, nevím. Myslím, že snad vycházela ze stigmatu, které Německo a Němci nesou ještě z období druhé světové války. Snad chtěla ukázat, že její vlast je humanitní a demokratický stát. Podle mého soudu ale existují určité hranice, zejména když rozhodujete o osudech a existenci společnosti, národa. O kultuře, která má své historické kořeny. Když jste nuceni takový problém řešit, musí existovat určité hranice. Při volbě o existenci či zániku nesmí chybět rezolutnost.“

A co pomoc druhým?

„To se přece nevylučuje a já myslím, že naše vláda to dělá. Poskytovat pomoc mimo hranice naší republiky je slušné a poctivé řešení. Pokud ale budeme muset plnit nějaké uprchlické kvóty, které se budou časem určitě navyšovat, pak dojde k problémům. Řada z těch lidí může mít s integrací problémy.“

U nás žijí desetitisíce Vietnamců, Ukrajinců i dalších menšin. Problémy s nimi nemáme.

„Z hlediska sociálního, historického i kulturního jsou nám Ukrajinci blízcí. Vietnamci prosluli skromností a pracovitostí. Islám vyrůstá ze zcela jiných ideologických a historických kořenů. Narážíme na sebe. Vždyť i arcibiskup Duka nedávno řekl, že válka civilizací v podstatě propukla. Perspektiva z hlediska dalšího vývoje není příznivá.“

Libyjský diktátor Kaddáfí, kterého odstranila ozbrojená intervence několika západních států, kdysi prohlásil: „Evropu dobyjeme vaginami našich žen.“ Měl pravdu? Vždyť zároveň držel na uzdě proudy migrantů do Evropy.

„Měl pravdu.“

Nebylo tedy chybou jeho odstranění?

„Nechci být soudcem, vím, že se při tom promítaly různé zájmy. Kaddáfí toho měl hodně na svědomí, beránek to nebyl a podle mého názoru měl stanout před soudem.“

Migranti a mezi nimi zřejmě i teroristé k nám přicházejí z totálně rozvrácených zemí Blízkého východu – Afghánistánu, Iráku, Sýrie, Libye. Na počátku jejich rozvratu byla buď zahraniční politika USA, nebo jejich přímá vojenská intervence…

„Máte pravdu, bez komentáře.“

Půjdu ještě dál – americká politika, která de facto vyvolala obří migrační vlnu, v podstatě likviduje takovou Evropu, jakou jsme dosud znali, mění ji.

„Takovou formulaci bych asi nepoužil, ale je faktem, že dnešní stav je z velké části výsledkem této politiky USA, která svou podstatou spadá ještě do éry působení prezidenta Bushe mladšího. Tam byly položeny základy procesů, o kterých hovoříme. Potýkat se s tím a řešit to bude muset minimálně ještě několik příštích generací.“

Myslíte si, že nálety na Islámský stát mohou jeho rozpínavost zastavit?

„Do určité míry ano, vyřešit ne. To by mohla pouze pozemní operace, která se však současně může stát ze strategického hlediska dalším stimulem pro šíření terorismu.“

Kdo vojáky dodá?

„To je ten problém, ale i kdyby neexistoval, islámský terorismus by nezmizel, to určitě ne. Dojde podle mne k témuž, jako v Afghánistánu nebo Iráku. Tihle lidé se takříkajíc „rozprsknou“ (omluvte ten výraz) po celém světě, za pár let se aktivizují, vytvoří další buňky a vše se zopakuje. Jen na vyšší úrovni.“

Z toho, co jste řekl, vyvozuji, že Česká republika se něčemu podobnému, čím si musela projít Paříž, nevyhne.

„Vyloučit to nemůžeme. Máme štěstí, že z propagandistického hlediska nejsme tak významní jako Francie, Německo a další státy.“

Lidé u nás si začínají víc všímat. Hlásí policii podezřelé předměty i lidi. Na co bychom si tedy my všichni měli v souvislosti s hrozbou teroru dávat největší pozor?

