Řecko požaduje reparace od Německa! Vymáhat je bude speciální výbor

1. 4. 2015
21:36

Populistická vláda Řecka v čele s premiérem Alexisem Tsiprasem zřídila parlamentní výbor, který bude požadovat po Německu odškodnění za okupaci během druhé světové války. Aby toho nebylo málo, premiér Tsipras ještě několikrát drze obvinil Němce za „utrpení“, kterému Řecko čelí.

Emotivní kampaň požadující válečná odškodnění je v Řecku vedena již několik desetiletí jak vládami, tak i občany. Mnohem viditelnější ale začala být poté, co Řeky tvrdě zasáhla úsporná opatření zavedená pod tlakem z Evropské unie (tedy i Německa) a Mezinárodního měnového fondu výměnou za finanční výpomoc.

Premiér Tsipras již několikrát obvinil Německo za utrpení, kterému musí Řekové čelit. Rovněž Berlín pobouřil, když začal hrozit právě žádostmi o válečné odškodnění. Toto téma navíc nepřímo spojil s jednáním mezi Řeckem a jeho mezinárodními věřiteli ohledně splácení úvěrů.

"Řecká vláda se bude snažit, aby dodržela své závazky. Musí ale rovněž dodržet své nesplněné závazky vůči Řecku a řeckému lidu," uvedl nedávno Tsipras.

Řecko potřebuje zbývající peníze z mezinárodního záchranného programu, jinak mu do 20. dubna finance dojdou, uvedla agentura Reuters s odvoláním na zdroj blízký kabinetu. Výbor, který dnes začal pracovat, by se měl zabývat otázkou splacení takzvané okupační půjčky, kterou bezúročně získalo nacistické Německo od řecké centrální banky, a rovněž návratem ukradených archeologických památek.

Tsipras obvinil německé vlády z toho, že používají právní triky, aby se vyhnuly zaplacení reparací. Německo veškeré snahy o odškodnění odmítá s tím, že své závazky v minulosti již splnilo. Například v roce 1960 zaplatilo Aténám 115 milionů německých marek (nyní 60 milionů eur). Spory o odškodnění již několikrát narušily německo-řecké vztahy. Berlín ale dává opakovaně najevo, že tuto záležitost považuje za uzavřenou.

"Jsme přesvědčeni, že otázka reparací a odškodnění již byla právně a politicky vyřešena," uvedl na začátku března mluvčí německé vlády Steffen Seibert. "Měli bychom se soustředit na aktuální otázky," dodal.

Podle mluvčího ministerstva financí není důvod, aby byly ohledně reparací zahájeny rozhovory mezi Německem a Řeckem. Požadavek Atén je prý jen snahou odpoutat pozornost od vážných finančních problémů, kterým země čelí.

tgbg ( 2. dubna 2015 11:31 )

Tak dopadá každé komunisticko-socialistické vládnutí. Nakonec jim dojdou i cizí peníze!!!

tgbb. ( 2. dubna 2015 10:28 )

Tak na to Merelová určitě skočí. Obzvlášť, když se po vzoru Řecka přidá s takovým požadavkem Rusko, Anglie, Polsko a řada dalších okupovaných a válkou poškozených zemí.

jir-ka ( 1. dubna 2015 23:43 )

Výbor , nevýbor .Ty prachy by jim byly stejně k hovnu , protože by je stejně prožrali . Řecko před 1000lety bylo jiné , než to co je teď . Sociální vymoženosti , které si užívali ,na to si nikdy nemohli vydělat . Proto jsou tam ,kde jsou .Mě by se také líbilo jít do důchodu v 50ti , a užívat si . Ale na to ten stát musí mít .Řecko spasí snad už jen Bohové , ale zdá se že na ně serou z vysoka .Všude kde je oranžová nebo rudá barva , takto jde do ***e .Buď budou makat , nebo jsou v háji .Jsou moc rozmazlení , potomci kdysi slavného národa.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa