Německá rozvědka čelí dalšímu skandálu: Sledovala prý spojence

Německá rozvědka čelí dalšímu skandálu: Sledovala prý spojence
Autor: ČTK - 
14. října 2015
22:38

Německá Spolková zpravodajská služba (BND), která čelí skandálu kvůli údajné pomoci americké Národní agentuře pro bezpečnost (NSA) se sledováním evropských i německých úřadů, prý rovněž sama vedla rozsáhlou špionáž komunikace velvyslanectví spojenců z Evropské unie i USA. Informoval o tom na svém webu magazín Der Spiegel, který uvedl, že o případu dnes německá vláda informovala kontrolní parlamentní grémium.

Aféra kolem BND vypukla v dubnu, kdy Der Spiegel přinesl informace, že německá tajná služba poskytla Američanům na jejich žádost zpravodajská data až ve 40 000 případech týkajících se Evropy. Údajně šlo o počítačové IP adresy a mobilní telefonní čísla. Podle všeho se NSA zajímala o evropský zbrojní koncern EADS, leteckého výrobce Eurocopter (nyní Airbus Helicopters) či o francouzské úřady.

Nové informace ale naznačují, že BND vedla do roku 2013 také svou vlastní špionáž týkající se spojenců. Rozvědka se podle týdeníku zajímala například o francouzské či americké cíle.

Téma odposlechů je v Německu velmi citlivé. V roce 2013 zveřejnil někdejší spolupracovník amerických tajných služeb Edward Snowden dokumenty, které ukazovaly na rozsáhlé sledovací a odposlechové praktiky NSA. Ze zveřejněných složek vyplynulo, že Američané sledovali i vrcholné evropské politiky, mimo jiné německou kancléřku Angelu Merkelovou.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

tgbg ( 15. října 2015 08:25 )

Nehorší jsou terorističtí rusáci. Sledují celý svět, aby ho mohli ovládnout.

merrylou212 ( 15. října 2015 03:16 )

Ptám se:nadpis článku - jaký skandál - viz kauza Nagyové - sledování - u nás beztrestné. Kdyby tohle dělali u nás,ještě by jimpři odchodu od soudu s poklonou otevřeli dveře a dali odškodné.

tuba24 ( 14. října 2015 23:58 )

lebo ziadne staty nikoho nespahuju Kazda krajina ma spionazne a kontraspionazne sluzby. Take Rusko v tomto priam exceluje

steelheart ( 14. října 2015 23:45 )

vida už to leze ven, jak Angela pomáhala júesej ve špiclování! proč asi?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud