Letní požáry: Oheň v přírodě, ale i vybuchlý zapalovač

Autor: Andrea Ulagová, Radka Růžičková - 
24. července 2015
05:30

Stačí malá jiskra a vedrem přesušený porost se vznítí. Přes léto vyjíždějí hasiči třikrát více, než je jejich dlouhodobý denní průměr. Nejvíce bojují s požáry v přírodním prostředí, ale také s těmi, které vzniknou z lidské nedbalosti. 

„Pokud neopatrným chováním způsobíte požár, hrozí vám pokuta až do výše 25 000 Kč,“ uvedla Nicole Zaoralová z Hasičského záchranného sboru ČR na chatu Blesk.cz.

Léto obecně, a to letošní obzvlášť, patří k obdobím, kdy hasiči vyjíždějí k požárům nejvíce. Například tuto středu jich bylo přes 160, což je trojnásobek dlouhodobého denního průměru. Mezi požáry jednoznačně vedou ty v přírodním prostředí. Travní i lesní porost je přesušený a pak stačí malá jiskra, aby začalo hořet. 

„V tomto období je také hodně požárů, které souvisejí ze žněmi na polích,“ řekla Zaoralová. „Požár může způsobit i rozžhavený výfuk (katalyzátor) automobilu, pokud je zaparkován ve vyšší suché trávě,“ dodala.

Požáry jsou ale nejčastěji způsobeny technickou závadou a lidskou nedbalostí.

Jak se chovat při rozdělávání ohně v přírodě?

  • Oheň můžete rozdělávat jen na vyhrazených místech!
  • Nikdy nerozdělávejte oheň pod větvemi stromů, na pasekách, v blízkosti křovin, ve vysoké trávě, poblíž zemědělských plodin a stohů.
  • Při teplém a suchém počasí je lepší v lese, jinde v přírodě nebo na volném prostranství oheň vůbec nerozdělávat.
  • Pokud si chcete rozdělat ohýnek, musí být dostatečně vzdálen od všech hořlavých materiálů, musí být minimálně 50 metrů od lesa a 100 metrů od stohu. Místo kolem pálení musí být zbaveno suché trávy.
  • Oheň nesmíte nikdy nechat bez dozoru. Zafouká vítr a snadno rozfouká uhlíky po okolí. 
  • Od ohně odcházejte až po jeho důkladném uhašení. Místo uduste hlínou.
  • V lese se nekouří!
  • V přírodě nepoužívejte zdroje otevřeného ohně (sirky, cigareta, zapalovač, vařič).
  • Zakázáno je samozřejmě i odhazování hořících nebo doutnajících předmětů. Věčný problém, který způsobuje vznícení odpadkových košů ve městech.
  • Pokud rozděláte oheň na zakázaném místě, může vám být udělena pokuta až do výše 15 000 Kč, pokud dojde k požáru a nejedná se o trestný čin (nevznikne škoda vyššího rozsahu), sankce se může vyšplhat až do výše 25 000 Kč.

Požár z grilovačky? I to je možné.

Chystáte se grilovat? Tak zvolte hlavně vhodné místo, kam gril umístíte. Neměl by stát pod nízkými větvemi stromu, prostor kolem grilu by měl být zbaven suché trávy.

Gril by mě stát stabilně. „Při jeho podpalu si nikdy nepomáhejte vysoce hořlavými látkami, jako je například benzin nebo líh, snadno se můžete popálit. V blízkosti mějte připraveno dostatečné množství hasebních prostředků jako např. kbelík s vodou, pokud by se oheň vymknul kontrole,“ radí Zaoralová. 

Další rizika: Vybuchlý zapalovač nebo otrava oxidem uhelnatým

Pokud venku panují extrémní teploty, je třeba být opatrný při manipulaci s dalšími hořlavými nebo plynovými předměty. Např. plynový zapalovač ponechaný za sklem automobilu vystaveného vysokým teplotám představuje doslova časovanou bombu, která dokáže vašeho plechového miláčka nejen těžce poškodit, ale způsobit i vážná zranění.

Pozor na plynové spotřebiče, jako je například propanbutanový vařič. Neměly by být vystaveny vysokým teplotám a neměli byste poblíž nich kouřit. 

Lampiony štěstí jsou jistě krásná zábava posledních let, používají se na oslavách a svatbách, nicméně jedná se opět o otevřený oheň, který může padnout do suché trávy a způsobit požár.

„Nikdo vám nemůže tuto radovánku zakázat, ale pamatujte, že podle zákona o požární ochraně si každý musí počínat tak, aby nezpůsobil požár. Doporučovala bych proto zvolit jiný druh zábavy a neohrozit svatební den případnou nepříjemností,“ vzkazuje Zaoralová.

A pozor – vysoké teploty také znamenají zvýšené riziko otravy oxidem uhelnatým při nesprávném užívání karmy. Při jejím použití je nezbytné mít zajištěnu důkladnou výměnu vzduchu v místnosti – např. otvorem ve dveřích. Je také potřeba si karmu nechat alespoň jednou za rok technikem zkontrolovat.

Pokud máte podezření, že někde došlo k požáru, ihned volejte hasiče na tísňové linky 150 nebo 112.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud