Součástí delegace budou náměstek ministra zahraničí Jakub Kulhánek, šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta i další policisté. Kromě výměny informací s místními úřady má tým připravit cestu šéfa české diplomacie Lubomíra Zaorálka, který ji minulý týden po rozhovoru se svým libanonským protějškem Džibránem Básilem odložil.

O odložení cesty ministra prý požádal Básil s tím, že se Libanoncům nepodařilo shromáždit dostatečné zásadní informace, aby to cestu ministra ospravedlnilo.

Delegace s Kulhánkem a Šlachtou bude mít za úkol navázat bližší spolupráci s libanonskými vyšetřovateli. Čeští policisté na místo povezou určité informace, uvedl Zaorálek minulý týden. Upřesnit je ale nechtěl.

Pětice mužů se pohřešuje od 18. července, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz a věci v údolí nedaleko syrských hranic. Jde o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec; do Libanonu prý jel jako bezpečnostní poradce skupiny.

Libanonský ministr vnitra Núhad Mašnúk dříve uvedl, že podle tamních vyšetřovatelů má případ kriminální pozadí. Zmizení Čechů údajně souvisí s mafiemi, s pašováním drog a zbraní. Jednou z možných a vážných variant podle Zaorálka stále je i to, že jde o teroristický čin.

Libanonská média spekulovala, že Češi byli uneseni a jejich únos by mohl souviset s případem Alího Fajáda, který byl loni zatčen v Česku a je nevlastním bratrem řidiče, který vezl zmizelé Čechy a spolu s nimi je také nezvěstný. Jeho rodina to popírá. Fajádův obhájce loni v prosinci u pražského městského soudu řekl, že Fajád pracuje pro libanonskou armádní zpravodajskou službu.

Tuto informaci zveřejnil i libanonský list The Daily Star a Radiožurnál s odvoláním na zprávu libanonské tajné služby. Fajád byl loni zadržen spolu se dvěma muži kvůli podezření z úmyslu prodat zbraně a kokain americkým agentům, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC. Zadržená trojice čeká, zda bude vydána do USA.