Čech unesený v Libanonu byl na misi. Šéfa rozvědky to může připravit o místo

Jan Beroun je ve funkci šéfa Vojenského zpravodajství necelý rok a už stojí před hrozbou odvolání. Jedním z důvodů by mohl být únos Martina Psíka v Libanonu. Toho na misi totiž vyslala údajně vojenská rozvědka, nešlo o soukromou cestu. Ta ale odmítá sdělit podrobnosti civilní tajné službě, která po Psíkovi a jeho spolucestujících patrá.
Jedním z Čechů, kteří byli uneseni v Libanonu, je příslušník vojenského zpravodajství Martin Psík. Ten podle zdrojů MF Dnes plnil během cesty tajné úkoly. Nešlo o soukromou cestu.
Problém je ovšem v tom, že nikdo pořádně neví, co bylo účelem cesty, ani další podrobnosti. A paradoxně to neví ani civilní tajná služba, která se na hledání Čechů podílí. Právě kvůli nejasným informacím mezi oběma tajnými službami (vojenskou a civilní) to nyní mezi českými rozvědčíky skřípe.
„Poslal někam kluka a mělo by mu jít o to, jak ho dostat zpět. A měl by obhájit důvod jeho cesty. Zatím se každou chvilku objevuje nová verze,“ uvedl vysoce postavený zdroj z bezpečnostní komunity.
Tento spor výrazně zhoršuje současnou pozici Berouna, kterému i kvůli případu může hrozit odvolání.
Když válčí agenti mezi sebou
Armádní rozvědka čelila kritice loni na podzim. Její dva bývalí ředitelé, Ondrej Páleník a Milan Kovanda, byli obžalováni ze zneužití rozvědky v kauze Nagyová. Provizorní šéf rozvědky Rostislav Pilc navíc odešel na Pražský hrad, kde se stal ředitelem vojenské kanceláře prezidenta Miloše Zemana.
Současný ředitel vojenské rozvědky Jan Beroun je nevoják, ale zkušený zpravodajec se zkušenostmi ve Washingtonu. Napjaté vztahy mezi vojenskou rozvědkou (spadá pod ministerstvo obrany) a civilní rozvědkou (spadá pod ministerstvo vnitra) měl pomoci zklidnit. To se mu ale zatím nedaří a spor ohledně ztraceného Čecha v Libanonu to jen komplikuje.
No šéf přijde o místo a agent o hlavu.