„Pravděpodobnost, že vás zasáhne teroristický útok, je pořád menší, než že vás přejede auto. Ale strach je všudypřítomný a podílejí se na něm zejména sdělovací prostředky. Podcenit ale nelze nic, i když se na možnost teroru lze připravit hlavně mentálně. Něco si přečtete, vytvoříte si hypotetický vzorec chování v takové situaci. To vám umožní si případnou náročnou situaci zracionalizovat a optimalizovat vlastní reakce. Ale to je asi tak všechno.“

Z toho, co jste řekl, vyplývá, že teroristé podřizují výběr svých cílů momentu překvapení, maximálnímu počtu obětí a následné panice. Většina z nás se teroru může bránit jen pasivně – vystříhat se určitých věcí, nechodit někam…

„Ano. Týká se to oblastí, které mají vysokou hodnotu ve smyslu propagandy a symboliky, dále objektů nezbytně, nebo dokonce životně důležitých pro fungování infrastruktury. Všech míst typických vysokou frekvencí pohybů lidí i oblastí, které jsou střediskem zájmu sdělovacích prostředků a podobně.“

Takže jak dál?

„Uchovat si schopnost kritického racionálního myšlení, nepodlehnout strachu. Přesně to teroristé chtějí.“

Co bude dál?

Vraždění v Paříži, při kterém zahynulo 129 lidí, nemusí být posledním krvavým masakrem teroristů. Podle šéfa Europolu Roba Wainwrighta chtějí teror šířit nejen v Evropě, ale i v dalších částech světa.

Wainwright uvedl, že v Sýrii čekají tisíce vycvičených zabijáků, jejichž velká část se narodila a vyrostla v zemích, kde mají terorem prosazovat militantní islám. „Islámský stát je největší hrozbou, které musíme čelit,“ prohlásil.

Teror v ulicích Paříže vyvolal solidaritu i soucit po celém světě. Francouzská velvyslanectví byla obklopena smutečními kyticemi, věnci a zejména zapálenými svíčkami na památku nevinných obětí. Na celém světě dnes není člověka, který by nevěděl, co je islamistický teror…

pppqqq ( 22. listopadu 2015 23:01 )

Ad "americká politika, která de facto vyvolala obří migrační vlnu, v podstatě likviduje takovou Evropu, jakou jsme dosud znali" Pane, na patrně nehorší teroristický útok v dějinách (2977 obětí) si představujete, že USA měly reagovat jak? Co by asi tak ve stejné situaci dělal Putin? Nic? Že evropské státy bezpečnostní rizika ve svém okolí dlouhodobě ignorují, jejich armádní rozpočty jsou k smíchu a domnívají se, že největší ekonomiku světa (EU) bude z bryndy stále tahat někdo jiný, fakt není problém USA. Ty si hledí svého a vlastní bezpečnost si po útocích na svém území evidentně dokáží zajistit dobře. Pouhým žvaněním se ještě nikdy žádný problém nevyřešil.

violahorska ( 22. listopadu 2015 21:41 )

"Islamistický terorismus se neomezuje na žádnou konkrétní zónu, má globální charakter. Za svou operační oblast považuje celý svět." A my chceme Evropu křesťanskou nebo muslimskou? Ti "hoši", kteří mají na svědomí 130 životů (mám na mysli pouze poslední útok) se vesměs narodili a vyrůstali v Evropě. Je tedy žádoucí a BEZPEČNÉ integrovat muslimy do naší společnosti?

oztrw ( 22. listopadu 2015 21:08 )

další http://www.novinky.cz/krimi/387085-policie-evakuuje-hlavni-nadrazi-v-praze-anonym-nahlasil-bombu.htm l

danyhhh ( 22. listopadu 2015 20:23 )

 expert na vše

petrkramny.vrah ( 22. listopadu 2015 20:11 )

GOTTAK NATAHUJE PAPUČE A VY PISETE PORAD O IS JE TREBA PSAT O GOTAKOVI AT MA IVANA TANTIEMY Z CLANKU

Zobrazit celou diskusi