I Česko má zaútočit na ISIS. V OSN vyslyšeli Zemanovo volání po globálním úderu

Autor: ČTK, zst, kal - 
21. listopadu 2015
16:35

Do bojů s Islámským státem by se měla zapojit i Česká republika. Rada bezpečnosti OSN jednomyslně schválila rezoluci, ve které vyzývá všechny členy k útokům na pozice extremistů. Společenství chce zabránit dalším tragédiím podobným těm v Paříži. Pod koordinovanou akcí proti ISIS pod patronátem OSN už v lednu volal český prezident Miloš Zeman.

Rada bezpečnosti OSN vyzvala všechny státy, které jsou schopné se zapojit do boje proti Islámskému státu (ISIS), aby zdvojnásobily a zkoordinovaly své úsilí ve snaze zabránit dalším útokům jeho ozbrojenců a i dalších extremistických skupin.

Patnáctičlenná rada přijala podle agentury Reuters jednomyslně návrh rezoluce předložený Francií, jejíž metropole se stala před týdnem terčem krvavých teroristických útoků se 130 oběťmi na životech. V rezoluci se uvádí, že IS „představuje globální a bezprecedentní hrozbu pro mezinárodní mír a bezpečnost“. Vyjadřuje se v ní odhodlání RB OSN „bojovat všemi prostředky proti této nebývalé hrozbě“, uvádí agentura AP.

Zeman a jeho prognostika o superholokaustu

Opatření je 14. rezolucí týkající se terorismu, kterou přijala RB OSN od roku 1999.

Připomeňme si slova prezidenta Miloše Zemana z 27. ledna, která uvedl na konferenci Let My People Live. „Máme-li zabránit superholokaustu a masivnímu vyvražďování lidí, potřebujeme sjednocenou ozbrojenou akci, akci vedenou na mezinárodní úrovni, akci vedenou pod egidou Rady bezpečnosti spojených národů, akci, do jejíchž mezinárodních sil rychlého nasazení by měli vyslat své síly pokud možno všichni stálí členové Rady bezpečnosti, akci, která by eliminovala v zárodku výcvikové tábory teroristů, která by nepracovala s bezvýchodným plošným obsazováním území, ale využívala moderních technických prostředků, například bezpilotních letadel a podobně, akci, v níž by se celé mezinárodní společenství spojilo proti svému úhlavnímu nepříteli,“ řekl Zeman dávno před útokem teroristů na Paříž.

Podívejte se na rozhovor Blesku s prezidentem Zemanem:

Video Rozhovor se Zemanem - Blesk TV

Cameron: Je to klíčový moment v boji s IS

Britský premiér David Cameron označil rezoluci za klíčový moment, podporující jeho snahu o zahájení vzdušných úderů britských sil na pozice ISIS v Sýrii. „Je to významný okamžik. Mezinárodní společenství se sešlo a rozhodlo se porazit toto zlo, které ohrožuje lidi v každé zemi vyznávající jakékoliv náboženství,“ řekl. Příslušný návrh chce britský premiér předložit parlamentu.

Británie se už zapojila do vzdušných úderů proti pozicím ISIS v Iráku, Cameron chce ale rozšířit zapojení země i do bojů proti islamistům v Sýrii. Bojovníci ISIS zabrali pod svou kontrolu rozsáhlá území v Sýrii a sousedním Iráku. Koalice v čele s USA jejich pozice bombarduje už více než rok, Rusko zahájilo nálety v září.

Video Francouzské letectvo uhodilo na Islámský stát - Reuters

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová dnes zdůraznila, že Británie by měla spolupracovat s Ruskem při vzdušných náletech v Sýrii. Rusko a Západ se ale rozcházejí v představách o osudu syrského prezidenta Bašára Asada, neshodnou se ani na roli jeho vlády při schvalování vojenských operací v Sýrii.

prycsnima ( 22. listopadu 2015 13:27 )

 Nahnat tam všechny zlatokopky ať tam ty ko koty ušu kaji k smrti.

tgbg ( 22. listopadu 2015 12:36 )

Byl vůbec ovarový ožungr na vojně? V OSN mají ze Zemana akorát srandu, když viděli jeho opilecké kreace.

ellenic ( 22. listopadu 2015 12:04 )

Ať si tam jde Zeman sám a odborníka na na válku mu může dělat Ovčáček , protože to naše herecké eso Stropnický na MO si tak může hrát jedině s loutkami vojáčků pro Kryšpína . Na víc rozhodně nemá .

ellenic ( 22. listopadu 2015 11:57 )

pekaaaros

renoli ( 22. listopadu 2015 08:07 )

Često má zaútočit na IS ? ... souhlasím ... což třeba je uchechtat k smrti ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud