Případy ztracených Čechů v Libanonu a Libyi spolu prý souvisí. Dokáže je česká delegace získat zpět?
Česká delegace bude ve středu jednat přímo v libanonském Bejrútu s tamními partnery. A to nejen kvůli pětici pohřešovaných Čechů v Libanonu, ale nejspíše také kvůli Pavlu Hrůzovi, který je už čtyři měsíce v rukou libyjského Islámského státu. Kdy se pohřešovaní Češi vrátí do vlasti?
Součástí české delegace, která by ve středu měla přivézt informace o pohřešovaných Češích, jsou náměstek ministra zahraničí Jakub Kulhánek, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta i další policisté. Kromě výměny informací s místními úřady má tým připravit cestu šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka, který ji minulý týden po rozhovoru se svým libanonským protějškem Džibránem Básilem odložil.
Zapleteni do zpravodajských her?
Celá akce se koná kvůli pětici Čechů, kteří se pohřešují od 18. července, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz a věci v údolí nedaleko syrských hranic. Jde o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec; do Libanonu prý jel jako bezpečnostní poradce skupiny.
Jejich únos by mohl souviset s případem Alího Fajáda, který byl loni zatčen v Česku a je nevlastním bratrem řidiče, který vezl zmizelé Čechy a spolu s nimi je také nezvěstný. Jeho rodina to popírá. Fajádův obhájce loni v prosinci u pražského městského soudu řekl, že Fajád pracuje pro libanonskou armádní zpravodajskou službu.
Čtyři měsíce rukojmím v Libyi
Do nepřehledného případu, o němž nechtějí tajné služby a oficiální místa s ohledem na probíhající vyjednávání říci cokoliv bližšího, je možná zamotán také osud Pavla Hrůzy (50). Ten zmizel v březnu po přepadení ropných polí Al-Ghaní v Libyi společně s dalšími zaměstnanci firmy VAOS. Tři muslimy tehdy únosci propustili, se zbytkem rukojmích zmizeli. Není jasné, zda Petr Hrůza ještě žije.
Podle informací týdeníku Respekt spolu případy ztracených Čechů v Libanonu a Libyi souvisí. Zmizelý zpravodajec v Libanonu jel údajně získat nějakou informaci právě o Pavlu Hrůzovi. Jeho společník ho měl k cestě přemluvit poté, co mu nabídl přístup do prostředí, v němž se mohl zpravodajec o Pavlu Hrůzovi něco dozvědět.
Češky v Pákistánu se zachránit podařilo
Zatím posledním úspěchem české diplomacie byl návrat dvou Češek, Antonie Chrástecké (27) a Hany Humpálové (27). Ty byly před dvěma lety uneseny v Pákistánu teroristickou skupinou al-Káida. Ze zajetí se je podařilo dostat po dlouhých vyjednáváních v březnu letošního roku.
Vy jste ty peníze sám vyplácel, že to víte tak přesně?