Na Hrad přišel dopis: Chtějí Libanonci vyměnit Čechy za obchodníka se zbraněmi?

Únos pětice Čechů v Libanonu nejspíš skutečně souvisí s kauzou Alího Fajáda, jak tuzemská i libanonská média od počátku spekulovala. Pražský hrad údajně obdržel dopis s požadavkem na výměnu. Fajád byl společně s dalšími dvěma muži zadržen poté, co měl s americkými detektivy v převleku v pražském hotelu Sheraton dohadovat dovoz zbraní z Ukrajiny. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) však podrobnosti sdělí pouze libanonské policii.
O dopisu, který přišel na Hrad, informoval časopis Respekt. Do Libanonu příští týden zamíří delegace s náměstkem ministerstva zahraničí Jakubem Kulhánkem a s šéfem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robertem Šlachtou.
Pro návštěvu ministra zatím prý chybí dostatečné množství informací. „Měl jsem včera telefonický rozhovor s libanonským ministrem zahraničí Básilem Džibránem. Požádal mě, abych svou cestu do Libanonu odložil, protože se jim zatím nepodařilo shromáždit dostatečné množství informací,“ řekl ve čtvrtek Zaorálek.
Požadavek na výměnu vězňů?
Podle kuloárových informací z bezpečnostních složek neletí Šlachta do Libanonu získat nové informace, ale naopak předat libanonské straně údaje, které zatím čeští detektivové zjistili a jež s pozadím případu souvisí. O co přesně jde, není zřejmé. Stejně tak je nejasné, proč ke zmizení Čechů vlastně došlo. Tři dny po incidentu libanonský ministr vnitra Núhad Mašnúk tajemně naznačil, že věc má co do činění "s mafiemi, s pašováním drog a zbraní". Libanonská strana to však již dále neupřesnila.
Prezident Zeman podle Respektu obdržel dopis s požadavkem na výměnu Alího Fajáda, jehož loni v České republice zatkla americká protidrogová policie. "Z bezpečnostních důvodů to nekomentujeme," sdělil mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na otázku, zda může existenci dopisu vyloučit.
Nejčastěji zmiňovanou verzí v českých a libanonských médiích dosud bylo, že zmizení pětice může souviset právě s kauzou Alího Fajáda. Ten byl společně s dalšími dvěma muži zadržen poté, co měl s americkými detektivy v převleku v pražském hotelu Sheraton dohadovat dovoz zbraní z Ukrajiny. Fajád se domníval, že jedná s kolumbijskou levicovou gerilou FARC, za niž se Američané vydávali, a myslel si, že za jimi fingovaně nabízené peníze z prodeje drog udělá výhodný obchod se zbraněmi. Zadržená trojice čeká, zda bude vydána do USA.
Pražský soud v dubnu rozhodl, že trojice může být do Spojených států vydána, ale vrchní soud rozhodnutí zrušil s tím, že USA neposkytly dostatečnou záruku, že podezřelí nebudou vystaveni tvrdému zacházení.
Případ plný otazníků
Pětice mužů se pohřešuje od 18. července, kdy libanonská policie nalezla jejich vůz a věci v údolí nedaleko syrských hranic. Jde o dva novináře jindřichohradecké televize, advokáta, tlumočníka a muže, který má zkušenosti jako armádní zpravodajec; do Libanonu prý jel jako bezpečnostní poradce skupiny.
Libanonská média spekulovala, že byli uneseni a jejich únos by mohl souviset s případem Alího Fajáda, který byl loni zatčen v Česku a je nevlastním bratrem muže zmizelého spolu s Čechy. Jeho rodina to popírá. Fajádův obhájce loni v prosinci u pražského městského soudu řekl, že Fajád pracuje pro libanonskou armádní zpravodajskou službu.
Je mi lito tech unesenych Cechu a jejich rodin.Jen nechapu proc jeli do takove zeme,kdyz urcite vedeli,ze je tam nebezpecno.a hrozi tam unosy.