Fajád z případu zmizelých Čechů v Libanonu: Pracoval pro tajnou službu?

Autor: simao - 
30. 7. 2015
11:45

Policie v Česku zadržela Libanonce Alího Fajáda jako údajného spolupracovníka teroristů. Jenže podle nejnovějších zjištění měl spolupracovat s libanonskou tajnou službou. Uvedl to Radiožurnál na základě dopisu od Libanonců. Fajád je přitom podle tamních médií jednou z hlavních postav kauzy únosu pěti Čechů, po kterých se v Libanonu slehla země. 

Alí Fajád skončil v české vazbě v dubnu 2014 poté, co byl zadržen v jednom pražském hotelu spolu s údajnými překupníky zbraní a drog z Pobřeží slonoviny. Měli se snažit prodat zbraně a drogy za 160 milionů korun kolumbijským teroristům, ze kterých se však vyklubali američtí agenti. USA proto Fajáda viní ze spolupráce s teroristy a žádají jeho vydání. Za Atlantikem Fajádovi hrozí doživotí.

Radiožurnál však získal dopis, ve kterém je Fajád spojovaný pro změnu s libanonskou tajnou službou – Libanonci prý v dopise přiznávají, že pro vojenské zpravodajství skutečně pracoval.

Tento Libanonec s ukrajinským pasem je přitom spojovaný i s kauzou zmizení pětice Čechů včetně jeho advokáta Jana Š. a překladatele Adama H. Fajád je také bratrem taxikáře Saíba Muníra Taána, který Čechy vezl v autě, ale i on zmizel. Fajád však již dříve odmítl, že by únos Čechů souvisel s jeho rodinou.

Celý případ se tak dál zamotává. Kolem Fajáda každopádně panují přísná bezpečnostní opatření. Když se v Praze rozhodovalo o prodloužení jeho vazby, hlídala ho skupina zakuklenců z Vězeňské služby, vyzbrojených samopaly. Nyní však i předseda pražského městského soudu Libor Vávra na stránkách Radiožurnálu přiznává: „Ano, takový dopis cestou libanonské ambasády k soudu přišel. Fajád podle něj byl spolupracovníkem jejich tajné služby.“

Dopis pochází z 26. března 2014 a píše se v něm právě o plánované schůzce v pražském hotelu (případně v polském, kdyby se nakonec vše domluvilo jinak). Fajád měl za úkol pokračovat v akci a obchodníky se zbraněmi a drogami přesvědčit k návštěvě Libanonu.

V úvodu je také zmíněno, že Fajád podal zprávu o akci a kontaktech s dvojicí překupníků 24. března 2014 v kanceláři Zpravodajského oddělení pro jižní region. „Objednávka obsahovala R. P. G., kalašnikovy, střely a protitankové rakety,“ stojí ve zprávě.

Fajád se v Česku nadále snaží o propuštění z vazby, po Češích v Libanonu se však slehla země. Libanonský ministr vnitra Núhad Mašnúk přitom nedávno uvedl, že podle prvních zjištění vyšetřovatelů zmizení pěti mužů v údolí Bikáa souvisí „s mafiemi, s pašováním drog a zbraní“. Místo únosu se nachází v oblasti, kde bují obchod s drogami, a která se navíc nachází nedaleko hranic Sýrie, kde rozsáhlé území ovládají teroristé z Islámského státu.

Role Fajáda je však v případu zmizení Čechů nadále nejasná. Češi měli jet do Libanonu točit materiál právě o jeho rodině. Ovšem aby se mezinárodní rozměr kauzy neomezil „pouze“ na Libanon (Fajádova domovina a práce pro tajnou službu?), ČR (místo schůzky a unesení Češi), USA (agenti), Kolumbii (teroristé) a Pobřeží slonoviny (překupníci), kromě spekulací o napojení na teroristy se objevily i informace o tom, že Fajád působil i jako zástupce ukrajinské státní firmy Ukrspecexport, která na Ukrajině skutečně prodává zbraně.

Video Ministr zahraničí k uneseným Čechům: Možná ani nejsou v Libanonu! - Petr Soukup, Milan Kolář
720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
balika ( 30. července 2015 15:50 )

tgbb. ( 30. července 2015 14:17 )

Zaanálek má máslo na hlavě nebo chce vejlet za peníze daňových poplatníků?

frantaklika ( 30. července 2015 13:12 )

to vypadá, že v dnešním špinavém světě ani ti nejvyšší nevědí kdo je kdo a kdo koho podporuje. Za to teroristé dobře vědí co chtějí, no Bůh s námi.

ivoadler ( 30. července 2015 12:58 )

Je v tom nějaká špinavost, ve které Česko nepříjemně lítá. Proto ta horečná aktivita Zaorálka.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa