Umučený kněz Toufar: Po 65 letech se vrátil do Číhoště

Autor: ČTK - 
11. 7. 2015
14:55

Uběhlo již 65 let od smrti faráře Josefa Toufara (†47), kterého umučila komunistická Státní bezpečnost. Schránka s jeho ostatky se při této příležitosti již v pátek přestěhovala z hromadného hrobu v pražských Ďáblicích do Číhoště na Vysočině.

Schránka s ostatky je již nyní vystavena v číhošťském kostele Nanebevzetí Panny Marie. Poutníci zcela zaplnili kostel už při úvodní mši, další postávají venku. Je jich přibližně kolem 200. Na záchytná parkoviště přijíždějí další auta z celé republiky.

Kovová schrána s ostatky vytvořená podle návrhu Norberta Schmidta stojí v kostele, dějišti události, která Toufara stála život. Vyšetřovatelé Státní bezpečnosti chtěli kněze týráním donutit k doznání, že v prosinci 1949 zinscenoval zázračný pohyb kříže na oltáři. Před kostelem si poutníci na panelech prohlížejí výstavu přibližující důležité okamžiky ze života utýraného číhošťského kněze.

Vesnice s necelými 200 obyvateli je během víkendu neprůjezdná. Pro auta jsou připravena záchytná parkoviště na kraji obce.

Kostel bude pro poutníky přístupný až do půlnoci. V dnešním programu je i promítání dokumentů o událostech v Číhošti a večerní modlitba. V neděli bude v kostele otevřeno od 08:00. Slavnostní mše před kostelem začne v 15:00. Povede ji královéhradecký biskup Jan Vokál, promluvy se ujme kardinál Dominik Duka. Pak bude schrána s Toufarovými ostatky uložena do hrobu uprostřed kostelní lodi a překryta kamennou deskou, která bude splývat s podlahou.

Josef Toufar zemřel ve vězení 25. února 1950, bylo mu 47 let. Pohřben byl do hromadného hrobu pod falešným jménem J. Zouhar. Jeho kosterní ostatky byly vyzvednuty loni v listopadu. To, že skutečně patří číhošťskému faráři, potvrdili genetici koncem letošního června. V Číhošti budou slavnostně uloženy dva dny před Toufarovými narozeninami (narodil se 14. července 1902 v Arnolci nedaleko Polné).

O Číhošťském zázraku, kvůli kterému byl Josef Toufar umučen čtěte ZDE

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

handgood ( 12. července 2015 10:42 )

krakonoši, to se ozval ten pravý. Tví rudí bratři zneužívali český národ po dobu jedné generace. Teroru a diktatuře proletariátu říkali skvostně reálný socialismus. Tebe z toho onanování se na těchto stránkách musí být špatně, estebácký donašeči.

handgood ( 11. července 2015 21:00 )

Opravdu je dnes divná doba, že jsou na světě tak tolerantní lidé jako ty. Určitě také pocházíš z nějaké komoušské rodiny.

montyjack123 ( 11. července 2015 17:01 )

R.I.P. Doufam ze zde uz nalezne zaslouzeny klid.

Zobrazit celou diskusi
Další videa